10 powodów, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 powodów, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz

Alicja Olko Alicja Olko
Realizacja projektu salonu i kuchni w domu jednorodzinnym Eklektyczny salon od STUDIO MAC Eklektyczny
Loading admin actions …

Wielu z nas samodzielne podejmuje się tego wymagającego zadania, jakim jest renowacja czy remont mieszkania. Niejednokrotnie jednak pojawia się w naszej głowie myśl- istnieją przecież eksperci, którzy mogą mi w tym przedsięwzięciu pomóc! Mając tu na myśli architektów i dekoratorów wnętrz, odpychamy od siebie ten pomysł, z przekonaniem, że jest to usługa zbyt kosztowna, czasochłonna i tak naprawdę niepotrzebna- przecież mam pomysł i wiem, co chcę kupić, więc mogą to wszystko zrobić samemu!

Nic jednak bardziej mylnego! 

Urządzanie wnętrza czy to od początku, czy też jego renowacja, to przedsięwzięcia o zakresie, który przerasta koncepcyjnie, planowo i logistycznie wielu z nas. Profesjonaliści, tacy jak projektanci wnętrz, są właśnie po to, by służyć swoją ekspercką wiedzą w dziedzinach, o których większość z nas nie ma bladego pojęcia.

Magdalena Ćwiżyk, ze Studia MAC we Wrocławiu, jest tego najlepszym przykładem. Absolwentka kierunku architektura wnętrz Wyższej Szkoly Humanistycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, swoją pracą potwierdza, iż aranżacja i wystrój wnętrz to dziedziny sztuki tak kompleksowe, złożone, a jednocześnie funkcjonalne, że potrzeba profesjonalisty, aby osiągnąć w nich wyjątkowe rezultaty.

Dla wszystkich niezdecydowanych i sceptycznych- oto 10 powodów, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz!

1. Pasja w każdym projekcie

Realizacja projektu salonu z jadalnią w domu jednorodzinnym Eklektyczna jadalnia od STUDIO MAC Eklektyczny
STUDIO MAC

Realizacja projektu salonu z jadalnią w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

Kiedy inni kupowali Bravo, ja kupowałam magazyny wnętrzarskie- tak wspomina początki swojego zamiłowania do aranżacji wnętrz Magda ze Studia MAC. Jest to dla niej nie tylko praca, źródło utrzymania, ale także, a nawet przede wszystkim, życiowa pasja. Projektowanie wnętrz to talent, który wymaga oczywiście doskonalenia, poprzez studia na wyższej uczelni, specjalne kursy, jak i ciągłe monitorowanie najnowszych trendów, ale niektóre jego aspekty wydają się być nabyte.

Kiedy projektant wnętrz patrzy na pomieszczenie, widzi on o wiele więcej, niż zwykła osoba- dostrzega jego wymiarowość (lub też jej brak), potrafi spojrzeć na nie w sposób przestrzenny, dostrzegając niewidoczne na pierwszy rzut oka niuanse i detale; wie także, co, gdzie i jak będzie pasować, a czego w danym wnętrzu należy bezwzględnie unikać. Do tego właśnie potrzeba pasji, ale i specjalistycznej wiedzy. To, jak te dwa aspekty przekładają się na wnętrze i jego wygląd, widać dokładnie na zdjęciach.

2. Elastyczneość usług

Stan "przed" od STUDIO MAC
STUDIO MAC

Stan przed

STUDIO MAC

Spoglądając na to wnętrze, trzeba przyznać, że fachowa pomoc jest tu niezbędna. Niemodne, niefunkcjonalne, przeładowane staromodnymi meblami, nie zachęca do tego, by spędzać w nim sobotnie wieczory. Na szczęście właściciele tego wnętrza postanowili, że czas zwrócić się o poradę do profesjonalnego projektanta wnętrz. Wybór trafił na Studio MAC.

„Przed zatrudnieniem architekta wnętrz, klienci robią research na temat dostępnych na rynku usług.”- mówi Magda. „Ewentualnie odbywa się to pocztą pantoflową, z polecenia.” Współcześnie, właściciele domów i mieszkań są świadomi swoich opcji, uważniej i rozważniej rozporządzają także swoim budżetem. Decydując się na zatrudnienie projektanta wnętrz, możemy sami zdecydować, jakiego typu usługi ujęte będą w umowie. Podstawowa opcja zawiera kilka przykładowych aranżacji wnętrz w różnych układach oraz wizualizację. Dla tych, którzy potrzebują dodatkowej pomocy, istnieje zakres rozszerzony, zawierający także dokumentację wykonawczo-techniczną oraz kosztorys materiałów, mebli, usług. Kompleksowa usługa projektanta wnętrz polega także na nadzorze nad realizacją projektu, co zdejmuje znaczny ciężar z barków klienta.

Współpraca rozpoczyna się od nieformalnego i bezpłatnego zazwyczaj spotkania, na którym następuje wstępne zapoznanie się projektanta z klientem. I jest to początek wyjątkowej podróży.

3. Dopasowanie do stylu życia klienta

Realizacja projektu salonu w domu jednorodzinnym Eklektyczny salon od STUDIO MAC Eklektyczny
STUDIO MAC

Realizacja projektu salonu w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

Projekt tego mieszkania wykonano dla pewnej rodziny, którą sama projektantka określiła mianem aktywnej. Podczas wstępnego spotkania ekspert spotyka się ze swoim klientem, poznaje go, dowiaduje się o jego życiu, przyzwyczajeniach, zainteresowaniach, sposobach spędzania wolnego czasu, ale także o tym, co dany klient lubi, a czego nie. „Często trzeba wyłapać te niuanse, żeby rozeznać się, z jakim typem klienta się współpracuje.”- mówi Magda. W przypadku tego projektu, wnętrze końcowe miało dopasować się do stylu życia swoich mieszkańców- być wygodne, przestronne, rodzinne, sprzyjać aktywnemu spędzaniu wolnego czasu i umożliwić przyjmowanie licznych gości. Także partykularne życzenia poszczególnych członków rodziny zostały wyartykułowane- czy to duży telewizor dla dzieci, czy też pojemna lodówka dla ojca, lub też wygodna kuchnia dla mamy.

Projektant wnętrz słucha życzeń i marzeń swoich klientów, a następnie przenosi je na realny grunt, biorąc pod uwagę te wszystkie techniczne, finansowe czy logistyczne aspekty, na które w marzeniach nie ma miejsca. Często wielu z nas posiada wizję tego, jak nasze wymarzone wnętrze ma wyglądać, jednak brutalna rzeczywistość po remoncie nie jest nawet zbliżona do wcześniejszych wyobrażeń. Z fachową pomocą projektanta można tego gorzkiego rozczarowania uniknąć.

4. Fachowe podejście

Stan "przed" od STUDIO MAC
STUDIO MAC

Stan przed

STUDIO MAC

Współpraca z projektantem wnętrz to nie tylko rozmowa o ulubionych kolorach ścian czy fantazyjnym kształcie mebli. To także zagłębianie się w techniczne tajniki pomieszczenia. „Wykonanie pomiaru jest bardzo ważne. Czasami otrzymuję od klienta pliki multimedialne, przedstawiające wnętrze. Zdarza się to jednak rzadko. Przystępuję wtedy do pomiaru miernikami laserowymi i szkicuję cały rzut, dokładnie mierzę instalacje elektryczne”- wylicza właścicielka Studia MAC. Nie brzmi to bynajmniej jak proste i nieskomplikowane zadanie.

Kolejnym etapem na drodze do wymarzonego wnętrza jest zaprezentowanie klientowi kilku układów aranżacyjnych, z których następnie tworzy się jedną wizualizację. „To właśnie wizualizacje przekonują klientów.”- mówi z przekonaniem Magda. „Jest to jeden z najważniejszych etapów współpracy.” Wizualizacja jest owocem kompromisu pomiędzy oczekiwaniami klienta a profesjonalnym podejściem projektanta wnętrz. „Staram się pokazać klientowi innowacyjne podejście do tematu, gdyż zwielokrotnianie tych samych pomysłów powoduje dezorientację klienta i jego zniechęcenie.” Wizualizacje pomagają ludziom wyobrazić sobie to, co w papierach budowlanych i na szkicach wygląda dla nich jak czarna magia.

Jeszcze bardziej skomplikowanym aspektem aranżacji wnętrz, który wymaga fachowej porady, jest dokumentacja techniczna. Porusza się w niej kwestie, które zostaną później przekazane fachowej ekipie technicznej- takie jak elektryka, hydraulika, rozmieszczenie kabli i przewodów.

Re-aranżacja tej kuchni wymagała od projektanta nie tylko wiedzy technicznej, ale także wyobraźni przestrzennej i silnie sprecyzowanego konceptu. Co więcej, musiał on pokrywać się z oczekiwaniami i wymaganiami klienta.

5. Kompleksowe wykonanie

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym Nowoczesna kuchnia od STUDIO MAC Nowoczesny
STUDIO MAC

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

Angażując projektanta wnętrz mamy gwarancję tego, że aranżacja będzie kompletna- każdy detal dopracowany zostanie do perfekcji. Po zaakceptowaniu wizualizacji klient, który korzysta z kompletnych usług projektanta wnętrz, jest praktycznie zwolniony ze wszelkich obowiązków związanych z remontem. To właśnie ekspert zajmuje się kontaktem z ekipami budowlanymi i technicznymi, nawiązywaniem współpracy z producentami i dystrybutorami mebli i dodatków, oraz nadzorem nad postępami prac. Trzeba pamiętać o tym, że projektanci wnętrz to ludzie z branży, co oznacza, iż mają oni rozległe kontakty z innymi fachowcami, a co więcej- liczne zniżki i ulgi!

Jednym z bardzo istotnych zadań projektanta wnętrz jest wykonanie kosztorysu, czyli gruntownego wyliczenia, ile będzie kosztowało wykonanie całego projektu. W zależności od klienta, przygotowuje się zestawienie materiałów w kilku przedziałach cenowych, aby dopasować się do indywidualnych możliwości finansowych. Jako eksperci z branży, projektanci wnętrz wiedzą, gdzie szukać, nawet jeżeli dla nas nie wydaje się to takie oczywiste.

Projektant czuwa nad realizacją projektu, nadzoruje go na miejscu, odciążając w ten sposób klienta. „Jeżeli w czasie realizacje projektu wychodzą jakieś błędy techniczne, czy sporne kwestie budowlane- moim zadaniem jest stanie na straży i pilnowanie wszystkiego.”- tak podsumowuje to Madga.

6. Na czas

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym od STUDIO MAC Nowoczesny
STUDIO MAC

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

„Najważniejsze jest dla mnie to, aby wszystko szkło zgodnie z planem, z projektem.”- mówi Magda. Każdy z nas wie, jak frustrujący jest przeciągający się remont. Projektant wnętrz dba o terminarz, aby wszystko zostało wykonane na czas. Chodzi tu także o takie aspekty, jak dostarczenie w odpowiednim momencie odpowiednich materiałów, mebli, czy przyrządów. Projektant wnętrz musi być zatem także specjalistą od logistyki. Dobre zarządzanie czasem, zarówno swoim, jak i klienta to jedna z bardzo ważnych cech dobrego eksperta.

Czasami na dostarczenie zamówienia specyficznych materiałów czy mebli czeka się nawet do 10 tygodni! Projektant wnętrz wie jednak o tym, i rozplanowuje poszczególne elementy w taki sposób, aby w projekcie nie było żadnych postojów.

7. Modnie i stylowo

Realizacja projektu salonu w domu jednorodzinnym Nowoczesne okna i drzwi od STUDIO MAC Nowoczesny
STUDIO MAC

Realizacja projektu salonu w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

Istnieją różne typy klientów. Niektórzy przychodzą do projektanta wnętrz z gotowią wizją, prosząc jedynie o profesjonalny nadzór i fachowe wskazówki. Inni z kolei dają architektowi wolną rękę, zdając się na jego smak i wiedzę techniczną. Koncept na aranżację wnętrza jest owocem burzy mózgów, w której uczestniczą klient i projektant wnętrz. „Staram się zawsze przedstawić klientom coś, na co sami by oni nie wpadli.”- mówi Magda. „W ten sposób moja praca ma sens.” 

Projektanci wnętrz to eksperci w swojej dziedzinie- podążają za najnowszymi trendami, ale i wiedzą, jakie materiały zawsze będą dobrze wyglądać, jakie kolory powinno się ze sobą łączyć, i jakiego rodzaju meble będą najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań. To w końcu oni odpowiedzialni są za aranżację wnętrz, których zdjęcia pojawiają się na okładkach magazynów wnętrzarskich, uruchamiając naszą wyobraźnię i wzbudzając niejednokrotnie uczucie zazdrości. Warto zdać się na ich kompetencję!

8. Na teraz i na przyszłość

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym Nowoczesna kuchnia od STUDIO MAC Nowoczesny
STUDIO MAC

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

Zatrudniając projektanta wnętrz możemy mieć gwarancję, że nasze wnętrza służyć nam będą przez długi czas. „Projektując wnętrze, mam na uwadze to, aby także za 10 lat wyglądało ono świeżo i modnie.”- słyszę od Magdy. Jest to więc inwestycja w przyszłość, nie tylko mieszkańców domu czy mieszkania, ale i jego wartości. Odremontowanie wnętrza jest jednym ze sposobów na podniesienie wartości domu przed sprzedażą. Bez względu na to, czy dla nas samych, czy też dla innych w przyszłości, skrupulatnie i w przemyślany sposób zaaranżowane cztery kąty nie będą wymagać naszej interwencji przez długi czas. Projektant wnętrz dba także o to, aby charakter wnętrza i jego dekor były ponadczasowe, a wykorzystane materiały trwałe i odporne na uszkodzenia.

9. Oszczędność czasu i pieniędzy

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym Nowoczesna kuchnia od STUDIO MAC Nowoczesny
STUDIO MAC

Realizacja projektu kuchni w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wynajęcie projektanta wnętrz jest tak naprawdę oszczędnością, zarówno jeżeli chodzi o pieniądze, ale także o czas. Każdy z nas ma przykre doświadczenia z nieudanymi remontami i renowacjami, podczas których coś poszło nie tak, a które same zajęły zbyt dużo czasu, przeciągając się w nieskończoność. Często także efekt końcowy zupełnie nie odpowiadał naszym wyobrażeniom i odbiegał od wstępnego projektu.

Projektant wnętrz, dzięki rozległym kontaktom w branży oraz licznym zniżkom w specjalistycznych sklepach i u designerów, jest w stanie manewrować budżetem na naszą korzyść. Także dzięki przejęciu na siebie odpowiedzialności za realizację projektu oraz nadzór nad nim, daje nam gwarancję, że wykonany on zostanie na czas.

10. Efekt WOW

Realizacja projektu salonu w domu jednorodzinnym Eklektyczny salon od STUDIO MAC Eklektyczny
STUDIO MAC

Realizacja projektu salonu w domu jednorodzinnym

STUDIO MAC

A wszystko sprowadza się do tego jedynego w swoim rodzaju efektu, jaki nasze wnętrze będzie wywoływać- efektu WOW! „Z moich doświadczeń wynika, że klienci są bardzo pod wrażeniem końcowego rezultatu. Twierdzą, że sami nigdy by czegoś podobnego nie wymyślili!”- podsumowuje Magda. A o to przecież chodzi w pracy projektanta wnętrz- o zadowolenie klienta, o jego satysfakcję i o ten uśmiech, gdy wchodząc do wnętrza myśli sobie- jestem w domu!

Czy korzystaliście kiedyś z usług projektanta wnętrz? Macie może to teraz w planach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu