Pawilon dla palaczy | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pawilon dla palaczy

Alicja Olko Alicja Olko
Smoking Pavilion Nowoczesny ogród od Gianni Botsford Architects Nowoczesny
Loading admin actions …

Były takie czasy, nie tak dawno, kiedy palenie było postrzegane jako zajęcie glamour, eleganckie, wysublimowane i… nieszkodliwe. Palić można było praktycznie wszędzie, czy to w restauracjach, środkach publicznego transportu, czy też w szpitalach. Dym papierosowy unosił się wszędzie i był wdychany przez wszystkich, czy się tego chciało, czy nie. Dziś taka sytuacja wydaje się nieprawdopodobna- palenie jest wzbronione w większości miejsc publicznych, a jako że straciło swój wyrafinowany image, nie jest także mile widziane w wielu domach.

Mając na uwadze naszą palącą publikę, ale i tę stroniącą od papierosów, przedstawiamy projekt pawilonu dla palaczy, który stanął w samym środku pięknego ogrodu eleganckiej rezydencji w Zurychu. Zobaczcie szczegóły tego nietypowego projektu architektonicznego!

Ustronne miejsce w ogrodzie

Ideą, na której bazuje ten projekt, było stworzenie prostej, minimalistycznej konstrukcji, która służyłaby palaczom jako prywatne miejsce do palenia, nie do końca jednak wyizolowane. Stąd też stworzenie betonowej struktury o kształcie sześcianu, z jedną otwartą ścianą, skierowaną na ogród. Pomimo swojego ciężkiego wyglądu, pawilon wkomponowuje się w całość ogrodu. Płynne przejście między jego fasadą a oszałamiającą zielenią roślinności stanowi ścieżka wykonana z różnokształtnych kawałków betonu oraz odchodzące od niej schody.

Konstrukcja

Choć struktura tego pawilonu jawi się jako raczej prosta i nieskomplikowana, w rzeczywistości jest owocem niezwykle zaawansowanej technologii. Opiera się na pięciu przeźroczystych betonowych panelach, które zostały prefabrykowane, tworząc ściany, podłogę i dach. To, co zaskakuje w tej konstrukcji, to działanie materiału- zazwyczaj beton kojarzy się z czymś ciężkim i masywnym, w tym przypadku jednak, dzięki swojej przeźroczystości, jawi się jako delikatny i subtelny.

Materiał

Tym, co zdecydowanie wyróżnia ten projekt, jest materiał, użyty do jego wykonania. Materiałem tym jest beton przepuszczający światło- opatentowany rodzaj betonu, wynaleziony i użyty po raz pierwszy przez węgierskiego architekta Arona Losonczi. Produkuje się go ręcznie, mieszkając szkło, beton a także kawałki kruszywa, co daje niesamowity efekt przenikania światła w każdym kawałku. Bardzo zaawansowana technologia pozwala na wykorzystanie betonu w innowacyjny sposób, nadając mu niespotykaną dotąd lekkość i delikatność.

Efekt w środku

Wybór takiego materiału nie był przypadkowy- architekt być w pełni świadomy tego, jaki efekt wywoła jego użycie i jakie możliwości daje akurat w tej konkretnej lokalizacji. Chodziło głównie o to, aby dzięki przenikalności światła i półprzeźroczystości włączyć elementy naturalnego środowiska zewnętrznego do wewnątrz. Kolory, kształty i cienie przenikają przez ściany i stają się integralną częścią wnętrza tej konstrukcji.

Współgranie z otoczeniem

Czy materiał taki jak beton może dobrze zintegrować się z zielenią ogrodu? Ten przykład udowadnia, że owszem, jest to możliwe, a nawet daje świetne efekty. Fasada tej struktury jest żywa i oddycha wraz z otoczeniem. Dzięki grze światła i cieni nigdy nie daje takiego samego efektu, zaskakując w zależności od pory dnia.

Miejsce do relaksu

Choć palenie nie jest już tak modne, jak kiedyś, to jednak wciąż wiele ludzi oddaje się temu zajęciu, postrzegając je jako swoistą przyjemność, sposób na relaks lub też po prostu nawyk. Pawilon ten pozwala tym palącym na celebrowanie każdego papierosa w przyjemnym i artystycznym otoczeniu, w miejscu, gdzie nikt nie będzie krzywo patrzył i narzekał. Prawdziwa oaza dla palaczy!

Co myślicie o tym projekcie? Potrzebny w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu