Staw w ogrodzie- pomysły, porady, wskazówki | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Staw w ogrodzie- pomysły, porady, wskazówki

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesny ogród od Kirchner Garten & Teich GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć planować aranżację pięknego ogrodu! Gdy nastanie czas wiosennych porządków, zrobi się już za późno na istotne zmiany, takie jak chociażby budowa oczka wodnego. Staw w ogrodzie to piękny i elegancki element dekoracyjny, który może stać się także ciekawym projektem ogrodniczym- wymaga dużo czasu, sporo pracy, ale efekty są wyjątkowe!

Bez względu na to, jaką powierzchnią ogrodu dysponujecie, istnieje wiele opcji na wkomponowanie stawu czy oczka wodnego. Od wersji zupełnie minimalistycznych, po wystawne stawy z fontanną i rybami, istnieje wiele opcji, z których każdy może wybrać tę najbardziej odpowiednią.

W tym artykule dowiecie się wszystkiego na temat stawów w ogrodzie- jak je samodzielnie zbudować, gdzie je zlokalizować, czym udekorować i jakimi roślinami obsadzić. Zapraszamy!

Staw a oczko wodne

Woda w ogrodzie to element jego aranżacji, który przynosi nie tylko liczne korzyści wizualne, ale także dobrze działa na roślinność oraz na nas samych. Zbiornik wody świetnie wpływa na mikroklimat w ogrodzie, sprzyjając rozwojowi roślin, czyniąc je bardziej bujnymi. Także dla użytkowników ogrodu jest to element niezwykle pozytywny- ułatwia oddychanie i czyni klimat przyjemniejszym.

W zależności od wielkości powierzchni ogrodu, można zdecydować się na staw lub oczko wodne. Staw w ogrodzie to zazwyczaj duży, sztuczny zbiornik wodny, którego dno obsadza się roślinami. Oczko wodne z kolei jest mniejsze. Główna różnica leża więc w rozmiarze. Staw nadaje się zatem do ogrodów o większej powierzchni, a oczko wodne jest rozwiązaniem do tych ograniczonych metrażem.

Gdzie zlokalizować staw i oczko wodne?

Follers Manor od Wildflower Turf Wiejski
Wildflower Turf

Follers Manor

Wildflower Turf

Zbiornik wody w naszym ogrodzie powinien zostać zlokalizowany w takim miejscu, aby był widoczny z domu- czy to z okien poszczególnych pomieszczeń, czy też z tarasu. Bardzo ważne jest, aby nie był on umiejscowiony byt blisko drzew, gdyż po pierwsze, opadające jesienią i zimą liście zaśmiecą wodę i staną się pożywką dla glonów. Po drugie zaś, rozrastające się korzenie drzew mogą z czasem uszkodzić dno stawu czy oczka wodnego. Można temu zapobiec, umieszczając pomiędzy drzewem a zbiornikiem wodnym betonowe umocnienie.

Oczko wodne w małym ogrodzie

Im mniejsza powierzchnia ogrodu, tym niestety mniej mamy pola do popisu, jeżeli chodzi o wybór stawu i oczka wodnego. Nie jest to jednak powód do tego, aby całkowicie rezygnować z tego wyjątkowego elementu dekoracyjnego w ogrodzie! Minimalistyczne oczko wodne, umieszczone w kamiennej misie czy też niecce, jest także niezwykle atrakcyjne wizualnie. W pojemniku tym posadzić można kilka niewielkich roślin, a jego dno wyłożyć można białymi kamieniami. W małych zbiornikach atrakcyjnie wyglądają zwłaszcza lilie wodne.

Staw w dużym ogrodzie

Garden land scaping & decoration od Anna Interiors Rustykalny
Anna Interiors

Garden land scaping & decoration

Anna Interiors

Duży ogród, dużo możliwości! Zbiornik wodny w ogrodzie o dużej powierzchni powinien mieć nawet więcej niż 25 metrów kwadratowych. Im większy, tym bardziej przypominać będzie zbiornik naturalny, a co więcej, łatwiej będzie w nim utrzymać równowagę biologiczną. Duży staw można urozmaicić licznymi dodatkami, obsadzić większą ilością roślin, wpuścić do niego ryby, a także przedzielić mostkiem, lub też ozdobić fontanną.

Budowa stawu- krok po kroku

1. Projekt: na początku należy zdecydować się na wielkość zbiornika wodnego, jego kształt i umiejscowienie. Następnie wyrysowujemy obszar, na którym ma się znaleźć staw- można do tego użyć węża ogrodowego lub też sznurka, co w prosty sposób pozwoli nam nadać mu pożądany kształt.

2. Wykop: wewnątrz ustalonego kształtu robimy wykop, o maksymalnej głębokości 100 centymetrów. Pozostawiamy miejsce na kosze z roślinnością, a po obu stronach tworzymy półki na jednakowym poziomie. Dno wykopanego otworu musimy dokładnie oczyścić z kamieni i innych zanieczyszczeń. Następnie układamy na nim warstwę piasku o grubości od 5 do 10 centymetrów. Na niej położyć można folię, co lepiej uszczelni staw.

3. Uszczelnienie brzegów: jest to jeden z najważniejszych etapów budowy oczka wodnego, zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Folia nie powinna wychodzić ponad brzegi stawu, powinno się ją odciąć z pozostawieniem 30-centymetrowego zapasu. Brzegi wzmocnić można kamieniami, które osadza się na warstwie cementowej (koniecznie bez wapna- szkodzi on rybom!). Wykończeniem brzegów może być żwir. Także właśnie na krawędzi umieszcza się filtr wodny, który będzie oczyszczał wodę w zbiorniku.

4. Dodatki: gdy dysponujemy dużą powierzchnią ogrodu, obok stawu uformować można wzgórek, z którego woda strumieniem będzie spływać do zbiornika. Zdecydować się można także na mostek lub podest, ułatwiający dostęp do wody.

Rośliny i ryby w stawie

Rośliny w zbiorniku wodnym to konieczność- pozwalają one na zachowanie odpowiedniej równowagi biologicznej w wodzie, oczyszczając ją i natleniając. Należy jednak zachować umiar z wysadzaniem stawu roślinami- najlepiej jest zachować 1/3 powierzchni niezarośniętą. Nasz wybór powinien paść na rośliny, które zazwyczaj znajdują się w naturalnych zbiornikach, aby nasz staw był jak najbardziej naturalny. Jeżeli chodzi o ryby, to nie należy przesadzić z ich ilością- ich odchody są pożywką dla glonów! Warto także zachować umiar z ich karmieniem, gdyż pokarm dla ryb to także element przyczyniający się do zanieczyszczania wody.

Jakie rośliny sadzić wokół stawu?

Rośliny posadzone na brzegach zbiornika wodnego będą stanowić jego ochronę przed słońcem i wiatrem, a także umocnią jego brzegi. Tuz przy brzegu najlepiej sprawdzą się rośliny, lubujące się w wilgoci mi dobrze znoszące zalewanie- kaczyniec, kosaciec, krwawnica, pałka szerokolistna, rutewka orlikolistna a także tartak zwyczajny. Wokół stawu warto posadzić rośliny cieniolubne, takie jak różne rodzaje traw i funkli.

Pielęgnacja i czyszczenie stawu

Aby nasz zbiornik wodny pięknie się prezentował i faktycznie stanowił ozdobę ogrodu, należy zadbać o jego odpowiednie pielęgnację, a zwłaszcza regularne czyszczenie. Wiosną należy oczyścić dno zbiornika z zalegającego tam mułu, który powstał z resztek roślin i liści. Powinno się też rozsadzić zbyt gęsto rosnące rośliny. Urządzenie filtrujące wodę należy wyłączyć przez nadejściem mrozów. Na zimę oczko wodne najlepiej jest przykryć siatką, która ochroni je przed spadającymi liśćmi.

Czy macie jeszcze jakieś pytania dotyczące stawu w ogrodzie? Zadajcie je w komentarzu poniżej!
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu