Niekonwencjonalne materiały do dekoracji ścian | homify

Niekonwencjonalne materiały do dekoracji ścian

Alicja Olko Alicja Olko
Equipe Ceramicas Nowoczesna kuchnia Ceramiczny
Loading admin actions …

W naszych czterech ścianach- nie bez powodu tak właśnie wielu z nas określa swój dom czy mieszkanie. Ściany to główne powierzchnie, tworzące nasze wnętrza, dlatego też sposób, w jaki je udekorujemy znacząco wpłynie na ich styl i charakter.

Współcześnie istnieje tysiące niekonwencjonalnych i oryginalnych materiałów do pokrycia i dekoracji ścian. Choć często pomalowanie ich farbą wydaje się najłatwiejszym i najmniej wymagającym sposobem, to jednak warto rozglądnąć się za innymi, ciekawszymi rozwiązaniami.

W tym artykule pokażemy Wam kilka ciekawych materiałów, których użyć można do pokrycia i dekoracji ścian. Tym samym rzucamy wyzwanie sztampowym, konwencjonalnym i po prostu nudnym czterem ścianom!

Ceramiczne kafle

płytki FLOR II - Red Land homify Klasyczny salon
homify

płytki FLOR II – Red Land

homify

Kafelki to materiał, którego we współczesnej aranżacji wnętrz używa się nie tylko w łazience czy kuchni, ale także w innych pomieszczeniach. Są niekonwencjonalnym elementem, wnoszącym świeżość i charakter do każdego miejsca w mieszkaniu. Te ceramiczne, ręcznie robione kafle od polskiego producenta REIS ceramics są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, pozwalając nam na kreatywne podejście do dekoracji ścian.

Na zdjęciu widać, jak świetnie komponują się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy beton. W zależności od wybranego koloru osiągnąć można efekt wnętrza w różnorodnych stylach. W tym przypadku rdzawy odcień i połączenie z drewnem daje efekt wnętrza w stylu azjatyckim.

Trójwymiarowe panele ścienne

Myśląc o panelach ściennych, do głowy przychodzi nam wiele różnych skojarzeń, ale z pewnością niewiele z nich ma zabarwienie nowoczesne i postępowe. Panele ścienne kojarzą nam się z topornym wystrojem wnętrz z okresu PRL-u, gdzie zazwyczaj były one prostymi, drewnianymi deskami wykładającymi nie tylko ścianę, ale i podłogę, tworząc monotonną i jednolitą całość. Współczesne postrzeganie paneli uległo jednak drastycznej zmianie, co świetnie widać na zdjęciu.

Ściana w tym salonie wyłożona została dekoracyjnymi panelami o efekcie 3D. Wykonane są one z najwyższej jakości materiału opartego na gipsie. Każdy panel ma wymiaru 70 na 80 centymetrów, a waży około 7 kilogramów. Można je dowolnie ze sobą zestawiać, tworząc wyjątkowe, trójwymiarowe efekty. W ten sposób każdemu wnętrzu dodać można głębi, a abstrakcyjne formy, wytworzone na ścianie uczynią z wnętrza przestrzeń zupełnie wyjątkową!

Cegła

Cegła w mieszkaniu Za murami za dachami Nowoczesny salon
Za murami za dachami

Cegła w mieszkaniu

Za murami za dachami

Ostatnio wiele pisaliśmy na temat cegły w aranżacji wnętrz. Jest to materiał, który wprowadza wyjątkowy, industrialny charakter. Choć o surowej fakturze, to jednak cechuje go ciepła kolorystyka, w tej najbardziej tradycyjnej wersji w odcieniu rdzawej czerwieni. Cegła to nie tylko praktyczny materiał pokrywający ściany, ale także wyrazisty element dekoracyjny. Ma tendencję do dominowania wnętrza, w którym została użyta, ale niezwykle dobrze komponuje się także z innymi materiałami, takimi jak drewno.

Zobaczcie doskonałe użycie cegły w aranżacji wnętrza na przykładzie apartamentu w Krakowie- zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji homify 360°: krakowskie mieszkanie z cegłą w środku.

Oryginalna tapeta

Tapeta pokrywająca ściany nie jest materiałem odkrywczym i wyjątkowym. Co jednak współcześnie czyni ją taką, to dostępne wzory i tekstury. Z wielu dostępnych na rynku warto wybrać te, które są ciekawe i oryginalne i wnoszą do wnętrza coś więcej, niż tylko pokrycie ściany. My zdecydowanie jesteśmy zwolennikami takich, które tworzą optyczną iluzję, poszerzając przestrzeń i dodając jej dodatkowego wymiaru. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza w przestrzeniach małych i ciasnych, tak jak na tej klatce schodowej. Dzięki zastosowaniu tej konkretnej tapety, zdaje się ona głębsza i szersza. Na uwagę zwraca również fakt, iż tapetą wyłożono jedynie jedną ścianę, osiągając pożądany efekt dokładnie w zamierzonym miejscu.

Drewniane bale

Toporne drewniane bale to już nie tylko materiał, który używany jest do tworzenia zewnętrznych fasad górskich domów- wkraczają one także do wnętrz, wnosząc ze sobą rustykalny klimat i wiejski czar. Drewno we wnętrzach to niezwykle modny trend, który współcześnie pojawia się w wielu odsłonach. Drewno jako materiał jest ponadczasowe i zawsze popularne, nie tylko ze względu na swoją atrakcyjność wizualną, ale także właściwości i charakterystykę. Ma ono niezwykłe właściwości termiczne, regulując wilgotność powietrza i temperaturę. Ponadto jest świetnym materiałem izolacyjnym. Dom z bali zapewnia swoim mieszkańcom wyjątkowe ciepło i komfort mieszkania. Bezkonkurencyjny materiał w sytuacji, gdy chcemy stworzyć wnętrze pełne rustykalnego klimatu!

Naturalny kamień

Bardzo dobrym materiałem do wyłożenia ścian w naszych wnętrzach jest naturalny kamień. Zwłaszcza, jeżeli chcemy nadać im luksusowy i dostojny charakter. Poza właściwościami wizualnymi, charakteryzuje go także niezwykła wytrzymałość, trwałość i solidność. Do jego użycia zachęca także fakt, iż materiał ten dostępny jest w wielu różnych wersjach kolorystycznych i pod różnymi odsłonami, dając nam szeroki możliwości aranżacyjne.

Drewno bielone wapnem

Shoaling Fish Jo Downs Nowoczesne ściany i podłogi
Jo Downs

Shoaling Fish

Jo Downs

Pobielanie drewna wapnem to już nie tylko sposób na jego impregnację, ale także na oryginalną aranżację wnętrz. Tak prezentujące się drewno od razu wprowadza do czterech ścian zupełnie wyjątkowy klimat- w zależności, na jakie dodatki postawimy, osiągnąć możemy efekt wnętrza w różnych stylach. W otoczeniu przedmiotów i dekoracji błękitnych i turkusowych stworzymy wnętrze o klimacie śródziemnomorskim. Elementy lawendowe i w różnych odcieniach fioletu przeniosą nad do bajecznej Prowansji, a towarzystwo naturalnego drewna wprowadzi skandynawski czar.

Heksagonalne płytki ceramiczne

Jednym z najnowszych trendów w dekorowaniu ścian jest użycie płytek heksagonalnych. Są one oparte na kształcie sześciokątów foremnych i połączone razem w jedną całość tworzą ciekawe geometryczne kształty i abstrakcyjne formy. Można je dowolnie układać, kreatywnie grając kolorem i układem. Świetnie nadadzą się nie tylko do łazienki czy kuchni, ale także do innych pomieszczeń w domu.

Więcej o użyciu kafli w aranżacji wnętrz dowiesz się w Katalogu Inspiracji Dekorowanie wnętrz kafelkami.

Który materiał wydaje Wam się najciekawszy?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu