8 najlepszych pomysłów na całkowitą odmianę balkonu! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

8 najlepszych pomysłów na całkowitą odmianę balkonu!

Anna Stachurka Anna Stachurka
MANUELA od NIMIO · muebles que buscan personas Nowoczesny
Loading admin actions …

Balkon stanowi przestrzeń, która łączy wnętrza naszych domów lub mieszkań ze światem zewnętrznym. Jest to miejsce, gdzie chcielibyśmy z przyjemnością przebywać. Szczególnie w miastach balkon pełni rolę namiastki ogrodu, tarasu i zieleni. Aranżacja balkonu to sytuacja, gdy chcielibyśmy na tej niewielkiej przestrzeni stworzyć coś wyjątkowego i przytulnego tak, aby móc odpocząć lub wypić kawę w ciepłych promieniach słońca lub pobyć w nastrojowym, wieczornym świetle. Choć mocno ogranicza nas przestrzeń to jednak nie jesteśmy pozbawieni kreatywności i dobrych pomysłów na to, jak stworzyć z tej niewielkiej powierzchni klimatyczne i wyjątkowe miejsce. Zebraliśmy dla Was najciekawsze i najlepsze pomysły, które mamy nadzieję będą inspiracjami do własnych zmian i poszukiwań nowych, ciekawych i świeżych obliczy Waszych balkonów. Aranżacja balkonu nie jest zadaniem trudnym, o czym przekonacie się poniżej. Jeżeli się postaramy nie będzie również zadaniem kosztownym – więcej bowiem czasem znaczy sam pomysł, a na to stać już każdego z nas. 

Aranżacja balkonu – od czego zacząć?

Adaptacja kuźni od Loft Kolasiński
Loft Kolasiński

Adaptacja kuźni

Loft Kolasiński

Aranżacja balkonu to tworzenie namiastki ogrodu w połączeniu z wygodnym wyposażeniem wnętrza. Taki jest cel i jeżeli ten cel uda nam się osiągnąć to oznacza, że o to własnie staliśmy się właścicielami niezwykłej, na wpół otwartej przestrzeni. Zasady jakimi rządzi się aranżacja balkonu mogą być z łatwością aplikowane na inne przestrzenie - tarasy, werandy lub patia. Wszędzie tam, gdzie chcemy łączyć dwa światy – zewnętrzny oraz wewnętrzny naszego mieszkania lub domu. Takie przestrzenie warto potraktować jak naturalne przedłużenie naszych mieszkalnych wnętrz. Nie starajmy się negować stylistyki, która tam panuje, wręcz przeciwnie – powinniśmy dążyć do stosowania podobnego stylu tak, aby wszystko tworzyło jedną, dobrze zgraną kompozycję. Pamiętajmy również o tym, aby aranżacja balkonu odpowiadała naszym potrzebom, stylowi bycia oraz działania na co dzień. Aranżacja balkonu, podobnie jak każdego innego miejsca, zaczyna się od odpowiedzi na kilka pytań, z czego najważniejsze to chyba – czego potrzebuję? Zawsze jednak to nasze potrzebuję musimy wpisać w konkretny metraż, którego jesteśmy właścicielami. Pokażemy jednak, że do przytulnego balkonu wcale dużo nie potrzeba – ot, kilka dobrze skomponowanych elementów. 

Stolik

Świecznik / Podstawka LIGHT ME ON od D2 Studio Skandynawski
D2 Studio

Świecznik / Podstawka LIGHT ME ON

D2 Studio

Jednym z ważniejszych elementów, bez którego aranżacja balkonu mogłaby stać się niekompletna, jest stolik kawowy. Ten bardzo praktyczny element jest świetnym sposobem na nadanie świeżego wyglądu naszej przestrzeni. Formy, kształty, a także kolorystyka to aspekty, które możemy dowolnie dopasowywać do swoich gustów oraz potrzeb. Niezwykle modną formą, która zyskuje sobie wielu adoratorów jest łączenie nowoczesności z tęsknotą do naturalnych materiałów. Przykład na takie połączenie znajdziemy na zdjęciu powyżej. Piękny plaser drewna został delikatnie wyheblowany, wygładzony i zaadaptowany pod blat. Przy czym zachowano oryginalny kształt i nieregularną formą, dodając jedynie nowoczesne, ale bardzo delikatne nóżki o równie szlachetnym materiale. Całość została zaimpregnowana w naturalny sposób – zamiast lakieru został użyty olej. Olejowanie jest świetnym pomysłem na zabezpieczenie naturalnie drewnianych mebli nie tylko tych zewnętrznych, ale także wewnętrznych. Naturalne składniki wnikają w drewno, zachowując na jego powierzchni jego charakterystyczną strukturę – w przeciwieństwie do lakieru, która zawsze pokrywa powierzchnię nienaturalną powłoką. Aranżacja balkonu z wykorzystaniem takich elementów będzie nawiązywała z jednej strony do otwartej przestrzeni i natury – drewno, z drugiej natomiast wpisze się w nowoczesne wnętrza mieszkań. To, co jest również ważne to fakt, że stoliki w takim stylu stają się uniwersalne – możemy je wykorzystać zarówno jako element wyposażenie balkonu jak i mieszkania – salonu lub sypialni, a więc wnosić i wynosić w zależności od pory roku. 

Więcej na temat nowoczesnych form znajdziecie w artykule ’Stoliki kawowe w nowoczesnym stylu’.

Meble do siedzenia

Kolejnym, niezbędnym elementem są meble do siedzenia. Aranżacja balkonu to szukanie najwygodniejszych wersji tych mebli, aby stworzyć idealne warunki do rozmowy, picia kawy i łapania chwil odpoczynku. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na ogromne, wygodne sofy. Co wtedy? Aranżacja balkonu, który nie jest bogaty w metraż na pewno będzie stawiała na delikatne, ażurowe formy, która nadadzą lekkości całej kompozycji. Będą równocześnie niezwykle dekoracyjne i efektowne poprzez swoje pełne ornamentyki kształty. Takie rozwiązanie będzie idealnie wpisywać się w małe balkony automatycznie stanowiąc dla nich dekoracje. Całość wystarczy dopełnić kilkoma, klimatycznymi dodatkami i równie delikatnymi kwiatami. Aranżacja balkonu to umiejętne dobieranie rozmiaru mebli, które powinny się tam znaleźć – warto patrzeć na całość proporcjonalnie, bo nawet jeśli doliczymy się wymiarów co do centymetra, to wrażenie natłoku wyposażenia stanie się nie do zniesienia, przez co zamiast wypocząć przejdziemy z jednej klatki do drugiej. 

Sprytne rozwiązania

Małe przestrzenie? Aranżacja balkonu to także walka z niewielkimi, na prawdę niewielkimi metrażami o swój własny kąt do wypoczynku. Nie ma jednak takich przeszkód, których chociaż trochę nie dałoby się unieszkodliwić. Rozwiązanie, które możemy zobaczyć na zdjęciu powyżej jest właśnie idealnym przykładem na to, jak radzić sobie z nieprzystępnymi przestrzeniami. Jeżeli nie mamy miejsca nawet na stolik, bo na krzesełko już na pewno się znajdzie, to możemy sobie wymyślić, skonstruować lub po prostu zakupić rozwiązanie, które umożliwi zamontowanie chowanego blatu. Z jednej strony praktyczne, z drugiej niezwykle estetyczne. Całość pozwala jednak przede wszystkim na chwilę satysfakcji z własnego miejsca na balkonie. Aranżacja balkonu będzie o wiele łatwiejsza, gdy przestaniemy narzekać na ograniczenia (a zawsze jakieś się pojawią) i zobaczymy w nich szanse na niezwykłe rozwiązania.  

Rośliny

Jednym z najlepszych i najpiękniejszych sposób na to, aby aranżacja balkonu stała się niezwykła to rośliny. Roślinność to bogactwo kompozycji i wyjątkowych aranżacji. Choć część z nas przyzwyczaiła się do standardowych rozwiązań, to jednak z tą kwestią wiąże się o wiele więcej możliwości. Zieleń i roślinność pomogą wprowadzić na nasz balkon ten fragment ogrodu, który chcielibyśmy ze sobą mieć, nawet w środku miasta. Jeżeli boimy się wielkich wyzwań, zawsze możemy zdecydować się na kilka roślin o różnych barwach i kształtach albo na jedną, ale na prawdę reprezentacyjną. Aranżacja balkonu najwięcej zyska na pięknych roślinnych kompozycjach. 

Dekoracje własnoręczne

W jaki sposób możemy dopełnić kompozycję, którą serwuje aranżacja balkonu? Poprzez wyjątkowe dodatki! A jeszcze bardziej wyjątkowe staną się w momencie, gdy zostaną przez nas samych wykonane. Wspominaliśmy powyżej, że ciężko wyobrazić sobie, aby aranżacja balkonu została pozbawiona roślinności. Zatem tą myśl możemy pchnąć nieco dalej i połączyć z myślą o niecodziennych, własnoręcznie wykonanych dekoracjach!

I dekoracje pożyteczne

To, o czym warto pamiętać to fakt, że aranżacja balkonu może też przynieść trochę więcej pożytku. Zimą często rezygnujemy z tej przestrzeni do przebywania z wiadomych powodów, ale ktoś inny chętnie zaglądałby w to miejsce także i zimą. Choć dokarmianie ptaków zimą kojarzymy z dziecięcych lat to czasem warto, spojrzeć na świat oczami dziecka, które widziało w tej czynności niezwykłą misję i czerpało z niej tak wiele radości i satysfakcji. 

Oświetlenie

Ostatnim pomysłem na to, aby aranżacja balkonu stała się wyjątkowa to oświetlenie. Oświetlenie to sposób na stworzenie wyjątkowego klimatu również po zmroku, to także umożliwienie sobie korzystania z tej przestrzeni po zachodzie słońca. Ale czy w tej oczywistej funkcji nie jesteśmy w stanie odnaleźć niezwykłej formy? Odpowiedź na to pytanie z przyjemnością prezentujemy na zdjęciu powyżej. 

A jakie są Wasze pomysły na aranżację balkonu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu