Goodbye Lenin - czyli PRL-owskie wariacje w Twoim mieszkaniu

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Goodbye Lenin – czyli PRL-owskie wariacje w Twoim mieszkaniu

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Projekty,   zaprojektowane przez HOUSE HABITAT, Nowoczesny
Loading admin actions …

W butikach z antykami na całym świecie socrealistyczne pamiątki sprzedawane są jako modne elementy wystroju wnętrz. Tymczasem w naszym kraju  powrót do stylu Polski Ludowej dalej budzi mieszane uczucia. Mimo to, coraz większa liczba  projektantów i dekoratorów wnętrz nawiązuje w swoich pracach do mody lat 60' i 70'. Aranżacja wzięta żywcem z tego okresu mogłaby okazać się dość przytłaczająca, ale dobrze dobrany akcent lub zabawna aluzja dodadzą wnętrzu charakteru, obudzą  sentyment i przyjemne wspomnienia.

Nawiązania do stylu PRL-u pojawiły się w aranżacji wnętrz już jakiś czas temu i wszystko wskazuje na to, że moda na Polskę Ludową prędzej czy później jednak powróci. Choć komunistyczny wystrój powszechnie kojarzy się z nudą, szarością i bylejakością, wnętrza inspirowane tym okresem wcale nie muszą takie być. Za komuny wiele mieszkań przypominało swoje identyczne kopie z bliźniaczym planem pokoi i meblami z tej samej dostawy sklepowej. Współcześnie, umiejętnie wkomponowany dodatek lub powrót do sprawdzonych rozwiązań może jedynie podkreślić wystrój pokoju.  Dodatkowo prostota linii mebli z lat 60' i 70' doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje.

Zobacz jak socrealistyczne trendy ewoluowały, by powrócić na modne salony i wnętrza 2015 roku.

Meble ze sklejki

Projekty,   zaprojektowane przez Turner Furniture, Nowoczesny
Turner Furniture

Cubist Credenza 13

Turner Furniture

Meble ze sklejki albo te obłożone okleiną drewnopodobną to jeden z nieśmiertelnych symboli Polski Ludowej. Sklejka, materiał będący połączeniem kilku cienkich warstw drewna, jest tańsza i bardziej wytrzymała od drewna, przez co  pozwalała na tworzenie nowoczesnych i lekkich sprzętów, dostosowanych do małych przestrzeni PRL-owskich mieszkań. Przedstawiona na zdjęciu komoda, z brytyjskiego studia Turner Furniture, przywołuje nieco ducha tamtych czasów. Drzwiczki będące swoistym kolażem różnych rodzajów drewna i kolorowych trójkątów, w połączeniu z geometryczną formą mebla, przywodzą na myśl współczesną interpretację komunistycznej klasyki.

Boazeria

Drewniana okładzina ścian, czyli boazeria jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju wnętrz lat 70'. Kładziona najczęściej w korytarzach i przedpokojach miała na celu dodać przestrzeniom przytulności. Dziś w takiej formie stanowi raczej relikt przeszłości niż modny trend. Co stoi jednak na przeszkodzie, by dać jej jeszcze jedną szansę, tym razem, w zupełnie innej odsłonie? Boazeria w łazience jest alternatywą do płytek ceramicznych, a drewno wspaniale łączy się z chłodnymi materiałami jak kamień czy metal. To przeznaczone do łazienek charakteryzuje się trwałością i często jest tańsze od popularnych kafelków.

Syfon

Projekty,   zaprojektowane przez Travers Antiques, Klasyczny
Travers Antiques

Vintage Soda Syphons

Travers Antiques

Wśród kultowych komunistycznych gadżetów syfon jest bez wątpienia, jednym z tych bardziej rozpoznawanych. Stworzony z myślą o narodzie spragnionym oranżady i wody z bąbelkami, obecnie może stanowić stylowe dopełnienie dla nowoczesnego pomieszczenia. Także inne PRL-owskie akcenty jak reprodukcje plakatów z pamiętnymi hasłami, stylizowane dekoracje kuchenne, czy klosze na lampy, to pomysł na dodanie prostym aranżacjom drobnego rysu historii i osobowości.

Fotel

Projekty,   zaprojektowane przez Assemblyroom, Nowoczesny
Assemblyroom

Finsbury Arm Chair

Assemblyroom

Wraz ze swojską wersalką lub tapczanem tego fotela nie powstydziłby się żaden komunistyczny salon. Prostota i ponadczasowy kształt czynią go uniwersalnym uzupełnieniem wielu współczesnych wnętrz. Może właśnie dlatego mnóstwo podobnych, odnowionych mebli przeżywa obecnie swojego drugie życie za sprawą modnych, meblarskich butików. Styl PRL-owskiego vintage da się także osiągnąć drogą DYI. Meble i dodatki za niewielką cenę można znaleźć na targach staroci i odrestaurować na własną rękę.

Współczesna meblościanka

Meblościanka – wystana w kilometrowych kolejkach królowa PRL-owskiego pragmatyzmu i użyteczności – przed rokiem 1989 gościła w niemal każdym polskim domu. Jest to mebel prosty, oszczędny w budowie, po zmontowaniu tworzy segment na całą ścianę – stąd jego nazwa. Dzięki segmentowości, meblościanki można składać na różne sposoby, dopasowując i zmieniając miejsca półek, szuflad, szafek, a czasem nawet składanego łóżka (tapczanopółka!). Mimo imponującej wielofunkcyjności, starsze meblościanki zmniejszały optycznie pomieszczenia i nie zachwycały stylem. Nowoczesne wersje, wręcz przeciwnie, ujmują formą i funkcjonalnością. Są idealnym sposobem na przechowywanie przedmiotów i gospodarowanie przestrzenią w niewielkich mieszkaniach. Poszczególne elementy można mieszać i zestawiać w interesujące konfiguracje, przez co potencjał tkwiący w meblościance pozostawia duże pole do popisu dla współczesnych projektantów.

Wygląda na to, że niektóre z komunistycznych trendów z powodzeniem można zaadaptować we współczesnej aranżacji wnętrz. Sentymentalne dodatki i ponadczasowe rozwiązania czy kiczowaty relikt przeszłości? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii na temat katalogu inspirowanego PRLem. A jeżeli interesuje Was więcej stylizacje retro i vintage, homify poleca:

Dekoracje w stylu vintage

Madryt- apartament w stylu vintage

Co myślicie o powrocie stylu z PRL-u do wystroju wnętrz? Podoba Wam się ten trend?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu