Jak urządzić mały i wąski przedpokój? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak urządzić mały i wąski przedpokój?

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od wohnhelden Home Staging Nowoczesny
Loading admin actions …

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, w którym znajdujemy się wchodząc do domu. Jako że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest pierwsze wrażenie, chcemy, aby także tutaj, w tak zwanym wiatrołapie, wnętrze zachwycało i stawało się swoistą wizytówką naszego mieszkania.

Problem polega jednak na tym, iż przedpokoje są zazwyczaj pomieszczeniami małymi, wąskimi i ciemnymi, przez co znacznie utrudniają stylowy wystrój i urządzenie. W każdym przedpokoju powinny znaleźć się niezbędne elementy, takie jak wieszak na okrycie wierzchnie, szafka na buty, siedzisko i lustro. Na nie zatem bezwzględnie musimy znaleźć miejsce.

Oto kompletny poradnik dotyczący tego, jak funkcjonalnie, stylowo i z pomysłem urządzić mały i wąski przedpokój.

Jaki kolor ścian?

Zwłaszcza w starym budownictwie, w kamienicach, przedpokój to jednocześnie wąski korytarz, z którego wchodzi się do wszystkich pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Jest on zatem przestrzenią funkcjonalną, swoistym łącznikiem pomiędzy poszczególnymi pokojami. Wciąż jednak stanowi wizytówkę wnętrza i wprowadzenie do tego, czego oczekiwać możemy za kolejnymi drzwiami.

Jako że przedpokój w budynkach starego typu jest wąski, należy uczynić wszystko, aby swoją aranżacją nie przytłaczał i nie stawał się jeszcze bardziej ciasny. W szczególności należy zwrócić uwagę na kolor ścian- najlepszym i najbezpieczniejszym odcieniem jest biel, gdyż optycznie powiększa ona wnętrze i rozjaśnia je. Biel pięknie komponuje się z drewnianymi podłogami oraz delikatnymi dodatkami i subtelnym oświetleniem.

A jeżeli nie podobają mi się białe ściany?

Przedpokój zaaranżować można też przy wykorzystaniu kolorów z ciemniejszej palety. W tym przypadku należy przede wszystkim odpowiednio zagrać światłem i układem mebli. Wąskie i ciasne pomieszczenia nie powinny być zagracone ani przeładowane- najlepiej służą im podłużne i niezbyt szerokie meble ustawione pod ścianą. Ważne też, aby nie były wyższe niż 80 centymetrów, gdyż wysokie szafki optycznie przepełniają wnętrze. Odpowiednie klimatyczne oświetlenie, rozmieszczone nad szafką, lub też podświetlające elementy dekoracyjne, wprowadzi nieco blasku, a także niepowtarzalny klimat.

Co powinno się znaleźć w małym przedpokoju?

Jeżeli jest to pomieszczenie naprawdę niewielkie, wystarczy ograniczyć się do wieszaka, szafki i lustra. Na szafce stworzymy wtedy wygodne miejsce do tego, aby zostawić na niej klucze lub wyjęte ze skrzynki listy. Lustro nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale także służyć nam będzie przed wyjściem z domu, do ostatniego sprawdzenia naszego wyglądu. Brak miejsca na wieszak lub stojak na płaszcze to teraz nie problem- można postawić na praktyczne haki wieszane na drzwiach, które nie zajmują w ogóle miejsca. Zwłaszcza w starym budownictwie, dzięki wysoko umieszczonym sufitom zyskujemy dużą powierzchnię ponad framugami drzwi, gdzie rozmieścić można stylowe dekoracje ścienne.

W jaki sposób zmieścić wszystkie niezbędne meble?

Aranżacja niewielkich pomieszczeń, czy to kuchni, salonu, czy też przedpokoju, wymaga od nas wyobraźni i zwrócenia się w kierunku rozwiązań inteligentnych. Świetnie sprawdzają się także wszelkie przedmioty o wielofunkcyjnym zastosowaniu, które zaprojektowane są także w taki sposób, aby zaoszczędzić miejsce. Doskonałym na to przykładem jest wieszak, który nie tylko służyć nam może do powieszenia na nim płaszczy czy kurtek, ale także roweru. Oryginalny stojak w kształcie drzewa zapewnia dużo miejsca na powieszenie wierzchniej garderoby, ale także czapek, szalików czy rękawiczek, nie zabierając przy tym miejsca.

Co jeszcze mogę zrobić, aby optycznie powiększyć przedpokój?

Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody od homify Minimalistyczny

Bardzo dobrze znanym trikiem aranżacyjnym, który jest w stanie dodać małemu pomieszczeniu dodatkowej głębi i wymiaru, jest wykorzystanie potęgi luster. Duże lustra świetnie sprawdzają się, jeżeli chodzi o optyczne powiększanie przestrzeni, co doskonale obrazuje ten przykład. Zarówno na jednej z bocznych ścian, jak i na końcu korytarza, lustro czyni z tego małego pomieszczenia przestrzeń nieskończoną. Praktycznym zabiegiem pod tym względem jest także zastosowanie szkła jako frontów do szafek w przedpokoju, lub też pozostawienie ich kompletnie bez frontów. Nie będzie wydawać się wtedy, że zajmują one dużo miejsca.

Jak urządzić stylowy przedpokój?

Po uporaniu się z czysto technicznymi aspektami urządzania małego korytarza, przechodzimy do odpowiedzi na pytanie, jak zaaranżować go modnie i stylowo, przy okazji oszczędzając miejsce. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wszelkiego rodzaju wnęk, które zapełnić można dekoracjami i akcesoriami, wprowadzającymi wyjątkowy charakter do wnętrz. Wbudowane w ścianę szafki i regały bazują na podobnym koncepcie i nie zajmują miejsca. Doskonałą dekoracją do przedpokoju o funkcjonalnym charakterze jest żyrandol- nie tylko będzie oszałamiająco wyglądać, ale także oświetli to ciemne pomieszczenie.

Jak można powiększyć przedpokój?

Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Insides Nowoczesny

Chcąc powiększyć przedpokój, trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż nie obejdzie się bez burzenia ścian. Podążając za popularnym trendem w aranżacji wnętrz, można przedpokój wkomponować w otwartą przestrzeń naszego mieszkania, gdzie na jednej powierzchnia znajdują się obszary o różnych funkcjach. Wtedy przedpokój stanie się częścią mieszkaniowej całości, a jego wydzielenie będzie jedynie kwestią doboru innego rodzaju podłogi lub innego koloru ścian.

Więcej pomysłów na urządzenie przedpokoju znajdziesz w Katalogach Inspiracji:

6 oryginalnych pomysłów na aranżację korytarza

Jak dobierać meble do przedpokoju i korytarza?

Czy macie jeszcze jakieś pytania co do urządzania małego przedpokoju?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu