Czy w domu z kontenera naprawdę da się mieszkać? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Czy w domu z kontenera naprawdę da się mieszkać?

Homify Polska Homify Polska
Nemo House, Container Residence Nowoczesne domy od thinkTREE Architects and Partners Nowoczesny
Loading admin actions …

Dom z kontenera to bardzo oryginalny pomysł. Na rynku są kontenery mieszkalne, które można zamówić, z bardzo krótkim czasem oczekiwania do dwóch tygodni. Można też znaleźć  firmę, która projektuje i stawia  domy z kontenerów transportowych, wtedy są większe możliwości dostosowania takiego kontenera do naszych potrzeb, należy tylko projektantowi powiedzieć czego oczekujemy od domu z kontenera. Mamy więc szybką, tanią i ekologiczną budowę. Pomysł rozprzestrzenia się po świecie, owocując coraz to nowszymi projektami i realizacjami, niemniej niezmiennie podstawowym materiałem budowlanym w tym wypadku są metalowe kontenery służące pierwotnie do przewożenia towarów. 

W Polsce nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie. Lecz przy bardzo wysokich cenach mieszkań i domów oraz ciągle rosnących, być może w niedługim czasie zadomowią się także w Polsce takie alternatywne sposoby na własne mieszkanie. Nie jest to szczyt luksusu i komfortu, ale jeżeli nie mamy gdzie mieszkać, albo mieszkamy w starym zawilgoconym, z grzybem, niejednokrotnie bez łazienki mieszkaniu, to dobrze przygotowany kontener może być jednym z rozwiązań, aby godnie mieszkać.

Rodzaje

Domy z kontenerów mogą przyjmować różne rozmiary, jak też wygląd ich może zmieniać się od całkiem prostych z jednego kontenera do bardzo złożonych piętrowych z kilku kontenerów połączonych, niekiedy w bardzo niezwykły, wymyślny i ciekawy sposób. Do ich budowy można użyć zarówno zużytych kontenerów transportowych jak i produkować kontenery blaszane, wykonane z profili zamkniętych oraz kształtowników poszytych blachą trapezową. Domy z kontenerów mogą być używane do zamieszkania jako socjalne, do tymczasowego pomieszczenia dla pracowników na budowie jako budowlane lub prowadzenia biura jako kontenery biurowe czy magazynowe. Firmy zajmujące się produkcją domów z kontenerów w zależności od zapotrzebowania mogą produkować różnego rodzaju kontenery. Przeważnie są to kontenery mieszkalne, mieszkania socjalne z kontenerów, domy z kontenerów. Ciekawe rozwiązania można zobaczyć na stronie architektów koreańskich.

Prawo

Według prawa budowlanego obiekt kontenerowy jest tymczasowym obiektem budowlanym. Z kolei tymczasowy obiekt budowlany – to obiekt niepołączony trwale z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. Postawienie tego typu obiektów nie wiąże się z koniecznością otrzymania pozwolenia na budowę – fakt ten należy jedynie zgłosić właściwemu organowi. Z tym zgłoszeniem jest różnie, bo jest ważne przez 120 dni, później należy przenieść w inne miejsce i znowu zgłosić właściwemu organowi. Trochę nasze prawo jest spóźnione w tym temacie, nie było czasu na zajmowanie się problemem, którego prawie nie było. Przy coraz droższym budownictwie mieszkaniowym, wzrasta zainteresowanie domami z kontenerów, może prawo nadąży i sprecyzuje jaśniej wytyczne co do domów z kontenerów służących do mieszkania.

Zalety

Jedną z zalet domu z kontenera, być może najważniejszą jest jego niska cena w porównaniu z tradycyjnymi domami. Bardzo szybki i tani montaż domu z kontenera, może on stanąć w ciągu kilku dni. Tani transport domu z kontenera i mobilność, można go przenosić w inne miejsca. Zaletą domu z kontenera jest też to, że można go postawić na tzw. trudnym gruncie, np. na skalistym czy podmokłym podłożu, wśród istniejącej zabudowy na niewielkiej działce. Można je dowolnie powiększać, dostawiając kolejne moduły. Postawienie domu z kontenera nie wymaga pozwolenia na budowę. Mieszkanie w domu z kontenera jest dobrą alternatywą dla drogiego budownictwa. Niestety, kontenery ciągle w świadomości wielu osób funkcjonują jako tzw. baraki, tymczasowe budynki – czasami jeszcze drewniane, siermiężne, zimne, mało estetyczne zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Współczesny kontener mieszkalny nie ma w zasadzie już nic wspólnego z takimi właśnie barakami. Jego konstrukcja jest nowoczesna i trwała oraz zawiera funkcjonalne i bezpieczne instalacje. Wyposażenie kontenerów mieszkalnych w połączeniu z estetycznym wnętrzem tworzą warunki diametralnie lepsze od tych w jakich czasami muszą funkcjonować rodziny zmuszone do korzystania z pomocy socjalnej. Także w przypadku klęsk żywiołowych, kiedy ludzie zostają bez dachu nad głową i minimalnych nawet warunków sanitarnych, warunki oferowane przez kontenery mieszkalne są co najmniej komfortowe.

Wady

Jedną z ważniejszych wad domów z kontenerów jest to, że domy te najczęściej nie mają fundamentów, a więc nie są na stałe połączone z gruntem, co może stanowić problem w uznaniu ich za budynki mieszkalne; to z kolei skutkuje tym, że mogą wystąpić problemy z wydaniem zgody na podłączenie sieci energetycznej czy klimatyzacyjnej; nie jest to uregulowane prawnie. W polskich warunkach klimatycznych ponosi się spore koszty na ogrzewanie pomieszczeń domów z kontenerów, mimo ocieplenia budynku. Projekty domów z kontenera są mało wyszukane. Do montażu domu z kontenera niezbędny jest dźwig.

Jak urządzić?

Pojedynczy moduł kontenera mieszkalnego może stanowić w pełni samowystarczalne lokum dla jednej lub dwóch osób. Kontener mieszkalny zawiera pełnowartościową łazienkę zawierającą ubikację, prysznic i umywalkę. Kontener mieszkalny wyposażony jest także w instalację elektryczną – oświetlenie i gniazdka, a ogrzewanie pomieszczenia umożliwia zainstalowany pod oknem konwekcyjny kaloryfer elektryczny. W części mieszkalnej zaimplementowany jest mały aneks kuchenny z wielofunkcyjnym urządzeniem kuchennym – to zintegrowana lodówka, zlew z kranem i odpływem oraz kuchnia elektryczna. Urządzenie to w pełni zaspokaja potrzeby mieszkających osób w zakresie przechowywania produktów żywnościowych oraz przygotowywania prostych posiłków. W kontenerze takim można swobodnie mieszkać nawet przez cały rok – ściany, dach i podłoga mimo, że wykonane z blachy na zewnątrz, są ocieplone w środku wełną mineralną a dach kontenera jest skonstruowany w taki sposób że woda opadowa spływa specjalnie ukształtowanym górnym elementem ramy kontenera do rur spustowych ukrytych w słupach narożnych. W środku ściany kontenera wykonane są z estetycznie wyglądającej płyty wiórowej, białej lub w kolorach drewnopochodnych, na podłodze ułożona jest wytrzymała i odporna na ścieranie wykładzina PCV. Całość pomieszczenia sprawia bardzo schludne i estetyczne wrażenie. Przestrzeń jednego kontenera to niespełna 13m2 całkowitej powierzchni i 7 m2 powierzchni użytkowej, to stosunkowo mało jak na dom z kontenera. Kontenery można ze sobą jednak łączyć powiększając w ten sposób dostępną przestrzeń. Dostawiając do jednego kontenera mieszkalnego zmodyfikowany kontener biurowy usuwając jednocześnie środkową ścianę pomiędzy kontenerami można uzyskać układ pomieszczeń przypominający zwyczajny dom. Wejście do domu odbywa się poprzez wiatrołap, w którym można ustawić szafkę na buty i wieszaki na ubrania. Za kolejnymi drzwiami znajduje się aneks kuchenny wraz z jadalnio/salonem. Pomcą w urządzeniu salonu, może być strona internetowa o podanym linku. Tuż obok jest wydzielone zamknięte pomieszczenie mogące służyć jako oddzielana sypialnia. Wejście do łazienki znajduje się w przedsionku domu.

Koszty

Ceny domów z kontenerów nadające się do zamieszkania z łazienką w zależności od ilości pomieszczeń mogą kształtować się różnie, ale takie najprostsze to w granicach 20 000 do 30 000 zł. Bardziej wyszukane, rozbudowane domy z kontenera, gdzie sami możemy zamówić jakby na życzenie to ceny mogą dochodzić do 100 000 zł.

Czy mógłbyś zamieszkać w domu z kontenera?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu