8 dobrze zagospodarowanych łazienek | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

8 dobrze zagospodarowanych łazienek

A.D. A.D.
Rustykalna łazienka od alma portuguesa Rustykalny
Loading admin actions …

Mała łazienka to najczęstszy problem mieszkań w blokach. Sama w sobie jest zazwyczaj nieustawna i ciasna. Wymaga doskonałego planu, projektu i przemyślenia aby stała się dobrze zagospodarowanym pomieszczeniem. Jej właściwa aranżacja może bowiem sprawić, że zaoszczędzimy sporo miejsca, a łazienka będzie się wydawać większa. 

Jeśli i Wy borykacie się z problemem niewystarczającej ilości metrów kwadratowych w tym obszarze, ten katalog inspiracji jest dla Was. Zebraliśmy 8 dobrze zorganizowanych i zaplanowanych łazienek, które mogą stanowić doskonałą inspirację do tworzenia optymalnego wnętrza. Wnętrza, które pomieści wszystko co istotne i stworzy przyjazne, komfortowe warunki funkcjonalne. Zobaczcie te pomysły…  

1. Z wnęką

Ta łazienka, cała w bieli, ma dwa bardzo szczególne punkty w zasięgu wzroku. Pierwszy z nich to kolorowa mozaika ścienna zrobiona z figur w w różnych kolorach i kształtach. Doskonale ożywia to środowisko, a okrągłe lustro jeszcze dodatkowo pomaga upiększyć mur. Ale drugi szczegół, o którym warto wspomnieć, to wnęka w ścianie, w której stworzono szafki i półeczki.

To świetny sposób, aby zrobić dobry użytek z zakamarków łazienki. Taka wnęka pomieści wiele niezbędnych rzeczy, wystarczy jedynie rozplanować odpowiedni układ szafek i półek.

2. Lustra i przejrzystość

W drugim przykładzie mamy innego rodzaju niszę, stworzoną po to, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń łazienki. Półka – wnęka obok lustra jest wykonana z marmuru, bardzo szlachetnego materiału, który jest często wykorzystywany w tym środowisku. We wnęce umieszczono przejrzyste, szklane półki, które cechują się niezwykłą lekkością i eterycznością. Bez problemu wyeksponują roślinność lub kosmetyki czy świece zapachowe. 

3. Ograniczona przestrzeń, ale dobrze zagospodarowana

Ta łazienka jest niewątpliwe bardzo wąska. Architekci MANDRIL ARQUITETURA E INTERIORES mielinaprawdę trudne zadanie, ponieważ taka przestrzeń jest wyjątkowo wymagająca. Bardzo korzystnie działa tutaj oświetlenie, które odciąga, w znacznym stopniu, uwagę od nieodpowiednich proporcji pomieszczenia.

Nie bez znaczenia jest również ogromne lustro, usytuowane na niemalże całej ścianie. To ono odpowiada za iluzję przestrzenności, która tutaj powstała. Pojemne szafki pod blatem skrywają w sobie dużo miejsca do przechowywania. 

4. Urządzona wzdłuż ścian

Kolejny przykład długiej łazienki, rozmieszonej na planie wąskiego a długiego prostokąta. Architekci postawili na usytuowanie umywalki wraz z szafką i bidetu z toaletą wzdłuż dłuższych ścian. Proporcję poprawia, ustawiona na końcu wanna, która ścina prostokąt. 

Jasne kolory powiększają optycznie łazienkę. Kolorowe i wzorzyste płytki wyglądają wspaniale, jednak w małej łazience okażą się przytłaczające i męczące. Nic tak nie powiększy naszej łazienki, jak właśnie jasne kolory i gładkie powierzchnie, które odbijają światło.

5. Rogi i wnęki dobrze urządzone

Niepraktyczne rogi i wnęki też powinny znaleźć swoje zastosowanie, to przecież dodatkowe centymetry kwadratowe, nie warto z nich rezygnować. Jeśli nie chcecie schylać się i sięgać po przedmioty głęboko do wnęki, zastosujcie przybornik na kółkach, który z łatwością wysuniecie w każdej chwili. 

Vis a vis wejścia do łazienki należy unikać umieszczania dużych elementów wyposażenia takich, jak na przykład terma do podgrzewania wody, obszerny gabarytowo, ozdobny grzejnik czy wysoka, wolno stojąca szafka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie na osi wejścia umywalki z lustrem, która od progu zapewni poczucie głębi, a ideałem byłoby okno.

6. Z pomocą dekoracyjnych sztuczek

Dobre wykorzystanie przestrzeni w łazience wymaga niezłej gimnastyki, ale mieliście szczęście, że znaleźliście nasz artykuł. Z pomocą przychodzi Wam kolejna porada.

Nawet za pomocą wiklinowych koszy można rozwiązać problem braku miejsca do przechowywania w łazience. Można umieścić je w szafkach lub na półkach, chyba że chcecie mieć widoczny dobytek.

7. Pasy

od homify Nowoczesny

Pasy to sprzymierzeniec każdego dekoratora i architekta wnętrz. Od lat wiemy, jak pasy działają na sylwetkę przy doborze ubrania: pionowe – wydłużają, poziome – poszerzają. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje we wnętrzach! Niska, przytłaczająca łazienka została optycznie podwyższona za pomocą grubych, czarno – białych pasów.

Dodatkowym atutem jest wprowadzenie ciekawej tekstury do wnętrza, taki zabieg zawsze odwraca uwagę od mankamentów. 

8. Zamykana pralnia

Jeśli nasza łazienka jest naprawdę mała, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Gdy możliwości instalacyjno-architektoniczne pozwalają na to, taki pomysł jest wart przemyślenia. Łazienka bez pralki zyska naprawdę dużo dodatkowej przestrzeni.

Innym rozwiązaniem może być powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Jeśli wnęka będzie zamykana, jak na zdjęciu, to łazienka zyska całkiem inny wymiar. 

A jakich błędów musimy unikać? Przeczytajcie: Czego NIE robić dekorując małą łazienkę

Jak Wam się podoba pomysł z pasami w łazience?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu