Żywopłot - najlepsza opcja do ogrodu!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Żywopłot – najlepsza opcja do ogrodu!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesny ogród od Studio Green Design Nowoczesny
Loading admin actions …

Żywopłot może stanowić prawdziwe ogrodzenie naszej posesji lub zasłaniać część ogrodu, której nie chcemy pokazywać lub pragniemy, aby była bardziej tajemnicza. Jest często stosowany, ale niestety po posadzeniu musimy czekać, aż urośnie, a później zapewnić mu odpowiednią pielęgnację, jednak w efekcie otrzymujemy imponujący żywopłot, który pomaga nie tylko w osłonięciu naszego domu, ale również dumnie dominuje nad bujną roślinnością w ogrodzie. W kwestii roślin możemy wybierać pod względem rodzaju, nadają się zarówno liściaste, jak i iglaste. Jak wybrać odpowiedni gatunek na żywopłot? Przede wszystkim zależy to od tego, czy ma to być osłona sezonowa, czy ma zdobić nasz ogród przez cały rok – w pierwszym przypadku powinniśmy się zdecydować na żywopłot liściasty, w drugim na iglasty. 

Żywopłoty o wyraźnej funkcji

Wśród żywopłotów możemy wyznaczyć te, które mają ściśle określone funkcje, takie jak oddzielenie od siebie różnych części ogrodu, zaznaczenie ich granic, wyznaczenie ścieżek w ogrodzie, czy też ochrona przed hałasem i wiatrem. W związku z pełnioną funkcją mogą być albo wysokie, albo cięte na wysokości metra, stanowiące podkreślenie ścieżki. Takie żywopłoty występują najczęściej w parkach.

Oprócz tego oczywistym podziałem jest wyodrębnienie żywopłotów naturalnych, znanych jako szpalery i ciętych, czyli formowanych. Naturalne żywopłoty występują w parkach, zaś te cięte są ozdobą ogrodów – wymagają regularnej pielęgnacji i cięcia. 

Asymetryczny żywopłot

Topiary Spheres and a funky hedge Eklektyczny ogród od Niwaki Eklektyczny
Niwaki

Topiary Spheres and a funky hedge

Niwaki

Cięte żywopłoty są zazwyczaj idealnie uformowane, kształtem przypominają precyzyjnie odlaną bryłę, a jedynym, co je odróżnia od muru jest to, że są żywe i wymagają pielęgnacji. W tym przypadku mamy dość nietypowo uformowany żywopłot, który w regularnej przestrzeni ogrodu wnosi swoją asymetryczną formę, przez co nadaje całej aranżacji ogrodu ciekawy i intrygujący wyraz. Takie rozwiązania nie są często spotykane, stąd też zachwycający efekt!

Liściasty kontra iglasty

Do wyboru mamy drzewa i krzewy liściaste oraz iglaste. Jak zostało wspomniane na początku, iglaste stanowią piękną dekorację, ale niestety nie przez cały rok – na to możemy liczyć stosując gatunki iglaste, które niezależnie od warunków atmosferycznych będą osłaniać nasz ogród. Jednakże minusem żywopłotu zimozielonego jest to, że jest trudniejszy w utrzymaniu w porównaniu z żywopłotem sezonowym. Decyzję powinniśmy podjąć w zależności od tego, czy chcemy mieć żywopłot przez cały rok wokół domu, czy tylko na działce – gdzie wystarczy nam jego obecność w miesiącach wiosenno-letnich.

Wybór odpowiednich roślin

Jeżeli już zastanowimy się nad tym, czy chcemy mieć żywopłot przez cały rok, czy wystarczy nam tylko jako ozdoba w trakcie cieplejszych miesięcy w roku, a do tego, czy aby na pewno mamy czas i chęć, aby podjąć się jego pielęgnacji, musimy zdecydować się na wybór roślin, które będą tworzyć nasze żywe ogrodzenie. Nad jakimi roślinami powinniśmy się zastanowić? Przede wszystkim do wyboru mamy żywopłoty liściaste zimozielone, czyli bukszpan, ostrokrzew kolczasty, ostrokrzew Meservy, igra błyszcząca i ognik szkarłatny. Z liściastych mamy również żywopłoty sezonowe, które mogą być uformowane z roślin takich jak: berberys Thunberga, dereń biały i kwiecisty, liguster pospility będący jednym z popularniejszych gatunków, róża pomarszczona, czy pięciornik krzewiasty. 

W opozycji do żywopłotów liściastych znajdują się iglaste, które mogą powstać z cisu pospolitego i pośredniego, jałowca chińskiego, świerku serbskiego, żywotnika zachodniego kulistego i Spiralis. Oprócz tego jest jeszcze kilka odmian, które świetnie by się w tej roli sprawdziły.

Odpowiednie światło

Decydując się na konkretny gatunek roślin musimy wiedzieć, jakie są warunki świetlne w miejscu, gdzie ma powstać nasz żywopłot. Jeżeli znajdzie się w miejscu zacienionym, to do wyboru mamy o wiele mniej roślin – niektóre z nich mogą o wiele gorzej znosić takie niedogodności, przez co mogą słabiej kwitnąć, mogą pojawiać się wybarwienia liści i ogólnie wpłynąć na słabszą kondycję żywopłotu. Rośliną, która dobrze znosi cień jest grab i na niego powinniśmy postawić podczas aranżacji.

Pamiętajmy, że światło powinno padać również na część żywopłotu znajdującą się tuż przy ziemi – jest to bardzo istotna kwestia! Inaczej ta część żywopłotu może stopniowo zamierać.  W przypadku dobrze oświetlonej przestrzeni wybór mamy spory!

Gleba

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Bardzo ważnym elementem o który powinniśmy zadbać przed posadzeniem żywopłotu, jest gleba. Przygotowanie rozpoczynamy od określenia zawartości składników odżywczych i odczynu pH gleby, do tego jeszcze dochodzi sprawdzenie jej zwięzłości. Oczywiście przed tym zabiegiem powinniśmy pozbyć się wszystkich chwastów, a następnie przekopać glebę, aby pozbyć się kamieni, zanieczyszczeń i pozostałości po korzeniach. Jeżeli gleba okaże się gliniasta lub piaszczysta, będziemy mieć ograniczony wybór. Sadzenie powinniśmy rozpocząć wczesną jesienią lub wiosną.

Ten ogród nawiązujący do sielankowej porolniczej posiadłości to pomysł zrealizowany przez pink pug design interior.

Jak pielęgnować żywopłot?

itv's Love Your Garden with Alan Titchmarsh Nowoczesny ogród od Solardome Industries Limited Nowoczesny
Solardome Industries Limited

itv's Love Your Garden with Alan Titchmarsh

Solardome Industries Limited

Oczywiście oprócz podlewania żywopłotu należy go wyściółkować i podcinać. Bez względu na to kiedy nasz żywopłot został posadzony i jaka to grupa roślin, podcinanie powinniśmy zacząć już na początku, dzięki czemu będzie bujny i gęsty już od nasady. Czas na następne prace z sekatorem czeka nas dopiero po upływie roku. Jednakże nie dotyczy to wszystkich roślin – buk i grab nie powinny być przycinane przez 2 lata po posadzeniu. Najłatwiejsze zadanie mają właściciele żywopłotów liściastych zimozielonych, które wymagają cięcia dopiero po 3 latach po posadzeniu. 

Jeżeli nie chcecie zajmować się pielęgnacją żywopłotu i wolicie postawić normalne ogrodzenie, w tym artykule znajdziecie kilka cennych rad: Jakie ogrodzenie wybrać? 8 różnych pomysłów na ogrodzenie posesji.

Wolelibyście mieć wokół domu żywopłot, czy tradycyjne ogrodzenie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu