Suche powietrze w domu? - mamy na to sposoby

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Suche powietrze w domu? – mamy na to sposoby

A.D. A.D.
Dom letniskowy na Kaszubach Skandynawski salon od Magdalena Zawada Skandynawski
Loading admin actions …

Choć za oknem jeszcze nie czuć zimy, sezon grzewczy trwa w najlepsze, podkręcamy kaloryfery coraz bardziej, a wielkie chłody są coraz bliżej. W związku z tym powietrze w naszym mieszkaniu czy domu staje się suche, a tym samym może źle wpłynąć na samopoczucie mieszkańców. 

Suche powietrze w domu to nie tylko dyskomfort, ale i zagrożenie dla zdrowia. Może ono prowadzić do wysuszenia błon śluzowych i skóry. Gdy w pomieszczeniu przez długi czas utrzymuje się ciepłe i suche powietrze, parowaniu ulega nie tylko woda w pojemnikach zawieszanych na kaloryferach. W podobny sposób suche powietrze działa na ludzi, a niższy poziom nawodnienia organizmu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. 

Brzmi strasznie, prawda? Ale na szczęście są na to sposoby. Homify przygotowało dla Was 6 prostych metod, dzięki którym zapobiegniecie przesuszeniu powietrza. 

Nie przesadzaj z temperaturą

Część dzienna, zima Skandynawski salon od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Część dzienna, zima

Magdalena Zawada

Optymalna temperatura w domu to od 20 do 22 °C. Często jesteśmy przyzwyczajeni do znacznie wyższych pułapów, nawet na poziomie 25-27 °C. Nie jest to jednak ani zdrowy, ani ekonomiczny nawyk dlatego lepiej stopniowo przyzwyczajać się do chłodniejszej aury. Ma to korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale również na stan portfela. 

Skręćcie kaloryfery, ograniczcie palenie w kominku. Kiedy jest za ciepło nie pomoże nawet najlepszy nawilżacz powietrza. 

Otocz się zielenią

Za oknem szaro i ciemno, tęsknicie już za latem? Zieleń we wnętrzu stworzy namiastkę wiosennej aury, a oprócz tego działa też bardzo korzystnie na stan powietrza.

Rośliny doniczkowe są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej spełniają tę funkcję te, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody. Należą do nich szeflera, bluszcz, lipka, paproć, diffenbachia, fikus. Są też dobrymi filtrami powietrza, ponieważ pochłaniają wiele substancji toksycznych. Warto je więc hodować dla zdrowia i dla ich urody. 

Wietrz kilka razy dziennie

od homify Nowoczesny

Wietrzenie całego mieszkania zapewnia dopływ świeżego powietrza. Powinniśmy to robić kilka razy dziennie nawet w okresie zimowym i przy trzaskających mrozach. Powietrze z zewnątrz jest o wiele bardziej wilgotne niż to z pomieszczenia. Dobra wentylacja mieszkania to podstawa dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza.

Zbiorniki z wodą na kaloryferze

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Okno od Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Klasyczny Drewno O efekcie drewna
Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Okno

Anna Buczny PROJEKTOWANIE WNĘTRZ

To stary i popularny sposób na nawilżenie powietrza. Polega na powieszeniu specjalnych kamionek wypełnionych wodą na kaloryferze. Woda, pod wpływem temperatury paruje, nawilżając tym samym powietrze.

Możecie także powiesić wilgotne ręczniki, pieluszki czy szmatki – to najtańsza i najszybsza metoda. Oczywiście nie wygląda to idealnie pod względem estetycznym dlatego warto inwestować w efektowne obudowy kaloryferów – tak jak na powyższym zdjęciu. 

Nawilżacz powietrza

od RXTN Minimalistyczny

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które wytwarza więcej pary wodnej i bardziej równomiernie rozprowadza ją niż np. gliniane naczynie z wodą zawieszone na kaloryferze. Poza tym może pełnić funkcję inhalatora, rozpylając w pokoju wraz z wodną mgiełką olejki eteryczne. Dostępne są rozmaite rodzaje takiego urządzenia – ultradźwiękowe, parowe, ewaporacyjne. Każdy typ ma swoje plusy i minusy, warto więc dobrze się zastanowić nad zakupem. 

Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz wybierzecie, włączajcie go po wywietrzeniu mieszkania i przykręceniu kaloryferów, aby temperatura nie przekroczyła 21ºC. Wilgotne i gorące powietrze sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy i pleśni.

Kąpiel zamiast prysznica

Zamiast brać prysznic zafundujcie sobie kąpiel. Parująca woda błyskawicznie nawilży powietrze. Po kąpieli nie spuszczajcie od razu wody. Otwórzcie drzwi od łazienki i pozwólcie wilgotnemu powietrzu rozejść się po domu. Pozostawiona woda będzie parować, dopóki nie będzie zimna. Wtedy można ją wypuścić z wanny. 

Czarno – biała aranżacja łazienki to projekt architektów z polskiego biura A ATELIER.

Suche powietrze to nie jedyny problem z którym borykamy się zimą. Nieprawidłowa wentylacja może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Zobaczcie jak temu zapobiec: Mokre okna zimą? Tak rozwiążesz ten problem!

Was też dotknął problem suchego powietrza? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu