Dom na mur beton! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom na mur beton!

homify.Pl homify.Pl
od k² Architektur
Loading admin actions …

Dom, o którym mowa, wzniesiono na zlecenie czteroosobowej rodziny. Dostosowany do potrzeb klientów i zapewniający wystarczającą ilość miejsca każdemu domownikowi, został zaprojektowany i zbudowany przez firmę architektoniczną k2 Architektur. Przyjrzyjmy się tej interesującej posiadłości bliżej…

Nowoczesny dom wolnostojący

Dom ze zdjęcia zbudowano na wzniesieniu. Taka lokalizacja umożliwia podziwianie roztaczających się dookoła widoków oraz najbliższej okolicy. Jest to niewątpliwie jedna z największych zalet prezentowanego budynku. Domownicy widzą wszystko i wszystkich. Ich nie widzi nikt.

Budynek posiada prostą i nieskomplikowaną formę. Szczególną uwagę przykuwa ta jego część, którą pomalowano ciemną farbą. Uzyskano w ten sposób ciekawy kontrast optyczny. Ciemna konstrukcja tworzy coś na kształt baldachimu rozkładającego się nad miejscami parkingowymi.

Widok na ogród

Dzięki połączeniu części mieszkalnej i garażowej uzyskano kąt, w którym zorganizowano ogród niewidoczny dla przypadkowych przechodniów, będący cichą enklawą jedynie dla domowników. Niewielka spadzistość działki widoczna na zdjęciu pozostawia szerokie pole do popisu w zakresie projektowania.

Fasadę budynku zdobią przesuwane i wykonane z drewna okiennice. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobną, ale również osłaniają wnętrze rezydencji przed wzrokiem osób niepożądanych i ciekawskich. Okiennice zainstalowano również na ciemnej dobudówce.

Część mieszkalna z widokiem na ogród

Okna części mieszkalnej wychodzą wprost na ogród, a więc każdy, kto akurat się w niej znajdzie może nacieszyć swoje oczy pięknym widokiem. Na załączonym zdjęciu widzimy akurat jadalnię i kuchnię, obie zorganizowane na otwartym planie. Całość, choć zaaranżowana w ponadczasowym stylu klasycznym, za sprawą mebli w delikatnych kolorach oraz użycia naturalnych materiałów, niektórym może kojarzyć się odrobinę raczej ze stylem skandynawskim, wprowadzającym do pomieszczeń spokój i swojskość.

Łazienka

Również w łazience wybór naturalnych odcieni okazał się strzałem w dziesiątkę. Naturalny kamień w kolorze piasku jest materiałem często wykorzystywanym przez architektów, ponieważ wprowadza do pomieszczeń harmonię i zapewnia przytulną atmosferę. Płynne przejście od wanny do ściany świadczy pozytywnie o osobach aranżujących łazienkę, gdyż zadbały nawet o najdrobniejsze szczegóły. Nowoczesna, prostokątna, drewniana szafka pod umywalką umożliwia przechowywanie rzeczy niezbędnych w łazience. Utrzymana w tej samej tonacji, co reszta pomieszczenia, jest tym elementem, który szczególnie przykuwa uwagę.

Klatka schodowa

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym na widocznej na zdjęciu klatce schodowej jest duża drewniana ławka, która może być używana jako siedzisko, ale także jako schowek. Dzięki zainstalowaniu wbudowanej szafy, ubrania i artykuły gospodarstwa domowego mają swoje miejsce i nie rzucają się w oczy. Wszędzie panuje ład i porządek, korytarz wygląda na schludny i dobrze zorganizowany. Drewniane schody prowadzą na piętro, na którym mieści się sypialnia rodziców oraz pokój dziecięcy.

Kolorowy pokój dziecięcy

Na prośbę mieszkańców pokój dziecięcy został zdominowany przez róż. Ustawiono w nim różowe meble. Całości dopełniły akcesoria w tej samej kolorystyce. Pomimo tego, że wiele osób na pierwszy rzut oka może zdyskredytować różowy, w połączeniu z białymi ścianami i drewnianą podłogą prezentuje się on bardzo interesująco, a nawet neutralnie. Ta neutralność sprawia, że pomieszczenie jest dostosowane zarówno do potrzeb dziewczynek, jak i do potrzeb chłopców. W ostatnich latach bardzo modne stało się częste wprowadzanie zmian w dziecięcych pokojach. Wymiana różu na inny kolor nie powinna stanowić tu problemu. Meble znajdujące się w pomieszczeniu również zaprojektowała i wykonała firma k2 Architektur.

Praca architektoniczne: planowanie oraz realizacja (budynek i meble) 

Powierzchnia działki: 1000 m2

Powierzchnia mieszkalna: 160 m2 

Konstrukcja: beton 

Rok budowy: 2013 

Cel: przyjazne rodzinie, wysokiej jakości budynki mieszkalne 

Współpraca: Anja Weisheit (architekt niezrzeszony), Marco Ritschel (inżynier budowlany) 

Planiści: Ingenieurbüro Thüne z Mühlhausen (statyka), Veeba z Erfurtu (izolacja termiczna)

Jak Wam się podoba pomysł z drewnianymi okiennicami? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej!
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu