Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? | homify

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Michelangelo Chiti Architetto Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Strychy i poddasza mają swój niepowtarzalny urok, a ze względu na mały metraż, wysokie położenie i skosy często można kupić je w wyjątkowo korzystnej cenie. Może właśnie dlatego, z roku na rok poddasza zdobywają sobie coraz więcej entuzjastów. Choć na pozór problematyczne, niskie stropy traktuje się w dzisiejszej aranżacji wnętrz nie tylko jako ograniczenie, ale także inspirację do nietypowych rozwiązań przestrzennych. 

Zanim jednak zdecydujesz się na życie pod skosem, warto dowiedzieć się więcej o specyfice dekorowania tego rodzaju wnętrz. Mimo, że charakterystyczne belki dodają pomieszczeniom przytulnej atmosfery, standard strychów często pozostawia wiele do życzenia, a remont i przebudowa wymagają więcej wysiłku, sprytu i kosztów, niż w przypadku standardowego m4. Od zaniedbanego strychu starej kamienicy do przytulnego, nastrojowego gniazdka jest długa droga, a aranżacja tego typu mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Prawdziwą sztuką jest uczynienie niedogodności poddasza jego atutami i stworzenie wnętrza klimatycznego, nowoczesnego i oryginalnego w formie.  

O czym musimy pamiętać dekorując mieszkanie pod skosami? homify przedstawia poradnik, który krok po kroku pomoże Ci urządzić każdy z pokoi poddasza.

Salon

W aranżacji mieszkań na poddaszu szczególnie istotne jest zachowanie wrażenia przestronności. Dzielenia powierzchni na zbyt dużą ilość mniejszych pokoi nie jest na ogół trafionym rozwiązaniem.  Z tego właśnie powodu, jadalnia i salon mieszkania na strychu najczęściej znajdują się w jednej przestrzeni, a za element oddzielający je może posłużyć ciekawie wkomponowany parawan lub ścianka działowa. Na część dzienna poddasza powinniśmy wybrać jego największą i najjaśniejszą partię. Pomimo licznych skosów powierzchnię salonu mierzy się tożsamo z powierzchnią podłogi, a poszczególne zakątki, w zależności od wysokości mogą pełnić różnorakie role. 

Weźmy na przykład kącik wypoczynkowy. Nowoczesne sofy i fotele są zwykle niskie i rozłożyste, przez co skosy poddasza nie przeszkadzają w ich użytkowaniu. Pod niskie stropy można wsunąć także małe stoliki, sprzęt grający i pojemniki do przechowywania drobiazgów, a zabudowę ścianek kolankowych przekształcić w system wnęk na książki i płyty. Także światło jest w salonie doskonałym narzędziem kreowania przestrzeni, dlatego poleca się umieszczanie małych lampek i reflektorów w kilku miejscach pokoju.

Jadalnia

Ze wzglądu na swoją funkcję, jadalnia, powinna znajdować się w  najwyższej części salonu. Jednym z bardzo ważnych czynników przy planowaniu ustawienia stołu i krzeseł jest wysokość tzw. ścianki kolankowej. Pod tą nazwą kryje się umieszczona na stropie ostatniej kondygnacji zewnętrzna ściana poddasza. Urządzając jadalnię na strychu, musimy pamiętać, o konieczności zachowania przestrzeni umożliwiającej domownikom wygodne wstawanie od stołu. Standardowy stół ma wysokość ok 70-80 cm, jednak dopiero ścianka kolankowa o wysokości około 140 cm zagwarantuje jego odpowiednie usytuowanie.

Sypialnia

Istnieje wiele sposobów na urządzenie sypialni na poddaszu. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na styl nowoczesny, czy może przytulny i romantyczny jak ten przedstawiony na zdjęciu. Możemy wybrać oszczędny minimalizm i zainwestować jedynie w prosty materac lub przeciwnie, wypełnić przestrzeń uroczymi bibelotami i skrupulatnie zagospodarować wszystkie jej zakamarki. Przy urządzaniu sypialni na strychu należy pamiętać, że łóżko nie powinno być za wysokie, a kolor ścian i belek jasny. Wybierając miejsce dla łóżka, upewnij się najpierw, czy wstając, nie uderzysz głową o skośny sufit! Ważne jest także oświetlenie wnętrza i wysokość mebli.

Kuchnia

W przypadku większości mieszkań na strychu, kuchnię i łazienkę trzeba budować od podstaw. Wysokość kuchni na poddaszu musi zapewniać możliwość swobodnego przygotowywania posiłków. Kolejną ważną kwestią w aranżacji kuchni w mieszkaniu pod skosem są okna, które muszą pomieszczenie dobrze oświetlać i umożliwić jego swobodne wietrzenie. Przy małych okien i ciemnej przestrzeni lepiej zdecydować się na jasne meble kuchenne i kolory ścian. Praktyczna kuchnia na strychu, choć mała i zabudowana pojedynczym ciągiem jednokolorowych szafek, skryje pralkę, zmywarkę i inne sprzęty domowe.

Łazienka

Łazienka na poddaszu może być urządzona naprawdę oryginalnie i klimatycznie, czasem jednak, trudno pogodzić to z jej funkcjonalnością. Z umywalki i prysznica korzysta się na stojąco, muszą  więc znajdować się one w najwyższej części pomieszczenia. Decydując się na wannę powinniśmy umieścić ja prostopadle do skosu. Zapewni nam to wygodny do niej dostęp, nawet jeżeli sufit znajduje się w tym miejscu stosunkowo nisko.  Aranżacja ze zdjęcia Lustra i jasne, błyszczące powierzchnię dodadzą łazience trochę przestrzeni, a drewniane panele i szafki dodatkowo ocieplą wnętrze. 

Adaptacja poddasza na pomieszczenie mieszkalne to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z zaniedbanym strychem w wiekowej kamienicy. Inwestując w takie mieszkanie musimy się także liczyć z konieczności doprowadzenia ogrzewania, wzmocnienia izolacji i wymianą okien dachowych na większe i szczelniejsze. Urządzanie poddasza w wielu aspektach przypomina urządzanie małego mieszkania. Jeśli więc szukasz więcej porad i inspiracji, homify poleca także:

Jak urządzić małe mieszkanie? 5 pomysłów

7 grzechów głównych przy urządzaniu małego mieszkania

Jak urządzić małą kuchnię?

A Wy, z jakimi trudnościami spotkaliście się przy aranżacji poddasza? I jakie rozwiązania dekoracyjne pomogły Wam sobie z nimi poradzić?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu