Trendy: domy z betonowymi elementami

Alicja Olko Alicja Olko
Raw Concrete Loft Kitchen Concrete LCDA Nowoczesna kuchnia Beton Szary
Loading admin actions …

Choć trend budowania domów z wyeksponowanymi betonowymi elementami ma tylko kilka lat, to już zdołał wywołać podział w środowisku architektury i aranżacji wnętrz. Jedni widzą to jako przejaw czystej elegancji, a inni jako surowy stan budowy, który wkrótce ulegnie zmianie.

W architekturze początki tego trendu datować można już na 1955, słynny architekt Le Corbusier stworzył Kaplicę Notre Dame du Haut w Ronchamp, która stała się jednym z najdobitniejszych przykładów modernizmu w architekturze sakralnej. Jej betonowa fasada, jak i takowy dach o fantazyjnym kształcie, zachwycają po dziś dzień. Współcześnie za mistrza betonu uważa się japońskiego architekta Tadao Ando, który używa tego materiału na różnorodne sposoby.

Beton architektoniczny, czyli surowy, różni się od tradycyjnego betonu składem mieszkanki, z której jest wykonany. Często spotkać go można właśnie jako materiał fasady domów, a także w nowoczesnych wnętrzach, na ścianach czy podłogach.

W tym Katalogu Inspiracji dowiecie się wszystkiego o tym oryginalnym trendzie!

W japońskim stylu

Myśląc o surowym, wyeksponowanym betonie architektonicznym w budownictwie mieszkaniowym, natychmiastowo do głowy przychodzi nam japońska architektura. Japończycy od lat znani są jako mistrzowie minimalizmu i świetnie zdają sobie sprawę z tego, jakiej atrakcyjności budynkom nadają betonowe elementy. Nie próbują oni pomalować lub pokryć betonu architektonicznego innym materiałem, a wręcz odwrotnie- wyeksponować go do maksimum.

Betonowa fasada

Elewacja tego domu jednorodzinnego oparta została na szalunkach przemysłowych, co nadaje odsłoniętej powierzchni betonu niemal gładki wygląd. Wraz z wielkopowierzchniowymi szklanymi oknami, znajdującymi się na tym samym poziomie, co fasada, daje to wrażenie szczelnego etui, przylegającej powłoki. Sześcienny kształt budynku dodatkowo dodaje mu stylowości.

Szalunki, czyli deskowanie, to niezwykle ważny element fasady z betonu architektonicznego. Szalunki z metalu uczynią elewację gładką, a te z desek nadadzą jej fakturę drewna. Konstrukcję tę należy zabezpieczyć przede wszystkim dobrymi środkami anty-adhezyjnymi, czyli przeciwzaczepnymi, aby po jej zdjęciu powierzchnia betonu pozostała bez uszkodzeń.

Cechy betonu architektonicznego

Skład mieszanki, z której wykonuje się beton architektoniczny, jest podobny do tej będącej podstawą tradycyjnego betonu- głównymi składnikami są zatem cement, kruszywa i woda. Inny jednak jest rodzaj cementu, którym w przypadku betonu architektonicznego jest cement hutniczy. Taki beton jest mniej podatny na pękanie. Dodatkowo do mieszanki na beton architektoniczny wprowadza się domieszki chemiczne, które maja na celu sprawienie, że będzie on bardziej plastyczny i urabialny.

Beton we wnętrzu

Stosowanie betonu w aranżacji wnętrz to wciąż trend niekonwencjonalny i przeznaczony dla tych najprawdziwszych miłośników surowego stylu. W tym wypadku jest to jego łagodniejsza wersja, w której beton pokrywający sufit i ściany ma jednolitą strukturę i kolorystykę. Betonowe wnętrze ożywić można kolorowymi dodatkami, tak jak to uczyniono w tym przypadku z różowymi zasłonami. Stanowi to ciekawy i oryginalny kontrast.

Betonowa powierzchnia robocza

Raw Concrete Loft Kitchen Concrete LCDA Nowoczesna kuchnia Beton Szary
Concrete LCDA

Raw Concrete Loft Kitchen

Concrete LCDA

Beton architektoniczny z pewnością nie jest pierwszym wyborem, jeżeli chodzi o wybór materiału na blat kuchenny. Jednak jak widać, wygląda fantastycznie w kuchni urządzonej w stylu modernistycznym! Decydując się na beton architektoniczny na blat kuchenny musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go przed wilgocią.

Beton w łazience

Łazienka jest kolejnym pomieszczeniem, w którym zastosowanie betonu jest pomysłem niekonwencjonalnym, ale i wyjątkowym. Po raz kolejny dostrzegamy, że surowość tego materiału jest dosadnie wyeksponowana, także, jeżeli chodzi o złącza oraz otwory. Beton świetnie kontrastuje praktycznie ze wszystkimi innymi materiałami, dając nam szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o ich wybór i ich kolorystykę.

Beton i inne materiały

Na końcu chcemy pokazać Wam, jak doskonale prezentuje się beton w połączeniu z innymi materiałami. Tę fasadę zdecydowano się ocieplić, stosując kafelki w kolorze ceglanym, wielkopowierzchniowe, szklane okna, a także drewniane wykończenia. Dzięki wprowadzenie różnorodności materiałów, budynek nabiera przejrzystej struktury, a uwagę zwracają trzy wydzielone części, pełniące różne funkcje.

Podoba Wam się ten nietypowy trend z wykorzystaniem betonu architektonicznego? Przeczytajcie o innych oryginalnych trendach w Katalogach Inspiracji:

Trendy: drewno w roli głównej

Trendy: kamień w aranżacji wnętrz

Co myślicie o tym trendzie? Wprowadzilibyście go do swoich wnętrz?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu