Jak stworzyć pokój zabaw dla dziecka? | homify

Jak stworzyć pokój zabaw dla dziecka?

Anna Stachurka Anna Stachurka
INT2architecture Skandynawski pokój dziecięcy
Loading admin actions …

Pokój zabaw dla dzieci to wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci mogą spędzić czas na wspólnej i bezpiecznej zabawie. W szczególności ten ostatni aspekt należy mieć zawsze na względzie planując czy projektując pokój zabaw dla dzieci. Jest to przestrzeń, w ramach której dzieci mają możliwość bawić się, cieszyć, śmiać, ale też powinny mieć szansę uczyć się nowych rzeczy. To wyjątkowe pomieszczenie powinno wspierać ich naturalny rozwój poprzez użycie odpowiednich materiałów, wzorów czy zabawek. Każdy szczegół będzie istotny z punktu widzenia rozwoju dziecka. Dzieci bowiem w pierwszych latach swojego życia najintensywniej rozwijają się poprzez dotyk, ale także poprzez wrażenia wzrokowe – są zainteresowane dosłownie każdym elementem, który próbują poznać i zrozumieć na swój własny sposób. Planując pokój zabaw dla dzieci warto spróbować wejść w ten świat małego dziecka i spojrzeć jego oczami – zastanowić się, co będzie go bawiło, co będzie dla niego interesujące. Jednocześnie – jako dorośli powinniśmy mieć zawsze na uwadze bezpieczeństwo i świadome kształtowanie tej przestrzeni. Pozwólmy, więc aby ta przestrzeń była zaprojektowana właściwie. 

Wszyscy ci, którzy głęboko westchnęli na myśl o swoich nie do końca dużych metrażach, powinni usłyszeć od nas pierwszą podpowiedź – pokój zabaw dla dzieci to niekoniecznie osobne pomieszczenie, równie dobrze możemy go rozwiązać jako jedną z funkcji pokoju dziecięcego. Pokój zabaw dla dzieci to przestrzeń trochę czasowa - tymczasowa. Dzieci przecież kiedyś dorosną, dlatego warto myśleć o tej przestrzeni jako chwilowym rozwiązaniu, które potem można przekuć na zupełnie inne funkcje. Przygotowaliśmy jednak dla Was więcej podpowiedzi, które może trochę ułatwią odpowiedź na pytanie – jak stworzyć pokój zabaw dla dzieci? 

Jakie kolory ścian?

MJUKA Szkoły

Pokój zabaw dla dzieci to także kwestia koloru ścian – białe czy nie białe? Jakie kolory będą odpowiednie w takim wyjątkowym pomieszczeniu? Na pewno nie powinny to być kolory pobudzające i tak już energiczne dzieci, powinny być raczej stonowane i wręcz przeciwnie – uspokajać je. Ale nie tylko. Niemniej ważne jest także wspieranie twórczości, kreatywności i wewnętrznej równowagi. Te wszystkie cechy prowadzą nas ku kolorystyce niebieskiej. Nie mniej ważny jest również odcień tak, aby niebieski jako kolor chłodny, nie przyniósł go zbyt wiele we wnętrzu.

Nietypowe ściany

Pokój zabaw dla dzieci nieważne – osobno lub nie, zawsze jednak będzie charakteryzował się nietypowymi rozwiązaniami. To, na co warto zwrócić uwagę i co warto sobie uświadomić to fakt, że w dekorowaniu pokoi dziecięcych, nie chodzi tylko o to, żeby było ładnie. Owszem jest to bardzo ważne, ale nie należy zapominać, że oto posiadamy niesamowite narzędzie do kreowania niezwykłego wnętrza dla dziecka. Możemy wprowadzić je w jakiś niesamowity świat poprzez samą tylko aranżację. Wykorzystać kształty do tego, aby pobudzać jego procesy poznawcze. Warto, więc włożyć trochę energii w aktywne kreowanie tego świata. Pokój zabaw dla dzieci powinien, więc być bogaty w różne formy i kształty, jeżeli jednak zdecydujemy się nadać mu jakiś motyw to przekaz stanie się spójny i dzięki temu – intensywniejszy. 

Miejsce do rysowania

Rysowanie to jeden z najlepszych sposób spędzania wolnego czasu. Przynajmniej tak uparcie twierdzą dzieci. Pokój zabaw dla dzieci powinien, więc posiadać miejsce i okoliczności sprzyjające rozwijaniu tych pierwszych, dziecięcych zainteresowań. Rozwiązań na to może być wiele. Ogromną popularnością cieszą się farby tablicowe, które są świetnym sposobem na zrealizowanie dwóch celów – swobodę dziecka oraz spokojny sen rodziców. Farba tablicowa bowiem świetnie sprawdza się na ścianach, po których kochają rysować i malować maluchy. Pokój zabaw dla dzieci może jednak również w inny sposób realizować postulat potrzeby posiadania miejsca do rysowania. Przykładem może być aranżacja na zdjęciu powyżej, która została wyposażona w ogromnej wielkości tablicę. Ciekawy i zabawny sposób aranżacji całego wnętrza!

Media

Pokój zabaw dla dzieci to coraz częściej również elektronika. Coraz częściej projektujemy i myślimy o tym, aby telewizor bądź monitor znalazł się również w pokoju dziecięcym. Dzieci bowiem oglądają swoje bajki, mogą grać w gry, które mają na celu łączenie nauki i zabawy, a więc istnieje argumentów za tym, aby taki sprzęt znalazł się również w tym pomieszczeniu. Pokój zabaw dla dzieci nie powinien jednak sprowadzać się jedynie do takiego elementu wnętrza. Należy również pamiętać, że pozostawiając taki sprzęt w pokoju dziecięcym należy zadbać o jego prawidłowe oświetlenie oraz odległości telewizora od miejsca, z którego telewizor będzie oglądany. 

Projekt – FORMATIV.

Siedziska

Pokój zabaw dla dzieci to także kwestia wyposażenia wnętrza w siedziska. Siedziska mogą przyjmować przeróżne formy – wiadomo – im więcej zabawy, tym lepiej. Możemy, więc w tym zakresie zupełnie odejść od reguł. Mogą to być pufy albo konie na biegunach, małe, duże, w formie zwierząt lub w prostych kształtach. Jakbyśmy się nie starali, dzieci i tak wybiorą swoje najbardziej ulubione miejsce do siedzenia i w dziewięćdziesięciu przypadkach na sto będzie to prawdopodobnie… podłoga. 

Dlatego właśnie pokój zabaw dla dzieci oprócz siedzisk warto wyposażyć w miękkie dywany lub pokryć podłogę wykładziną. 

Nietypowe dodatki

W jaki inny sposób możemy urozmaicić pokój zabaw dla dzieci? Chociażby poprzez ciekawe rozwiązania dotyczące samej aranżacji. Dodatki. Dzieci pokochają wszystkie wiszące elementy, będą się po nich wspinać i tworzyć sobie tylko znane opowieści, w których nie raz zbawiają i ratują cały świat. Wiszące drabinki, ścianki linowe, mini ścianki wspinaczkowe – to wszystko idealnie nadaje się na rozbudowanie tej wewnętrznej przestrzeni. Oczywiście istnieje warunek – wszystko powinno być bezpieczne, starajmy się projektować i tworzyć atrakcje, które będą tworzyć bezpieczne warunki do wszelkich sposobów wykorzystania takich elementów – a doskonale wiemy, że jeżeli wymyśliliśmy sto zastosowań, to dziecko zawsze wymyśli o dwa więcej.

Projekt - COI PRACOWNIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ.

Przechowywanie rzeczy

Drewniana skrzynia na zabawki z klapą "Kufer Kapitana Brodacza" NOBOBOBO Pokój dziecięcyMeble do przechowywania
NOBOBOBO

Drewniana skrzynia na zabawki z klapą Kufer Kapitana Brodacza

NOBOBOBO

Pokój zabaw dla dzieci to nagromadzenie małych elementów i zabawek, które są nieodłączną częścią życia maluchów. Idealnym rozwiązaniem na to jest seria odpowiednich do przechowywania mebli. Oprócz atrakcyjnego, wesołego wyglądu powinny posiadać jeszcze jedną, niezwykle ważną cechę. Otóż powinny być bezpieczne. Jeżeli decydujemy się na przechowywanie zabawek w skrzyniach to warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób te skrzynie są zamykane. Dobrze zaprojektowany mebel dla dziecka będzie posiadał systemy, które powodują, że wieko opada swobodnie i nie grozi przytrzaśnięciem palców malucha. 

Rzeczy przechowywane w skrzyni projektu – NOBOBOBO.

Aranżacja całego wnętrza

Na początku wspominaliśmy, że mamy możliwość kreowania wnętrza w taki sposób, że stanie się jakimś niesamowitym światem dla malucha. Pokój zabaw dla dzieci, jest idealnym miejscem na realizację takiego założenia. Aranżacja na zdjęciu powyżej udowadnia ponadto, że jest to zadanie, które można potraktować dosłownie. To, co dobrego jest w tej aranżacji to przede wszystkim wykorzystanie drewna – naturalnego materiału, który oddycha i jest przyjazny dla nas wszystkich. Warto, więc korzystać z tego typu materiałów, które wprowadzą miły i naturalny charakter do wnętrza. Przy okazji dają wiele możliwości do nietypowych aranżacji. 

Więcej o pokojach dziecięcych dowiecie się w artykule ’Jak urządzić pokój dla dziecka? Garść porad i inspiracji

A jaki pokój zabaw Wy stworzylibyście dla Waszego dziecka?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu