Jakie okna są najlepsze do Twojego domu?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Shutters op maat, Inhuisplaza b.v. Inhuisplaza b.v. Wiejska jadalnia
Loading admin actions …

Wybór okien do domu musi być bardzo dobrze przemyślany, ponieważ pełnią one kilka ważnych funkcji. Ich podstawową rolą jest jak najlepsze doświetlenie wnętrza budynku, co w znacznym stopniu wpływa również na jego wygląd. Jednak nie tylko walory estetyczne powinny być decydujące –  warto wziąć pod uwagę także typ naszego domu, specyfikę pomieszczeń, miejsce położenia budynku, warunki akustyczne oraz atmosferyczne.

​Światło nas pobudzi

Dla dobrego samopoczucia, zdrowia psychicznego oraz wygody mieszkańców najważniejszy jest dostęp do  naturalnego światła. Jasny i przyjemny dom to ten, do którego światło słoneczne dociera przez cały dzień. Istotna jest również barwa napływającego światła, która nadaje wnętrzom odpowiedni wygląd oraz atmosferę.  Zatem ważne jest umiejscowienie okien – światło docierające z zachodu wpływa na nasze odprężenie i wyciszenie, jest ciepłe oraz łagodne. Z kolei promienie przychodzące ze wschodu dają światło jasne, energetyzujące, skłaniające do podejmowania aktywności, co idealnie sprawdzi się w salonie lub kuchni.

Nie traćmy ciepła

Utrata ciepła z pomieszczeń poprzez okna może okazać się dość kosztowna, sięgając nawet 30%. Zatem przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła przez szyby oraz zadbać o ich dodatkową izolację. Nie jest jednak koniecznością kupowanie tak samo ciepłych okien do każdego z wnętrz – najbardziej będą ich potrzebować pomieszczenia od chłodnej, północnej strony. Dobrym rozwiązaniem ograniczającym straty energii będą również zewnętrzne okiennice, żaluzje lub rolety, a nawet wewnętrzne zasłony. Każdy z tych elementów może posiadać również swoje walory estetyczne, nadając ciekawy charakter elewacji budynku lub wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że przez okna ciepło również napływa – stąd w słoneczne dni rolety ochronią nas przez uciążliwymi temperaturami.

Szklane ściany

homify Klasyczny salon

Rozległe, przestronne pomieszczenia zwykle wyglądają jeszcze bardziej efektownie, gdy umieścimy w nich okna panoramiczne, na szerokości całej ściany. Dzięki temu zyskamy równomierne oświetlenie pokoju, otwarcie przestrzeni, optyczne połączenie wnętrza z  otoczeniem, a także dodatkowe wyjście na zewnątrz. Minusem takiego rozwiązania może być ograniczone poczucie prywatności oraz nieznacznie utrudniona aranżacja wnętrza.

Co na to pomieszczenie?

Wielkość okien, kształt, oraz ich usytuowanie powinny być dostosowane do rodzaju pomieszczeń i ich przeznaczenia. Efekt kompozycyjny i estetyczny powinien być jedynie wartością dodaną – przy wyborze zdecydowanie nie należy kierować się wyglądem zewnętrznym całego domu, a funkcjonalnością pomieszczeń i dopasowaniem okien do wnętrz.

Nietypowe kształty

Czasem możemy dać się ponieść fantazji i zaserwować sobie wyjątkowe okno na świat. Oryginalne wzory okien w dzisiejszych czasach weszły do kanonu architektury. Zmieniają one monotonny wygląd elewacji, dodając projektowi nuty awangardy. Musimy jednak liczyć się z konsekwencjami wyboru okna niestandardowego – wysokim kosztem oraz dłuższym oczekiwaniem na realizację specjalnego zamówienia. Nie powinniśmy się jednak martwić o gorsze parametry takich okien – współcześni producenci potrafią zadbać o najbardziej wymagających klientów.

​Materiał nie taki straszny

Minimalist, simple lake house design by OIKOI homify Skandynawska jadalnia Kamień

Na rynku dostępne są trzy materiały wykorzystywane w produkcji okien – PCV, drewno oraz aluminium. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W Polsce natomiast najbardziej popularne są okna z tworzywa sztucznego – ze względu na ich korzystną cenę, odporność na środki chemiczne oraz wodę. Okna z PCV nie potrzebują konserwacji, są ciepłe oraz szczelne. Natomiast te wykonane z drewna cechują się znacznie wyższymi walorami estetycznymi – dają poczucie ekskluzywności i świetnie komponują się z innymi elementami drewnianymi wnętrz. Co więcej, są ekologiczne i zapewniają lepszy przepływ powietrza. Ich wadą jest jednak wyższa cena oraz konieczność konserwacji.

Okno – odpowiedź na potrzeby

homify Nowoczesna sypialnia

Przy wyborze okien warto kierować się rozsądkiem i zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy – pamiętajmy o ich podstawowym przeznaczeniu, jakim jest oświetlenie wnętrza domu oraz zapewnienie kontaktu ze światem. Walory antywłamaniowe oraz izolowanie ciepła to jedynie dodatkowe, choć ważne cechy okien.

Jeśli szukacie inspiracji do odpowiedniego doświetlenia poddasza koniecznie sprawdźcie artykuł Jak oświetlić poddasze?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu