homify 360°: krakowskie mieszkanie z cegłą w środku

Alicja Olko Alicja Olko
Mieszkanie "D", pracownia jaganna pracownia jaganna Skandynawski korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Nowoczesne i stylowe wnętrza dla każdego znaczą coś innego. Ci, którzy podążają za najnowszymi trendami w wystroju i aranżacji wnętrz, wiedzą już, że jednym z najmodniejszych współcześnie motywów jest wprowadzanie do naszych czterech ścian niekonwencjonalnych i nietypowych materiałów. Jednym z najbardziej oryginalnych i wprowadzających wyjątkowy klimat jest cegła. Kojarzona ze stylem industrialnym, wyróżnia się nie tylko ciekawym kolorem, ale i teksturą. Wygląda zachwycająco w każdym pomieszczeniu, a w towarzystwie odpowiednich mebli i dodatków zupełnie traci swój fabryczny charakter.

Z serii homify 360° zajrzymy dziś do apartamentu w Krakowie, w którym dominującym materiałem aranżacji wnętrz jest właśnie cegła. Projekt wykonany przez projektantkę ze studia Magda Jagannathan zachwyca pod każdym względem- zobaczcie sami!

Wejście

Już po przekroczeniu progu w oczy rzuca się wspaniała ściana w całości wykonana z cegieł. Nie jest to jednak cegła tradycyjna- w tym wnętrzu dominuje cegła klinkierowa. Wykonana jest ona z klinkieru, czyli tworzywa ceramicznego powstałego przez wypalanie glin. Cechuje się ona wieloma wyjątkowymi właściwościami- jest odporna na działanie ognia, na uszkodzenia mechaniczne, świetnie izoluje ściany pod względem akustycznym, łatwo łączy się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy szkło, a ponadto jest mniej podatna na działanie grzybów i pleśni. Wykonywana w sposób przyjazny środowisku, cegła klinkierowa zadowoli także miłośników ekologicznej aranżacji wnętrz.

Mieszkanie to wita nas zatem ścianą z cegieł klinkierowych, która pięknie komponuje się z panelami podłogowymi z jasnego drewna i podłużnym regałem w kolorze białym. Kontrast, nie tylko jeżeli chodzi o kolor, ale i fakturę materiałów, stanie się motywem przewodnim w tym eleganckim wnętrzu. Główną rolę odgrywać będzie jednak cegła.

Korytarz

Korytarz prowadzący od wejścia w głąb apartamentu to przykład idealnej aranżacji tego typu pomieszczenia. Choć podłużny i wąski, wciąż musi służyć jako pasaż komunikacyjny, prowadzący do kolejnych pokojów w mieszkaniu. Z jednej strony ceglana ściana, a z drugiej jasny, długi regał nie przepełniają tej przestrzeni, a sam mebel gwarantuje liczne miejsca do przechowywania. Idealnie zagrano tu światłem, umieszczając lampy nie tylko na suficie, ale także gdzieniegdzie na ścianach, podświetlając klimatycznie cegły i dekoracje ścienne.

Więcej o urządzaniu korytarza i przedpokoju dowiecie się w Katalogu Inspiracji Jak urządzić mały i wąski przedpokój?

Otwarta przestrzeń

Apartament ten bazuje na koncepcie otwartej przestrzeni, brak w nim granic i podziałów, poszczególne obszary są jakby nieskończone, niedopowiedziane. Łączeniu powierzchni o różnych funkcjach na jednej, przestronnej przestrzeni to dominujący trend we współczesnym rozkładzie pomieszczeń. Poszczególne obszary pełnią jednak zgoła inne funkcje, jednak całość łączy pewien wspólny element- czy to jednakowa podłoga, czy też płynnie przechodząca ściana.

Dzięki temu, a także z powodu zastosowania wielkopowierzchniowych okien, mieszkanie to zdaje się oddychać i jest pełne naturalnego światła.

Salon

Na lewo od korytarza, po przekroczeniu niewidzialnej bariery, jaką stanowią szklane, chowane w ścianie drzwi, zlokalizowano salon. Jego centralnym elementem jest czarna ściana z umieszczonym na niej telewizorem. Wybór tego koloru jest nieprzypadkowy- telewizor miał płynnie zniknąć w powierzchni ściany, zlać się z nią i nie wyróżniać się. Gdzieniegdzie subtelnie rozmieszczone czarne akcenty- czy to na dywanikach, na poduszkach, czy też na zasłonach- kompozycyjnie i kolorystycznie dopełniają całość wystroju.

Kontrastem do czerni ściany w salonie jest obszar jadalni, z białym stołem i takowymi krzesłami.

Kuchnia

Z drugiej strony czarnej ścianie znajduje się jedna z części kuchni. Także w tym pomieszczeniu genialnie zagrano kontrastem- czernią i bielą, konkurujących ze sobą nie tylko kolorystycznie, ale także funkcjonalnie. Każdy z segmentów kryje inne urządzenia kuchenne i sprzęty AGD, a całość połączona jest wszechobecnymi panelami podłogowymi z jasnego drewna. Po raz kolejny wzrok przyciąga niezwykle inteligentnie umiejscowione oświetlenie, czyniące z tej kuchni przestrzeń przestronną i jasną. Dodatkowym jej atutem jest okno, wpuszczające do środka blask naturalnego światła.

Wyjście na korytarz

Z tej perspektywy dostrzegamy wyjście na korytarz na jego drugim końcu. Widzimy wspaniałą ścianę z cegieł, kryjącą przeźroczyste drzwi. Także z tego punktu widzenia uwidacznia się harmonia pomiędzy poszczególnymi powierzchniami w tym apartamencie- szczególnie pięknie wygląda tutaj połączenie blatu kuchennego z podłogą, dzięki zastosowaniu na obu takiego samego materiału, ale o innym zabarwieniu.

Łazienka

Kolejnym pomieszczeniem, w którym dostrzegamy cegłę, jest łazienka. Z pewnością nie jest to pierwszy pokój w mieszkaniu, który przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o użyciu cegły. Jednak, zgodnie z życzeniem klienta, materiał ten miał przewijać się przez cały projekt wnętrza, tworząc jego koncepcyjną bazę. Zgodnie z motywem kontrastów także w łazience zestawiono ze sobą różne materiały, o różnorodnej kolorystyce i teksturze.

Choć jest to pomieszczenie nieduże, zdaje się być przestronniejsze, dzięki zastosowaniu przeźroczystej zasłony prysznicowej.

Lustro

Design tego lustra zachwyca! Także tutaj dostrzegamy wszechobecne cegły, które świetnie wkomponowano nawet na tak niewielkiej przestrzeni. Subtelnie podświetlone halogenami, emanują charakterystycznym, lekko rdzawym blaskiem. Tło dla cegieł stanowi szara ściana z materiału wyglądem przypominającym surowy beton, a także biała armatura łazienkowa.

Sypialnia

Pomieszczenie to, jako jedyne w całym apartamencie traktowane jako przestrzeń prywatna i intymna, jawi się jako oaza spokoju i błogiego relaksu. Stonowana kolorystyka, bazująca na interakcji pomiędzy czernią, bielą i grafitem, nie rozprasza, wprowadza do tego pokoju spokojny klimat. Neutralne kolory świetnie współgrają z niekonwencjonalną teksturą materiałów i wzorami dodatków- doskonale widać to na przykładzie pościeli, ściany za wezgłowiem łózka, oraz na kloszach lamp.

Dodatki

Fantazyjne lampy i zwiewne firany to nie jedyne dodatki, które nadają temu wnętrzu wyjątkowy klimat. Także zielona roślinność, rozmieszczona na podłodze i parapetach, dodaje uroku. Pięknie komponuje się nie tylko z naturalnymi panelami podłogowymi, ale także z otoczeniem zewnętrznym, które podziwiać można z balkonu umieszczonego przy sypialni.

Druga łazienka

Naszą wycieczkę po tym wyjątkowym krakowskim apartamencie kończymy w drugiej łazience, która jako przestrzeń prywatna, przylega jedynie do sypialni. Stanowi ona płynne przedłużenie sypialni, głównie jeżeli chodzi o kolorystykę, w której utrzymane jest jej wnętrze. Przenikanie się czerni i bieli, a także pojawiające się gdzieniegdzie szare elementy, dopełnione zostało elegancką armaturą łazienkową. Tym, co czyni tę łazienkę dodatkowo luksusową, są liczne źródła światła- lampa sufitowa, halogeny punktowe, a także najbardziej wartościowe- okno, wpuszczające do wnętrza naturalne światło. Promienie, zarówno te sztuczne, jak i naturalne, odbija duże lustro, czyniąc przestrzeń łazienki większą i przestronniejszą.

Jak widać na przykładzie tego krakowskiego apartamentu, cegła to fantastyczny materiał do dekoracji wnętrz. Innym nietypowym, ale niezwykle ciekawym materiałem jest kamień. Więcej o jego wykorzystaniu dowiecie się w Katalogu Inspiracji Trendy: kamień w aranżacji wnętrz.

Co myślicie o cegle w aranżacji wnętrz? Czy podoba Wam się ten materiał?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu