W 7 krokach do idealnego domowego biura! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

W 7 krokach do idealnego domowego biura!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Industrialne domowe biuro i gabinet od Denis Krasikov Industrialny
Loading admin actions …

Domowe biuro to miejsce, którego aranżacja powinna wspierać naszą produktywność. Staramy się, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi. Aranżujemy, więc tak, aby móc w tym miejscu utrzymywać koncentrację na wysokim poziomie przez możliwie najdłuższy czas. Zapewne będziemy zatem dążyć do organizacji całej przestrzeni przeznaczonej pod domowe biuro oraz wszystkich przedmiotów, które mogłyby tę równowagę zachwiać swoim niesfornym ułożeniem – bałaganem. Stosunkowo rzadko jest to osobne pomieszczenie i bardzo często domowe biuro łączymy z innymi funkcjami. Czasem jest to fragment salonu, innym razem wydzielona strefa sypialni. Oczywiście głównym powodem takich podziałów jest potrzeba wykorzystania każdego centymetra w niewielkich metrażach mieszkań. Ale nawet w takiej postaci domowe biuro może realizować swoje założenia. Przygotowaliśmy dla Was kilka kroków, które umożliwią i, mamy nadzieję, ułatwią aranżację idealnego domowego biura, ale nie tylko na produktywności będzie nam zależeć. Innym równie ważnym aspektem pracy, które zasługuje na wsparcie ze strony aranżacji to pobudzanie kreatywności. Postaramy się, aby było chwilami bardzo nowocześnie, ale dla równowagi – nie zabraknie wyjątkowych i nietypowych aranżacji. Za każdą z nim, za każdym elementem kryje się jakieś rozwiązanie, które może być tym idealnym elementem dopełniającym przestrzeń pod domowe biuro.

Idealne biuro domowe – co to znaczy?

Gdy zaczniemy się zastanawiać o co tak na prawdę chodzi z domowym biurem to szybko dojdziemy do wniosku, że tak na prawdę chodzi o kilka elementów – biurko, krzesło, właściwe oświetlenie oraz rzeczy organizujące życie innych rzeczy. Cała jednak idea tkwi w tym, aby dobrać idealne dla nas elementy, które będą składać się na idealne domowe biuro. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego potrzebujemy, co pobudza naszą kreatywność i produktywność, a co przeszkadza w codziennej pracy. Każdy ma trochę inne preferencje – niektórzy wolą kontrolowany nieład i w takiej przestrzeni pracuje im się najlepiej. Inni natomiast będą potrzebować linijki oraz miarki do wyznaczania właściwych proporcji i obliczania idealnego rozkładu elementów. Musimy zatem przede wszystkim dobrze rozpoznać swój styl pracy, aby móc odnaleźć w aranżacji idealne odzwierciedlenie swojego trybu funkcjonowania. Oczywiście każdy z nas intuicyjnie potrafi to określić i to znacznie ułatwia zadanie. Przykładem na to jak odmienne mogą być koncepcje i potrzeby kreujące domowe biuro – gdzie słowo idealne może być reprezentowane przez bardzo różne znaczenia, jest aranżacja, którą możemy zobaczyć na zdjęciu powyżej. Jest niesamowita – dla niektórych, dla innych może być przytłaczająca, a nawet przygnębiająca. Ważne w tej aranżacji jest jednak przede wszystkim to, że realizuje indywidualne potrzeby i gusta osoby, do której to domowe biuro należy. Jest tu, więc piękna tapeta z niecodziennym wyposażeniem – choć z definicji nie różni się niczym od tego, co wymieniliśmy na samym początku – biurko, krzesło, oświetlenie i rzeczy organizujące życie innych rzeczy. Niby to samo, a jak bardzo niezwykłe!

Krzesło

Jak dobrać idealne krzesło? Zależy od gustu i preferencji. Zależy jednak także od ilości godzin, które spędzamy przy pracy. Jeżeli jest to na prawdę zawrotna ilość to jednak warto zainwestować w krzesła, które możemy dostosować do naszej postawy ciała. Na rynku dostępne są także modele, które można zakwalifikować już do wręcz korygujących postawę, a nie tylko dostosowujących się do ciała. Cały patent krzeseł, tak zwanych biurowych, polega na tym, że posiadają liczne elementy umożliwiające regulację praktycznie każdej części krzesła. Dzięki temu możemy wypracować ten najbardziej optymalny układ. Jeżeli jednak pracujemy od czasu do czasu i domowe biuro to bardziej strefa kreatywnej przestrzeń, to bardziej nam zależy na innych aspektach – powiedzmy dekoracyjnych – w tym wypadku także możemy zainwestować w nowoczesne modele, które są równie wygodne, choć nie mamy żadnego wpływu na regulację jakiejkolwiek z ich części, a więc są mniej medyczne

Biurko

Domowe biuro to przede wszystkim przestrzeń biurka. Ta przestrzeń będzie nam najbliższą przez wiele, przepracowanych godzin. Warto, więc zainwestować w najbardziej komfortowe rozwiązanie lub… najbardziej kreatywne. Takie, które będzie wspierało ten aspekt pracy, który jest dla nas bliższy. Forma biurka, którą możemy zobaczyć na zdjęciu powyżej jest niezwykła i jednocześnie niezwykle nowoczesna. Choć w tym szaleństwie, widzimy przede wszystkim ekstrawagancję to jednak warto przyjrzeć się tej formie dokładniej – nic tam nie dzieje się bez powodu. Nic, co tu się pojawia nie jest czystą formą na tyle, aby nie spełniać funkcjonalnych założeń biurka. Z jednej strony widzimy, więc mocno zniekształcony kształt, z drugiej jednak jest to praktyczne i innowacyjne połączenie struktury biurka oraz tablicy, które często montujemy tuż nad blatem z potrzeby wyznaczania sobie kolejnych zadań i celów. To, że dodatkowo forma przebija większość znanych nam modeli dodaje jej tylko siły przekazu i wyrazu. Osoby poszukujące niezwykłych i minimalistycznych rozwiązań na domowe biuro, swoje poszukiwania mogą zakończyć dokładnie w tym punkcie. 

Przechowywanie

od Connox Nowoczesny

Rzeczy, które organizują życie innych rzeczy to najlepsza definicja na przechowywanie. Domowe biuro nie może obejść się bez wszelkiego rodzaju organizatorów przedmiotów życia codziennego. Prosta funkcja nie musi jednak oznaczać prostej i nudnej formy – wręcz przeciwnie. Jeżeli zależy nam na atmosferze otwartości na nowe idee to warto zacząć urządzanie biura od dokładnie takiego otwartego umysłu w zakresie przechowywania. Domowe biuro to idealne miejsce na eksperymentowanie z takimi dodatkami. Przykład na zdjęciu powyżej to jeden z wielu. Możliwości i kreatywność producentów i twórców jest wielka, a więcej o niej możecie dowiedzieć się z artykułu ’Półki wiszące – najciekawsze pomysły’.

Oświetlenie

Jak oświetlić idealne, domowe biuro? Odpowiedzi jest co najmniej kilka. To, co jednak łączy je wszystkie to odpowiedni sposób oświetlenia biurka. Przede wszystkim światło powinno być na tyle mocne, abyśmy zupełnie swobodnie mogli dokonywać wszystkich precyzyjnych czynności. Jeżeli pracujemy często na laptopie czy monitorze, to także musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie, ale tym razem tła. Co to oznacza? Musimy stworzyć dobre oświetlenie przestrzeni wokół ekranu monitora tak, aby snop jasnego światła nie celował do nas z zupełnej ciemności – kontrast pomiędzy tymi dwoma może powodować szkody dla naszego wzroku. Domowe biuro to także możliwość eksperymentowania – to nie zawsze musi być lampka stołowa, choć z górnym światłem należy uważać – przy niektórych czynnościach możemy przesłaniać sobie źródło górnego oświetlenia, dlatego warto inwestować w parę rodzajów oświetlenia, a górne projektować na takiej wysokości i w takim miejscu, aby nie przesłaniać jego źródła.

Domowe biuro w wersji czarno – białej

Jaką kolorystykę lubi domowe biuro? W pierwszej wersji domowe biuro lubi kolorystykę chłodną, stonowaną, ale klasyczną – czarno – białą. W takim wnętrzu będziemy na pewno większy nacisk stawiać na produktywność. Czerń to kolor osób o silnych charakterach i pewnych siebie. Nie będą, więc rozpraszać swojej uwagi i raczej pozostaną mocno skupione na swoim działaniu. Chłodne, pozbawione koloru domowe biuro będzie mocniej angażowało nas w wykonywanie działań, bez niepotrzebnej utraty koncentracji.

Oraz w wersji kolorowej

Biurko TOMI Eklektyczne domowe biuro i gabinet od mebel4u Eklektyczny
mebel4u

Biurko TOMI

mebel4u

Ale co z kolorami? Czy domowe biuro musi być stonowane? Absolutnie nie, ale na takie rozwiązanie jak to, które widzimy na zdjęciu powyżej zdecydują się przede wszystkim osoby poszukujące kreatywnych rozwiązań. Osoby, które wręcz poszukują stymulacji do tworzenia nowych rzeczy i co więcej – potrzebują angażować do tego procesu wzrok. Kolorowe dodatki dodają energii, radości i twórczego zapału. Będą, więc angażować, ale twórczo, produktywność będzie lekko spadać, ale na koszt kreatywnej burzy mózgu. 

A jak wygląda Wasze idealne, domowe biuro?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu