Jak przezimować różne rodzaje mebli ogrodowych? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak przezimować różne rodzaje mebli ogrodowych?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
od Too-Design GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Nadszedł czas jesieni, kiedy dni stają się krótsze. Kolorowe, spadające liście z drzew przypominają nam o upływającym czasie. Amplituda temperatury w godzinach porannych i popołudniowych jest bardzo odczuwalna, powietrze wilgotniejsze. Z tego względu musimy już podejmować pewne działania w naszym ogrodzie, które pomogą nam w porządku i z rozmysłem przeczekać ten mroźny, jałowy, nadchodzący okres. Może to być, na przykład skoszenie po raz ostatni trawnika, zebranie wszystkich owoców z drzew, przystrzyżenie krzewów, a także zastanowienie się nad właściwym przezimowaniem mebli ogrodowych. Niektóre meble mogą przetrwać dłuższą ekspozycję w zimowych warunkach bez uszczerbku na wyglądzie, w przyszłym roku wyglądać równie reprezentacyjnie co wcześniej i być tak samo przydatne. W tym wydaniu nakreślimy pewne spostrzeżenia na temat wytrzymałości materiałów mebli ogrodowych, które być może dadzą Wam pewien pogląd na to jakie meble zakupić do swojego przydomowego patio na przyszły letni sezon. Zapraszamy!

Przesilenie jesienne nie musi być powodem do żalu i tęsknoty za czasem spędzonym na słonecznym tarasie. To piękny i barwny okres w roku, który możemy podziwiać na zewnątrz, aktywnie spędzając czas. A takie zajęcie na pewno zagwarantują nam jesienne porządki wokół domu i przygotowanie się na mroźny lecz wesoły okres świąt. W pierwszej kolejności pomyśleć musimy o meblach ogrodowych i odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie: czy są one wytrzymałe na zmiany temperatury i mogą pozostać na zewnątrz? Odpowiednie przechowywanie mebli nieodpornych na wahania pogodowe, na przykład tych wykonanych z naturalnego drewna, jest zasadniczą sprawą, która przy zaniedbaniu może być dla nas w dłuższej perspektywie niestety bardzo kosztowna. Jednak istnieją alternatywy i tworzywa, które same poradzą sobie tematem przezimowania mebli, nawet jeśli nie mamy miejsca, by je schować lub po prostu o nich zapomnimy, a one skutecznie ukryją się z czasem pod białą, śnieżną pierzyną. Jednak nic tak nie zastąpi i nie zachowa pierwotnej urody mebli jak przechowywanie w wentylowanych pomieszczeniach lub w miejscach osłoniętych, które to prowadzą nas do następnego zagadnienia…

Jak prawidłowo przechowywać meble ogrodowe?

Klasyczny ogród od homify Klasyczny

Niektórzy bystrzy konsumenci, mieli na uwadze praktyczność i nabyli meble ogrodowe lekkie, łatwo składane i kompaktowo pakowane. Natomiast istnieje ich przeciwieństwo, które owszem jest bardzo wygodne, ale masywne i trudne do spakowania i składowania. Do tego niezbędny jest spory garaż lub pomieszczenie gospodarcze, jednak jeśli nie posiadamy żadnego z tych schronień, wiata lub altana też będzie przydatna do przetrzymania masywnych mebli ogrodowych! Meble powinny być okryte  nieprzemakalną osłoną, bo ważne jest to, by były w miarę możliwości cały czas suche. Nie ma rady dla mebli drewnianych, które powinny być niezaprzeczalnie magazynowane w suchych, wentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach. W innym przypadku drewno bardzo szybko się zniszczy i meble nie będą się później do niczego nadawały. Są one niezwykle wrażliwe nie tylko w okresie zimowym lecz także w letnim. Nadmiar promieniowania słonecznego może spowodować wyblaknięcie ich koloru.

Metalowe meble ogrodowe

Stosunkowo łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu są metalowe meble ogrodowe. Meble wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej są odporne na korozję  i mogą pozostać na zewnątrz. Jednak zauważalne już uszkodzenia powinny zostać przed zimą naprawione. Powłoka farby na takich meblach może być dobrym impregnatem, który zachowa świeżość naszych mebli na przyszły sezon.

Plastikowe meble ogrodowe

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych są łatwiejsze w konserwacji i przechowywaniu niż, na przykład drewniane. Plastikowe meble odporne są znacznie bardziej na plamy i są stosunkowo niewrażliwe na wilgoć i ekstremalne wahania temperatury. Niemniej jednak wskazane jest ich oczyszczenie przed zimą, przy użyciu zmiotki lub przetarcie wilgotną ściereczką wszelkich zanieczyszczeń. Meble ogrodowe z wysokiej jakości tworzywa sztucznego nie muszą być koniecznie chowane na zimę. Jednak jest to wskazane, ze względu na mróz, który może doprowadzić do pęknięć powierzchni, która gromadzi brud, a to sprawia, że później wyglądają nieestetycznie.

Meble ogrodowe wykonane z poli rattan

od Hevea Klasyczny

Coraz częściej spotykamy meble wykonane z poli rattanu, nie tylko w ogrodach, ale też na tarasach, balkonach. Meble wykonane z tej szczególnej siatki, trochę przypominającą wiklinę, sprawiają wrażenie wygodnych, wręcz salonowych. Meble ogrodowe Hevea z poli rattan są też całkiem mało wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie. Oplot z tworzywa sztucznego nie chłonie wilgoci, dlatego też – jeśli to konieczne z powodu absolutnego braku miejsca – przetrwają także zimę. Jednakże należy też unikać sytuacji, kiedy wystawione będą na działanie słońca, bo to może spowodować ich uszkodzenie w dłuższej perspektywie czasu. Zaleca się używanie plandeki.

Drewniane meble ogrodowe

od Connox Klasyczny

Drewniane meble ogrodowe to chyba najczęściej wybierana opcja jeśli chodzi o zakup wypoczynku do ogrodu. Meble z drewna wyglądają nie tylko elegancko, ale też tworzą przytulną atmosferę. Jednak wysiłek w ich utrzymaniu, by odbierać to wrażenie każdego roku, jest dużo większy niż przy pozostałych wariantach. Drewno to materiał naturalny, który potrzebuje szczególnej troski z naszej strony, bo jak już wcześniej wspominaliśmy, reaguje bardzo wrażliwie na zmiany pogodowe. Meble z rodzimych lasów takich jak buk są szczególnie narażone i powinny spędzić zimę w ochronie, lecz nie w ogrzewanych pomieszczeniach! Lepiej wybierać meble z drewna teak’owego, akacjowego lub eukaliptusa. Te rodzaje drewna zdecydowanie mniej przenikają wilgocią. Aby zapewnić optymalną ochronę, drewniane meble powinny być przed zimą zaimpregnowane specjalną glazurą, farbą lub olejem. Zaimpregnowane drewno dostaje nowego blasku. Pamiętajmy przed tym ruchem dokładnie oczyścić materiał!

Więcej o ochronie przed zimowaniem dowiecie się z Katalogu Inspiracji Jak przygotować balkon na zimę?

Tkaniny i obicia

Bezwzględnie wszelkie obicia z mebli ogrodowych należy usunąć do wnętrza naszych mieszkań. Pozostawione na dłużej na zewnątrz nawet podczas letnich nocy mogą zawilgnąć, przez co rozwinie się w gąbce pleśń, będą źle pachnąć i źle wyglądać na zawsze.

Zrobiliście już gruntowne, jesienne porządki u siebie na podwórku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu