Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym? | homify

Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?

Alicja Olko Alicja Olko
Oakhill Court, Putney Rustykalna łazienka od Ardesia Design Rustykalny
Loading admin actions …

Wnętrza w stylu rustykalnym są współcześnie bardzo popularne. W pomieszczeniach tak urządzonych panuje wyjątkowy klimat, który jest hybrydą przytulnej wiejskości i sielskiej naturalności. Rustykalne wnętrza czarują neutralną kolorystyką, naturalnymi materiałami i staromodnymi akcentami.

Każde pomieszczenie urządzić można w stylu rustykalnym, także łazienkę. To niezwykle prywatne pomieszczenie w każdym domu nabierze przytulności i ciepła, gdy urządzi je się w zgodzie z zasadami rustykalnego wystroju wnętrz. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy jednak przestrzegać kilku reguł. W tym Katalogu Inspiracji wytłuścimy je i poprzemy odpowiednimi wizualnymi przykładami.

Styl rustykalny

Provence Villa in İstanbul Wiejska łazienka od Orkun İndere Interiors Wiejski
Orkun İndere Interiors

Provence Villa in İstanbul

Orkun İndere Interiors

Tym, co stanowi podstawę stylu rustykalnego, to materiały- używa się tych jak najbardziej naturalnych, do których należą przede wszystkim drewno, kamień, cegła. Te z kolei zestawia się z zazwyczaj białą ścianą, która stanowi świetne tło eksponujące materiały wcześniej wymienione. Styl rustykalny to także akcenty i elementy stare, pozornie zużyte, które jednak emanują antycznym czarem. Elementy architektoniczne, takie jak drewniane belki na suficie, to właściwie nieodłączny element rustykalnych wnętrz. Także inne elementy architektury wnętrz, takie jak stropy, czy staromodne okna będą dodawać klimatu. W urządzaniu wnętrz na modłę rustykalna dominują meble drewniane, te o zabarwieniu antycznym, lekko zużytym i powycieranym. Duża wagę przykłada się do elementów naturalnych, nie tylko jeżeli chodzi o materiały, ale i tekstylia czy dodatki dekoracyjne.

Naturalne drewno

Ulubionymi materiałami wszystkich miłośników stylu rustykalnego jest drewno- we wszystkich formach i odcieniach. Im bardziej naturalne, z większą ilością wyżłobień i widocznych słojów, tym lepiej. Współczesna technika impregnacji i ochrony drewna pozwala na jego użycie także w łazience, gdzie wcześniej było to niemożliwe ze względu na dużą wilgotność i ciągłe zalewanie powierzchni. Odpowiednio pielęgnowane drewniane meble do łazienki stanowić będą o jej wyjątkowym rustykalnym charakterze.

Kamień

Wnętrza rustykalne są często proste i surowe, przywodzą na myśl komnaty średniowiecznych zamków, których wystój bazował na wszechobecnym naturalnym kamieniu. Materiał ten nadaje się jednak świetnie do użycia w łazience, głównie z powodu jego dużych walorów odpornościowych. Jest trwały i solidny, dobrze znosi działanie wody i wilgoci. Kamień i drewno świetnie do siebie pasują, tworząc razem ekstremalnie rustykalną całość.

Staromodne akcenty

Czy to armatura łazienkowa niczym z początków poprzedniego stulecia, czy też akcesoria i dodatki łazienkowe o silnie staromodnym charakterze- wszystko to doskonale komponuje się z rustykalnym stylem w aranżacji wnętrz. Są to najczęściej produkty silnie stylizowane na te staromodne i antyczne, jednak wiele z nich znaleźć można na weekendowych pchlich targach czy na poddaszach domów naszych babć. Kamienna umywalka, miedziany kran czy lusterko o fantazyjnym kształcie bardzo dobrze komponują się z drewnianymi meblami.

Oświetlenie

Światło w rustykalnej łazience powinno być przyćmione, rozproszone, umieszczone w strategicznych miejscach w taki sposób, aby okrasić blaskiem konkretne elementy wystroju. Odpowiednie oświetlenie wprowadza czarujący, lekko tajemniczy klimat. Warto przede wszystkim podświetlić lustra, ale także drewniane elementy, takie jak szafka z umywalką czy panele ścienne.

Subtelny rustykalizm

Oakhill Court, Putney Rustykalna łazienka od Ardesia Design Rustykalny
Ardesia Design

Oakhill Court, Putney

Ardesia Design

Zupełnie inny obraz rustykalnej łazienki dostrzegamy na tym zdjęciu. W tym przypadku objawia się on nostalgią za elementami dekoracji z przeszłości, takimi jak bogato zdobione ceramiczne kafle czy słuchawki prysznicowe o fantazyjnym kształcie. Dostrzegamy tu wciąż elementy klasycznego stylu rustykalnego- drewnianą podłogę czy też szare kafelki na wannie imitujące cegłę. Tym, co jednak nieubłaganie przyciąga wzrok, są królewsko białe kafle z niebieskimi, kwiecistymi wzorami. Działają one na to wnętrze niezwykle melancholijnie i nostalgicznie, wprowadzając także nutkę romantyzmu.

Jesteście zwolennikami stylu rustykalnego w aranżacji wnętrz? Z pewnością zainteresują Was także inne Katalogi Inspiracji na ten temat:

Jak urządzać w stylu rustykalnym?

Aranżacja salonu- styl rustykalny

Dziesięć pomysłów na kuchnię w stylu rustykalnym

Co myślicie o łazience urządzonej w stylu rustykalnym? Podoba Wam się?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu