Jakie są zalety żywej ściany zieleni? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jakie są zalety żywej ściany zieleni?

Homify Polska Homify Polska
Private Courtyard od Biotecture
Loading admin actions …

Żywa ściana to naturalny filtr powietrza. Żywa ściana w domu to czyste powietrze w naszych pomieszczeniach. Jeżeli jeszcze potrafimy odpowiednio rozmieścić i dobrać  rośliny do żywej ściany to mamy zdrowie. Oczyszczone powietrze to więcej tlenu w powietrzu, a on z kolei jest niezbędny człowiekowi do oddychania czyli do życia. Dobrze dotleniony organizm to zdrowy organizm. Zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach zamkniętych jest jednym z poważnych zagrożeń dla zdrowia człowieka. W rozwiniętych społeczeństwach przeciętny mieszkaniec spędza nawet 90% czasu wewnątrz pomieszczeń. 

Złoszczone przepisy dotyczące szczelności budynków np. w krajach UE związane z oszczędzaniem energii ograniczają możliwość wentylacji i wymiany powietrza z otoczeniem budynku. Jakość powietrza atmosferycznego na wielu obszarach kuli ziemskiej, np. na obszarze Europy jest bardzo niska i w znacznej mierze przyczynia się do wzrostu liczby zgonów u wielu ludzi. W znacznej części budynków powietrze nie spełnia wymaganych norm. Zatem wykorzystanie systemów poprawy jakości powietrza typu żywej ściany wewnątrz budynków ma duże znaczenie z punktu widzenia zdrowia człowieka. Rozpoczęte badania w latach 70 tych XX wieku pokazały, że popularne rośliny doniczkowe posiadają potencjał oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Wykorzystanie doświadczeń oraz późniejsze badania pozwoliły na stworzenie listy roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach. Jak pokazały doświadczenia, niektóre mechaniczne systemy oczyszczania powietrza mogą zwiększać stężenie szkodliwych związków jak ozon, dlatego żywe ściany z roślin stanowią korzystniejsze rozwiązanie. 

Przy wybieraniu kwiatów do mieszkania kierujemy się zwykle wyglądem i łatwością w utrzymaniu. Nie przywiązujemy uwagi do niezwykłej właściwości, jaką jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia i życia toksyn. Na liście trucizn, które odfiltrowują żywe ściany z roślin znajdują się: benzen, trichloroeten, ksylen, toluen, amoniak i formaldehyd. Kwiaty doniczkowe likwidują tzw. smog elektromagnetyczny.

Ożywia ściany

Private Courtyard, London, Living Wall od Biotecture
Biotecture

Private Courtyard, London, Living Wall

Biotecture

Żywa ścian z roślin doniczkowych, nie tylko nam ożywia pomieszczenie, a stwarza uczucie, że ściany są jakieś milsze pogodniejsze po prostu ożywione, dające uczucie ciepła, przyjazne; staje się wszystko takie bliskie, miłe i spokojne. Nie tylko ściany są ożywione, ale my także jesteśmy bardziej ożywieni, pełni życia. Żywe ściany z roślin doniczkowym powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu, w którym często przebywamy. Szczególnym miejscem jest sypialnia, gdzie podczas snu, nasz organizm regeneruje się i odpoczywa, dlatego zdrowe, czyste i odpowiednio nawilżone powietrze jest wtedy szczególnie ważne. Postaw żywą ścianę z roślin doniczkowych w sypialni. Do urządzenia pięknego i praktycznego wnętrza warto poczytać więcej o salonach i sposobach na ich urządzanie.

Sprawia, że mała przestrzeń staje się większa

Wertykalne ściany kwiatowe Pixel garden od Pixel Garden Nowoczesny
Pixel Garden

Wertykalne ściany kwiatowe Pixel garden

Pixel Garden

Czasami nawet małe pomieszczenia z odpowiednio usytuowaną żywą ścianą sprawia, że ta mała przestrzeń wydaje się nam większa, a my czujemy się pewniejsi siebie. Nie jest nam smutno, nie jesteśmy przygnębieni w małej przestrzeni z żywą ścianą, choć jesteśmy sami, czujemy się swobodnie, wolnymi i wyzwolonymi; potrafimy się wtedy skupić w sobie i dochodzić czasami to bardzo ważnych odkryć różnego typu w zależności od uzdolnień. Częśto w takiej cichej i spokojnej atmosferze dokonują się wielkie odkrycia na skalę światową.

Zmniejsza stres i poprawia samopoczucie

Artificial Green Wall in bathroom od Evergreen Trees & Shrubs Rustykalny
Evergreen Trees & Shrubs

Artificial Green Wall in bathroom

Evergreen Trees & Shrubs

Zieleń w postaci np. żywej ściany w naszym domu jest niezbędna nie tylko dlatego, że oczyszcza nam powietrze, które to jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Żywe ściany w pomieszczeniach  sprawiają, że czujemy się jak gdyby bylibyśmy prawie na świeżym powietrzu, na łonie natury. A gdzie lepiej poprawić samopoczucie, wypocząć, odstresować się, jak nie wśród zielonej natury, nabierając sił na urlopach. Tutaj wśród nieraz bardzo pięknych widoków naszych żywych ścian, tworzonych przeważnie przez rośliny, udziela się nam miła atmosfera; oglądamy jakby dzieła sztuki, jakie serwuje nam natura roślin. Człowiek oglądając te cuda natury staje się bardzo spokojny, mogący wyjść czasem z największych załamań, których to w dzisiejszych czasach doznaje bardzo często.

Stwarza mocną wizualizację

Florama duża czarna od FLORABO2 Klasyczny
FLORABO2

Florama duża czarna

FLORABO2

Milo się czasami popatrzeć na kwiaty ułożone w domu, u kogoś kto kocha kwiaty i potrafi je dobrać, ułożyć a przede wszystkim pielęgnować. Takie roślinki to żywa ściana w domu. Dzięki porcji bujnej zieleni wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru i walorów przyrodniczych, zachwycając naturalnym pięknem. Zachwycamy się widokiem tak pięknej żywej ściany, a mieszkanie dostarcza nam pogody, radości i dobrego samopoczucia, czujemy się wspaniale. Spojrzenie na taką żywą ścianę bardzo nas uspokaja, czujemy się dużo spokojniejsi i pewniejsi siebie. Żywa ściana z roślin doniczkowych znakomicie potrafi nam oczyścić powietrze z toksyn, wzbogacić je dodatkowo w tlen i nawilżyć (parowanie wody z liści), stworzyć w otoczeniu przyjazny mikroklimat, można by zatem powiedzieć „aż chce się żyć”. Więcej pięknych żywych ścian można zobaczyć u profesjonalistów, wystarczy kliknąć w link o zieleni i kwiatach.

Tworzy żywe dzieła sztuki

Artificial Living Green wall, Vertical Garden od Evergreen Trees & Shrubs Rustykalny
Evergreen Trees & Shrubs

Artificial Living Green wall, Vertical Garden

Evergreen Trees & Shrubs

Żywe ściany to natura, a natura jest tak piękna, że człowiek może ją tylko podpatrywać i naśladować, ale nigdy nie wymyśli nic piękniejszego co wymyśli natura w swym ciągłym zaskakiwaniu człowieka. Rośliny odpowiednio ułożone, tworzące żywą ścianę potrafią tak się poukładać w swym ciągłym wzrastaniu, że tworzą przepiękne dzieła sztuki. Patrzenie na piękno zachwyca nas do pilniejszej pracy, a pracując pod natchnieniem piękna tworzymy piękne rzeczy.

Tłumi hałas

Artificial Rustic Spring Green Wall Foliage od Evergreen Trees & Shrubs Rustykalny
Evergreen Trees & Shrubs

Artificial Rustic Spring Green Wall Foliage

Evergreen Trees & Shrubs

Żywe ściany w naszych domach powodują, że pomieszczenia są bardziej ciche i spokojne. Żywe ściany tłumią nam niepotrzebny hałas, który staje się nam nie do zniesienia, nad którym czasami nie możemy zapanować. Żywa ściana np. zrobiona z mchu w kolorze soczystej zieleni tłumi hałas, wprowadzając do wnętrza spokojną, wyciszoną atmosferę. Żywą ścianę możemy zrobić sobie praktycznie wszędzie; np. dla stłumienia hałasu między kuchnią a salonem i równocześnie jako żywą ścianę działową.

A jak ty oczyszczasz powietrze w domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu