Mała szafa? 7 pomysłów, które rozwiążą ten problem! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mała szafa? 7 pomysłów, które rozwiążą ten problem!

Homify Polska Homify Polska
Projekt wnętrza domu w Łodzi 160mkw. Nowoczesny pokój dziecięcy od Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz Nowoczesny
Loading admin actions …

Do małych mieszkań dobrze wkomponują się małe szafy. Ich kształt i układ może być bardzo zróżnicowany. Łatwiej się dopasowują do małych przestrzeni pozwalając na ich maksymalne wykorzystanie. Małe szafki nie pomieszczą może zbyt dużo przedmiotów, które chcemy w nich przechować, ale przy dobrze rozplanowanych przegrodach, półeczkach czy wieszakach; będziemy mogli nie tylko schować potrzebną nam ilość, ale również ułożyć sobie tak , aby wszystko było w każdej chwili dostępne, w miarę widoczne i by nie trzeba było niczego szukać. Poniżej przedstawiamy siedem praktycznych sugestii na małe szafki.

Wieszaki

Wieszaki można wykorzystać w szafach garderobianych; w sypialniach, kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Mogą one przybierać różne formy poczynając od przywiercanych do ścian metalowych uchwytów, poprzez postacie plastikowe i drewniane, od form prostych do bardzo wymyślnych i artystycznych o przeróżnych wielkościach a kończąc na bardzo praktycznych wieszakach zawieszonych na rurce. Te ostatnie wieszaki spełniają bardzo ważną rolę w szafie. Dzięki nim wszystko nie tylko jest bardzo łatwo dostępne, ale też dobrze utrzymane, nie narażone na zniszczenia czy pogniecenie. Wieszaki w formie przeróżnych wystających haczyków szczególnie dobrze prezentują się przy wejściu w przedpokojach, stanowiąc często nieodzowny element szafek przedpokojowych. Stojące wieszaki w przedpokoju stanowią kolejną forme zastepczą dla małej szafy. Można na nich zawisić parasole, torebki, czapki, plaszcze. Przydatne zwłaszcza wtedy, gdy wracamy np. przemoczeni ze spacerów w czasie słotnej lub śnieżnej pogody. Mokre części garderoby mogą sobie na nich przeschnąć.

Komody

Komody to typowy przykład małych szaf, które przy zajmowaniu małych przestrzeni mogą pomieścić dużą ilość bardzo różnych drobnych rzeczy przy zachowaniu porządku w nich. Gwarantują nam szybki dostęp, bardzo dobre rozeznanie i to, że nie musimy niczego szukać, jak to się często dzieje w dużych szafach, gdzie czasami musimy część albo nawet wszystko powyjmować z szafy, aby znaleźć potrzebną rzecz, gdy ta się nam gdzieś zawieruszy. Komody mogą być szafkami wyposażonymi zarówno w drzwiczki jak i szuflady.  Mogą także być wyposażone tylko w szuflady lub tylko w drzwiczki. Najczęściej są one szerokie, wąskie i długie. Mogą tworzyć one szafki wysokie, bądź też niskie. Ich swoista przyjemna forma nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń. Mogą także wystepować komody o drzwiach rozsuwnych, bądź też roletowych. Wybór jaki w tym względzie oferuje nam rynek jest bardzo obszerny. Szczególnie komody z wieloma szufladami i przegródkami pomagają w segregacji drobniejszych części odzieży oraz innych niewielkich przedmiotów. Więcej pomysłów na zaaranżowanie komody w mieszkaniu, np. w przedpokoju można znaleźć na podanej stronie internetowej gdzie znajduje się artykół o komodach.

Skrzynki

Projekt wnętrza domu w Łodzi 160mkw. Nowoczesny pokój dziecięcy od Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz Nowoczesny
Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz

Projekt wnętrza domu w Łodzi 160mkw.

Piotr Stolarek Projektowanie Wnętrz

Skrzynki, pudełka, kartony oraz pojemniki zamykane mogą stanowić element szaf lub stanowić pewnego rodzaju samodzielne szafki. Również one pomagają na segregację przeróżnych przedmiotów, na przykład zabawek w pokojach dziecięcych, elementów bielizny lub różnych artykułów szkolnych lub biurowych. Możemy je ukryć w większych szafach lub włożyć do półek regałów otwartych. Będą wówczas stanowiły jakiś rodzaj szuflad, które w razie potrzeby możemy wyciągnąć z szafy. Zabezpieczymy w ten sposób wiele rzeczy przed osiadaniem na nich kurzu oraz zapewnimy w nich ład i porządek. Dzięki temu można z nich korzystać o wiele praktyczniej i są one łatwo dostępne.

Kosze

Innym elementem, który możemy wykorzystać jako szafki w naszych domach, są kosze. Wielu z nas ma sentyment do koszy oraz różnych przedmiotów wiklinowych, które od niepamiętnych czasów zdobiły i stanowiły wyposażenie domostwa człowieka. Często używamy wielkich koszów wiklinowych do składowania w nich zabrudzonej odzieży. Kosze wiklinowe lub kosze sporządzone z innych materiałów mogą również być przez nas stosowane w szafach oraz regałach w celu oddzielenia od siebie różnych naszych rzeczy, a także zabezpieczenia ich przed zniszczeniem lub zabrudzeniem, podobnie jak skrzynki lub kartony, o których pisaliśmy wyżej.

Regały

Dom w Pruszowicach Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Jeżewska & Zakrawacz Nowoczesny
Jeżewska & Zakrawacz

Dom w Pruszowicach

Jeżewska & Zakrawacz

Regały mogą posłużyć za biblioteczkę, szafkę w której kolekcjonujemy dzieła literatury. Bardzo przydatne są również w gabinetach i garderobach. Wszędzie tam, gdzie wiele rzeczy trzeba od siebie oddzielić, dla lepszego korzystania z nich. Poszczególne przedmioty zawsze są pod ręką a nas nie narażają na niepotrzebną stratę czasu. Regały mogą stanowić szafę otwartą. Możemy je też oddzielić ścianką działową rozsuwną z różnego rodzaju materiałów lub dorobić do nich drzwiczki. Do tego rodzaju szafek możemy również dopasować wyżej opisane wkłady, którymi mogą być pudełka kartonowe, plastikowe, kosze itp. Regały otwarte świetnie nadają się na szafy do pokoju garderobianego. Stanowią też podstawowe umeblowanie spiżarni oraz warsztatów. Szafki z regałami mogą być ozdobą naszych korytarzy albo klatki schodowej. W doborze odpowiednich regałów i innych szafek warto  skorzystać z dobrych profesjonalnych projektów.

Lusterka

Realizacja projektu fragmentu mieszkania 30 m2 w Krakowie Nowoczesna łazienka od Lidia Sarad Nowoczesny
Lidia Sarad

Realizacja projektu fragmentu mieszkania 30 m2 w Krakowie

Lidia Sarad

Szafki lustrzane nie tylko służą do przechowywania przedmiotów, ale odpowiednie są dla małych przestrzeni. Lustra bowiem nie tylko odbijają światło rozjaśniając nasze małe powierzchnie, ale sprawiają, że stają się one wizualnie większe. Szafki z lustrami na drzwiach szczególnie nadają się do małych łazienek lub przedpokoi. Możemy zastosować ten sam chwyt optyczny, by powiększyć jakąkolwiek powierzchnię w domu. Większe szafy lustrzane często wykorzystuje się także w sypialniach lub salonach.

Jasny wystrój

Za garderobę często służą pomieszczenia małe, często ciasne, bez okien. Warto pomyśleć więc, aby nadać im jasny wystrój. Biały kolor jest kolorem, który daje wrażenie przestrzenności i jest dobrze widoczny również w ciemnościach. Dlatego wprowadzenie białego koloru szafek w garderobie lub jasnych szafek w mniej oświetlonych pomieszczeniach może stanowić tu właściwe rozwiązanie. Podobnie jak wprowadzenie luster czy szafek lustrzanych. Białe regały i białe umeblowanie oraz inne elementy w bieli: szafki, stoliki, biurka, lampy itp. w taki sam sposób pomogą poszerzyć każdą przestrzeń i sprawić, że będziemy czuli się komfortowo przy pracy w gabinecie i w czasie odpoczynku.

Jak praktycznie rozwiązałbyś kwestię małej szafy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu