7 sposobów na ciekawszy ogród! | homify

7 sposobów na ciekawszy ogród!

Homify Polska Homify Polska
Taras z basenem i grotą skalną Twoje Miejsce Klasyczny ogród
Loading admin actions …

Zielona przestrzeń koło domu jest jego dekoracją a również chroni najbliższe otoczenie mieszkańców. Można ją spożytkować na urządzenie ciekawego ogrodu. Ale jak się do tego zabrać, by rozwiązać kwestię ciekawego ogrodu? Sposobów na ciekawy ogród jest wiele. Poniższy artykuł przedstawia kilka pomysłów, w jaki sposób ciekawie tworzyć ogród.

Staw

Woda w ogrodzie również wprowadza ciekawe urozmaicenie a jednocześnie jest czynnikiem sprzyjającym wypoczynkowi. Spojrzenie na taflę wody lub spływające strugi wpływa na nasz organizm kojąco i uspokajająco. Możemy w ogrodzie wykorzystać różne formy zbiorowisk wodnych, na przykład stawy, wodne oczka lub sadzawki. Jeżeli lubimy płynącą wodę możemy zamontować jakąś małą fontannę lub inny napęd, który naszą wodę wprawi w ruch. Rozwiązania te ożywią nasz ogród i będą stanowić jedną z jego ciekawostek. Rośliny okażą się również tutaj ciekawą atrakcją ogrodu. Możemy wykorzystać wiele z roślin wodnych jak lilia wodna, grążel, kala, pałki, rzęski czy hiacynt wodny. Ich różnorodność doda kolorytu i uczyni nasz ogród ciekawym i imponującym. Miłośnicy zwierząt mogą stawy wykorzystać jako ogrodowe akwarium hodując w nich różne gatunki ryb, które również wprowadzą ożywienie i urozmaicenie przydomowej przestrzeni. W takich ciekawych miejscach dobrze jest przystanąć lub przysiąść na jakąś chwilę. Warto więc pomyśleć o umieszczeniu gdzieś w pobliżu jakiejś ławeczki lub innej kompozycji, która pozwoli nam usiąść nad wodą i chłonąć jej piękno i głębię.

Nowe rośliny i kwiaty

Stare ogrody, które również mają swój urok, możemy odświeżyć wprowadzając do nich nowe rośliny i kwiaty. Właściwie każdy ogród może co roku wyglądać trochę inaczej przez umieszczenie w nim nowych, ciekawych roślin. 

Zagospodarowanie zielonych przestrzeni każdorazowo w nieco inny  sposób, zmienia nasze najbliższe otoczenie i pozwala uniknąć monotonii. Istnieje wiele różnorodnych gatunków wszelkiego rodzaju roślin; od wielkich drzew i krzewów poczynając poprzez rośliny krzewiaste i pnące a na pokrywających płaskie powierzchnie kończąc. Ich wybór można dostosować do podłoża, na którym mają rosnąć i warunków klimatycznych. Nawet pewne rodzaje roślin egzotycznych mogą zdobić i stanowić ciekawostkę naszych ogrodów. Niektórym gatunkom roślin można pomóc i dostosować ich uprawę do zbliżonych im warunków, w których występują naturalnie. Wyszukiwanie nowych roślin do naszego ogrodu może być jednocześnie wspaniałą zabawą. Tym jednak którzy nie są pasjonatami ciekawostek roślinnych lub nie mogą temu poświęcić wiele czasu, może to nastręczać niemałe trudności. Dlatego warto skorzystać z gotowych projektów ciekawie skomponowanych ogrodów. Znawcy w tej dziedzinie wiedzą bowiem nie tylko jak dobrać rośliny, by kolorystycznie i kształtem stanowiły ozdobę środowiska naszej codzienności, lecz również mogą pomóc w takim dopasowaniu ich do konkretnych warunków, aby służyły one jakości naszego życia i jego przestrzeni w wielu wymiarach. 

Odpowiedni dobór roślin może skutecznie zmniejszać zużycie surowców i energii oraz wywierać korzystny wpływ na nasze zdrowie i styl życia. Również wysiłek włożony w upiększenie i mądre wykorzystanie naszego otoczenia przyczyni się do naszego komfortu fizycznego i psychicznego. Piękny i ciekawy ogród sprzyja wypoczynkowi i regeneracji sił. Inną sprawą w uczynieniu bardziej ciekawym naszego ogrodu poprzez kwiaty i rośliny może być nadanie im ciekawego kształtu poprzez przycinanie lub zastosowanie odpowiednich środków oraz pomocy formujących i podtrzymujących, jak konstrukcje metalowe lub drewniane, kratki, drabinki, łuki i im podobne. Zmiana kształtów roślin pozwoli, że będą one wyglądały jak nowe i taki charakter nadadzą one naszemu ogrodowi, który pragniemy uczynić bardziej ciekawym. Rośliny mogą również w domu pozytywnie oddziaływać na nasz stan zdrowia i zdobić nasze mieszkania. Ciekawe inspiracje  na ten temat można znaleźć na podanej strony internetowej.

Rzeźba

Dalszym ciekawym upiększeniem ogrodu może być umieszczenie w nim rzeźb. Nie musimy od razu całego ogrodu zapełniać rzeźbami. Warto przemyśleć gdzie w naszym ogrodzie najbardziej by pasowały. Lepiej wybrać jedną lub kilka wartościowych prac niż zagracać ogród bezwartościowymi bryłami. Chociaż dużo będzie zależało od naszego gustu i od tego, w jakim środowisku dobrze się czujemy. Pewne rodzaje rzeźb wyglądają jednak lepiej, gdy mają wokół siebie dużo wolnej przestrzeni. Powinny one swoją wielkością i charakterem odpowiadać miejscu, w jakim chcemy je umieścić. Będą one nadawały temu miejscu specjalnego klimatu. Nie do każdego ogrodu będzie się nadawał dany rodzaj rzeźby. Z nowoczesnymi domami i ogrodami lepiej będą harmonizowały rzeźby podobnego stylu. Jeżeli brak nam pomysłów lub mamy wątpliwości, jaki rodzaj rzeźby upiększyłby i uczynił nasz ogród bardziej ciekawym, zawsze możemy skorzystać z doświadczenia i talentu innych. Architekci i projektanci mogą nam pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z urządzeniem przestrzeni mieszkalnych i ogrodowych.

Elementy drewniane

Drewno jest materiałem, który pomoże uczynić ogród nie tylko ciekawszym, lecz również cieplejszym, ze względu na swój charakter, skojarzenia i przytulny klimat, jaki wytwarza. Lekkie drewniane konstrukcje ogrodowe jak pergole, trejaże i kraty ogrodowe z roślinami pnącymi z pewnością sprawią, że ogród będzie wyglądał ciekawie i imponująco. Drewno ciekawie zaprezentuje się w naszym ogrodzie również w postaci ogrodzeń, płotków, pomostków, pojemników dla roślin. Inne elementy drewniane, które możemy umieścić w naszym ogrodzie to drewniane ławki, krzesła i stoliki. Drewno może też być materiałem budulcowym dla wiat garażowych, zadaszeń, schodów, altanek i domków ogrodowych. Można sobie urządzić podniesione grządki, stosując bele lub deski drewniane, jako konstrukcje podtrzymujące. Łatwiej się pracuje na takich grządkach a drewniane podpory czy murki stanowią ciekawostkę ogrodu. Konstrukcje te mogą być bardzo proste albo tworzyć fantazyjne kształty.

Ławko-huśtawka

Nie tylko ławki i stoliki z krzesłami ogrodowymi mogą służyć  do wypoczynku w ogrodzie. Dobrym i ciekawym urozmaiceniem kącika rekreacyjnego może być ławko-huśtawka. Coraz częściej takie właśnie huśtawki pojawiają się na naszych działkach czy w ogrodach. Bardzo pięknie wkomponowują się w zieloną przestrzeń ogrodów huśtawki z drewnianych bali. Odznaczają się one ciepłem i naturalnością. Przyciągają one często dzieci, ale i dorośli chętnie bujają się na huśtawkach. Również lżejsze huśtawkowe konstrukcje, które łatwo można przenieść w inne miejsce lub złożyć w razie potrzeby, mogą posłużyć jako ciekawe urozmaicenie zwłaszcza małych ogrodów, gdzie czasami trzeba walczyć o każdy srawek przestrzeni, aby stanowił on naprawdę swobodną a nie przytłaczającą przestrzeń.

Miejsce na grilla

Miejsce na grilla możemy urządzić tak, że będzie ono stanowiło kolejną ciekawą atrakcję naszego ogrodu. Można w ogrodzie przewidzieć dla niego jakąś powierzchnię pod stałe palenisko. Kamienny murek z nakładaną kratą lub kociołki czy misy żeliwne. Możemy też po prostu umieścić tam przenośnego grilla. Innym sposobem może być wybudowanie pieca z kratą grillową. Do małych ogródków bardziej odpowiednie będzie zaopatrzenie ich małym grillem lub przenośnym. Ale i ten może stanowić prawdziwą ozdobę naszej małej przestrzeni. Ciekawy ogród to wyzwanie dla niejednego amatora ogrodnictwa, ale efekty nagradzają trud i wysiłek włożony w ciekawą aranżację ogrodu. Istnieją też gotowe rozwiązania i produkty, które mogą nam pomóc w ciekawym wyposażeniu i zaprojektowaniu naszego ogrodu. Można tu również skorzystać z zaproponowanego asortymentu produktów użytkowych i ozdobnych.

Wodospad

Taras połączony z grotą skalną i basenem Twoje Miejsce Klasyczny ogród
Twoje Miejsce

Taras połączony z grotą skalną i basenem

Twoje Miejsce

Spadające ze skałek strugi tworzące zasłony wodne są jeszcze jednym sposobem wprowadzenia ciekawego i ożywczego aspektu do naszego ogrodu. Szum opadających wód czy szmer strumyków są bodźcem dla narządu słuchu, który wpływa korzystnie na samopoczucie. Dlatego przy wodzie najbardziej odpowiednie będzie urządzić miejsce do wypoczynku. Wodospady i kaskady mogą także przecinać nasz ogród na różnych odcinkach tworząc ciekawe miejsca ustronia, jakąś przestrzeń zacisza, w którą czasem warto się zaszyć i wsłuchać. Jest to bowiem rodzaj naturalnej terapii dla naszego organizmu. W świecie w którym napotykamy na duże dysproporcje między środowiskiem przyrodniczym a zmianami związanymi z szybką urbanizacją, rozwojem technicznym i przemysłowym, coraz bardziej brakuje przestrzeni sprzyjających zachowaniu czynników naturalnie sprzyjających zdrowiu i życiu. Wielu specjalistów mając to na uwadze wybiera więc formy takiego rozplanowania poszczególnych projektów przestrzeni mieszkalno-użytkowych, aby jak najbardziej brały pod uwagę tę stronę potrzeb naturalnych, zdrowotnych i środowiskowych. Ciekawy sposób na ogród może więc wywrzeć pozytywny skutek dla polepszenia ogólnych warunków rozwoju i pielęgnacji naszego środowiska naturalnego i naszego zdrowia.

Jakie są twoje sposoby na ciekawą aranżację ogrodową?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu