Zrób to sam - nowoczesna dekoracja biurka! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zrób to sam – nowoczesna dekoracja biurka!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Skandynawskie domowe biuro i gabinet od little lamb story Skandynawski
Loading admin actions …

Zjawisko zrób to sam zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. Powodów jest przynajmniej kilka – z jednej strony jest to sposób na oszczędzania pieniędzy, z drugiej natomiast jest to twórcze zajęcie, któremu z przyjemnością możemy poświęcić swój wolny czas. I ten drugi powód przemawia do nas chyba najbardziej. Szukanie alternatywnych rozwiązań, samodzielność, kreatywność czy sam proces tworzenia to powody, dla których poświęcamy swój czas na własnoręczne wykonywanie rzeczy. To jednocześnie dobry sposób na odejście od codziennych spraw, sposób na pozbycie się stresu i zyskanie dobrego samopoczucia – jednym z przyjemniejszych uczuć jest bowiem satysfakcja z własnej pracy. Przygotowaliśmy dla Was krótką instrukcję, która umożliwi własnoręczne wykonanie dekoracji biurka. Nie będzie to jeden przedmiot, a cały zestaw! Na pewno, więc będzie trochę pracy, obiecujemy jednak, że będzie to praca przyjemna i bardzo efektowna. 

Co będzie potrzebne?

Na dekorację biurka, które widzimy na zdjęciu powyżej składa się kilka przedmiotów, które jednak będą korzystały, po części, z tych samym materiałów. Będziemy wykonywać świecącą literę M, która jest przedstawicielką tak zwanych carnival letters. Taka dekoracja nadaje wnętrzu ciepła i przytulności poprzez wykorzystanie w jej formie światła. Jest ciekawym dodatkiem, który urozmaici nie tylko przestrzeń biurka, ale nadaje się także do innych wnętrz – sypialni, salonu czy przedpokoju. Następnym przedmiotem, którym będziemy się intensywnie tu interesować to kolejna litera – J tym razem w formie obrazka. Idąc tropem liter, wykonamy również druciany napis, a na sam koniec zmontujemy półkę, która umożliwi ekspozycję każdego z wykonanych elementów.

Lista życzeń na wykonanie dekoracji biurka. Będziemy intensywnie korzystać z twardego kartonu, papieru, sklejki, spienionej płyty PCV oraz cienkiego drutu. Będą to nasze materiały bazowe, do których będziemy potrzebować dodatkowych elementów – klej (najlepiej taki do tworzyw sztucznych), nożyk do wycinania elementów, puszka farby (kolor według uznania, my korzystamy z modnych i neutralnych szarości), nożyczki, kleszczyki, ołówek oraz linijka. Dodatkowo będziemy potrzebować antyramy z plexi, światełek choinkowych (w białym kolorze), piłeczek ping pongowych oraz trzech krótkich szyn montażowych. 

Krok 1. – stworzenie szablonu

Zabawę zaczniemy od najtrudniejszego zadania – samodzielnego stworzenia świecącej litery M. Do tej zabawy będziemy potrzebować dużej kartki papieru do wycięcia szablonu, spienionej płyty PCV, światełka choinkowe oraz piłeczki ping pongowe. Natomiast narzędzia, z których będziemy korzystać to ołówek, nożyk, farba, mocny klej do tworzyw sztucznych oraz cierpliwość. 

W pierwszym kroku przygotowania świecącej litery wycinamy z kartki papieru trzy szablony. Pierwszy szablon służy do odwzorowania punktów świetlnych naszej litery. Miejsce kropek zastąpią w następnych krokach światełka. Szablon drugi to grubość konturu, który będzie oplatał całą literę – ważne jest więc, aby oba szablony idealnie do siebie pasowały. Natomiast trzeci szablon to tył naszej litery i jego wielkość będzie równa sumie dwóch poprzednich – to jest wnętrza i konturu litery, bowiem z tyłu litera będzie płaska – kontur będzie widoczny jedynie z przodu. Oczywiście możemy skorzystać z pomocy programu graficznego, dzięki któremu będziemy w stanie precyzyjnie zaprojektować całą literę. Jednak dla osób o mocnych nerwach polecamy metodę całkowicie manualną. 

Krok 2. – odrysowanie

W kolejnym kroku przygotowane przez nas szablony odrysowujemy na spienionej płycie PCV – jest dostępna w kilu grubościach i jest na tyle plastyczna, że jesteśmy w stanie wycinać w niej kształty za pomocą zwykłego nożyka. Tak też postępujemy. Powielamy szablony na płycie PCV i wycinamy z niej dokładnie takie same trzy elementy, które posłużą za części składowe naszej litery. Pamiętając również o wycięciu boków, które będą oplatać całą literę. Sklejamy ze sobą kolejne elementy tak, aby stworzyć literę 3D. Po naklejeniu szablonu drugiego na pierwszy powstaje efekt konturu, o który nam chodzi. Trzeci szablon jednak na razie odstawiamy i zostawiamy go na sam koniec. W każdym etapie korzystamy z kleju do tworzyw sztucznych, który trwale scali elementy.

Krok 3. – stworzenie otworów

Kolejnym krokiem tworzenia świecącej litery jest odwzorowanie punktów świetlnych wewnątrz litery. Najprostszą metodą jest przyłożenie wewnątrz litery szablonu pierwszego z punktami, które zaprojektowaliśmy na samym początku i w następnym kroku przebicie nożykiem obu w odpowiednich miejscach. Efekt, który powstaje to seria małych otworów. Oczywiście przebijanie dokonujemy od zewnętrznej strony tak, aby przebity materiał nie był widoczny na zewnątrz. W następnym roku malujemy wszystkie elementy farbą, o dowolnym kolorze. My postawiliśmy na barwy modnych szarości.

Krok 4. – umieszczenie światełek

W tak przygotowaną literę precyzyjnie wmontowujemy światełka choinkowe, które wcześniej przygotowaliśmy. Odwracamy ją do góry nogami, tak aby mieć dostęp od wewnętrznej strony, w przygotowane wcześniej otwory delikatnie wsuwamy po kolei każdą z pojedynczych lampek. Gdy zapełnimy już wszystkie możliwe punkty to pozostałą część światełek delikatnie i swobodnie puszczamy poza terytorium litery. 

Krok 5. – piłeczki pingpongowe

Ostatnim krokiem dzielącym nas od efektu końcowego jest zastosowanie piłeczek ping pongowych. Każdą piłeczkę bardzo delikatnie nacinamy w jednym punkcie tak, aby wcisnąć do środka lampkę z naszych światełek. Czynność tą powtarzamy przy każdej pojedynczej lampce. Efekt powinien być taki, jak na zdjęciu powyżej. I na koniec literę wypełnioną światełkami zamykamy trzecim, odwzorowanym na PCV szablonem poprzez doklejenie elementu do całości. Pierwsze zadanie zakończone sukcesem. 

Krok 6. – druciany napis

Najtrudniejsze zadanie za nami. Kolejnym przedmiotem, który wykonamy na dekorację biurka będzie druciany napis. Jest to łatwy, szybki i bardzo efektowny sposób na ciekawy dodatek, który możemy wykorzystać na ścianie, tablicy korkowej czy półce. Oczywiście przede wszystkim musimy sobie wymyślić, co takiego chcemy stworzyć – hasło, zdanie, słowo lub literę, a może jakiś kształt? My prezentujemy napis. To, co będzie nam potrzebne to drut – w miarę cienki, aby swobodnie móc go wyginać oraz małe kleszczyki. 

Krok 7. – druciany napis cd.

Posiadając drut oraz kleszczyki, bawimy się w wyginanie naszego materiału w formę przygotowanego wcześniej napisu. Możemy sobie to rozrysować na kartce, pamiętając, że projektując napis musimy go narysować nie odrywając ręki do kartki papieru – to znaczy jednym ruchem. Gdy efekt, który sobie zamierzyliśmy został osiągnięty, wystarczy nasze napisy pomalować farbą, dzięki czemu otrzymamy ładny, matowy efekt. Jednak jeśli ktoś woli pozostać przy tak oryginalnym materiale, to czemu nie. 

Krok 9. – obraz

W jaki sposób stworzyć samodzielnie obraz? Wystarczy wyciąć z grubego kartonu interesujący nas element może to być gwiazda, litera bądź cokolwiek innego nam przyjdzie do głowy i  następnie wycięty element pomalować – należy postarać się, aby powierzchnia została pokryta równomiernie grubą warstwą farby. Naszą antyramę z plexi wyciągamy i rozkładamy na podłodze. W międzyczasie wycinamy z kartonu ramę (również malując farbą) i łączymy trzy elementy w całość za pomocą kleju – plexi szybę, ramę oraz gwiazdę, którą naklejamy na sam środek plexi. 

Krok 10. – półka

Ostatnim elementem, który wykonamy na dekorację biurka jest półka, na której ustawimy wszystkie wykonane do tej pory elementy. Co będzie potrzebne? Sklejka w dowolnej wielkości oraz dwie, trzy krótkie szyny montażowe – w zależności ile chcemy mieć półek. I znowu zaczynamy pracę od malowania sklejki na kolor, który jest dla nas najbardziej optymalny. Po to, aby w następnym kroku…  

Krok 11. – montowanie

… Zmontować pomalowaną sklejkę z szynami za pomocą małych wkrętów. Montujemy je na takiej wysokości, aby były równomiernie rozłożone na całej długości sklejki. Z czego jedna szyna powinna zostać zamontowana tuż przy dolnej krawędzi, dzięki czemu będzie mogła stabilnie oprzeć się na biurku oraz ścianie. Ewentualnie możemy ją zawiesić na ścianie lub znaleźć dla niej inne, ciekawe rozwiązanie. 

Więcej pomysłów na dobre zmiany niewielkim kosztem znajdziecie w artykule ’10 sposobów na szybką i niedrogą odmianę kuchni’.

A jakie są Wasze pomysły na dekoracje biurka?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu