Domy gotowe - jakie są ich wady i zalety?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Domy gotowe – jakie są ich wady i zalety?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Projekty,  Domy zaprojektowane przez Boutique Modern Ltd, Nowoczesny
Loading admin actions …

Szybka budowa domu to w dzisiejszych czasach nic trudnego – dom wydaje się być niemal na wyciągnięcie ręki. Dzieje się tak zwłaszcza dzięki budykom gotowym, do których można wprowadzić się nawet po miesiącu. Domy gotowe konstruowane są z prefabrykatów, czyli produktów wcześniej przygotowanych – zaprojektowanych i wytworzonych w fabrykach. Czy nie brzmi to świetnie? Do wyboru domu gotowego z pewnością zachęca czas budowy, zniechęcają natomiast wyższe koszty niż w przypadku budowy domów tradycyjnych. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są nasze preferencje i wymagania. Z pewnością domy modułowe i prefabrykowane są zdecydowanie bardziej ekologiczne i energooszczędne, niż te tradycyjne.

Jakie są inne wady i zalety gotowych domów? Przekonajmy się!

Czas to pieniądz

Czas powstania i postawienia domu modułowego to około 3 miesiące – większość elementów, bo aż 80% powstaje w hali fabrycznej. W fabryce produkowane są szkielety konstrukcyjny gotowych domów, elementy wykończenia, a nawet wyposażenie. Części te dostarczane są na plac budowy i umieszczane na przygotowanym fundamencie. W przypadku domów gotowych czas budowy nie jest uzależniony ani od warunków atmosferycznych, ani zmian grup wykonawców, co również przemawia na ich korzyść. Jeśli jesteście ciekawi przykładów realizacji domów gotowych, koniecznie sprawdźcie 9 niespotykanych domów.

Miejsce nawet niezwykłe

Domy na wodzie : styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez floatinghouses,Nowoczesny
floatinghouses

Domy na wodzie

floatinghouses

Niekwestionowaną zaletą domów gotowych jest ich mobilność. Domy modułowe można łączyć, zmieniać i przemieszczać w dowolny sposób. Mogą one być umiejscowione na bardzo wymagającym podłożu – istnieje możliwość ustawienia ich na dachach innych budynków lub na wodzie. Doskonałym przykładem takiej realizacji jest dom zaprojektowany przez polskich architektów z Floatinghouses!

 

Jakość niesfabrykowana

Projekty,  Powierzchnie handlowe zaprojektowane przez Vipp, Industrialny
Vipp

Vipp Shelter

Vipp

Elementy składowe domu prefabrykowanego poddawane są wymagającej kontroli technicznej, stąd możemy mieć pewność, że nie zawiedzie nas jakość. Oprócz tego, nowy budynek podlega gwarancji, więc każdy defekt lub nieprawidłowość usunięta zostanie na koszt firmy produkującej dom. W przypadku budynku z prefabrykatów możemy liczyć na większe możliwości projektowe, niż gdy zaplanujemy dom modułowy. Domy gotowe świetnie prezentują się w stylu nowoczesnym.

Technologia nowoczesności

Projekty,  Domy zaprojektowane przez ÁBATON Arquitectura, Wiejski
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

Gwarancja oraz wysoka kontrola techniczna – o tych zaletach domów gotowych już wiemy. Ponieważ ich elementy powstają w fabrykach, budynki te nie są narażone na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, co tym samym wpływa na ich dłuższą żywotność. Zapewniają one również możliwość łatwej rozbudowy, przebudowy lub remontu, który usprawniają odkręcane płyty gipsowo-kartonowe wewnątrz. Co więcej, instalacje wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna znajdują się już w ścianach. Zastosowanie innych nowoczesnych technologii w gotowych domach pozwala zmniejszyć koszty, między innymi ogrzewania, gdy zdecydujemy się na dodatkowo na realizację projektu budownictwo pasywnego.

Życie ekologiczne

Początkowy, wyższy koszt domów pasywnych z pewnością zniwelowany zostanie z biegiem lat. Domy gotowe to nie tylko wygoda ich powstawania, to oszczędność w ich użytkowaniu oraz ekologia. Takie budynki, dzięki zastosowanym materiałom izolacyjnym oraz szczelności łączonych elementów, posiadają świetną termoizolację. Parametry termiczne budynku pozwalają na zmniejszenie strat ciepła, a co za tym idzie zmniejszają się koszty użytkowania domów gotowych w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Oprócz tego, domy gotowe wykonywane są z materiałów pochodzenia naturalnego, co powinno zadowolić każdego, komu zależy na dobru środowiska.

​Wady i zalety – podsumowanie

Trudno zaprzeczyć, że zalety domów gotowych górują nad ich wadami. Ich najważniejszym słaby punktem są koszty wykonania. Inną wadą może być brak możliwości rozłożenia wkładu finansowego w czasie, konieczny łatwy dostęp do placu budowy, czy limity dotyczące liczby kondygnacji lub ilości modułów. Podstawowymi zaletami domów gotowych są natomiast: niezwykle krótki czas powstania, mniej istniejących wymogów dotyczących doboru miejsca dla budynku, energooszczędność oraz ekologia.

Jaka jest Wasza opinia na temat domów gotowych? Jakie są, Waszym zdaniem, ich największe wady?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu