Jak dobrać stół i krzesła do jadalni? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak dobrać stół i krzesła do jadalni?

Alicja Olko Alicja Olko
od Baixmoduls
Loading admin actions …

Współcześnie w projektowaniu rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu zanika tendencja do wydzielania osobnego pomieszczenia na jadalnię. Zostaje ona wkomponowana w otwartą przestrzeń, która łączy w sobie kuchnię i salon. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tworząc aneks pełniący rolę jadalni, musimy na niego przeznaczyć dość sporą przestrzeń, głównie na stół i krzesła.

W tym Katalogu Inspiracji zaprezentujemy Wam najciekawsze propozycje na stół i krzesła oraz odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące urządzania jadalni.

Jadalnia w projekcie domu

Na osobne pomieszczenie służące jako jadalnia pozwolić sobie mogą tylko ci, którzy dysponują dużą i przestronną powierzchnią domu. Choć głównymi meblami w jadalni są zazwyczaj jedynie stół i krzesła, to jednak ich wygodne ustawienie wymaga wydzielenia sporej przestrzeni. Stół z miejscami dla ośmiu osób zajmuje powierzchnię przynajmniej 12 metrów kwadratowych.

Na zdjęciu widzimy piękną jadalnię w starym stylu, jako osobne pomieszczenie w domu, której, dzięki zastosowanej kolorystyce oraz dodatkom, nadano nowoczesny, stylowy charakter. Długi biały stół z blatem o wysokim połysku i nogach o fantazyjnym kształcie, komponującym się z ozdobnymi elementami wystroju tego pokoju, zajmuje środkową część jadalni. Otoczony został designerskimi krzesłami Eames DSW, które stały się już kultowe w świecie współczesnego designu. Plastikowe siedziska na drewnianych nogach, dostępne w wersji z podłokietnikami lub bez nich, świetnie kontrastują z jednolitą kolorystyką stołu.

Miejsce na stół i krzesła

Obszar w mieszkaniu służący jako jadalnia można oddzielić od pozostałej części pomieszczenia na wiele sposobów. Sprawi to, że chociaż jadalnia nie ma statusu osobnego pokoju, to jednak optycznie stanie się osobną przestrzenią. Jednym ze sposobów jest odgrodzenie miejsca na stół i krzesła przy pomocy ścianki działowej na wysokość ramienia, zbudowanej na przykład z cegieł lub szklanych pustaków. Dobrym pomysłem jest podzielenie pomieszczenia pod względem pełnionych funkcji przy pomocy regału działowego. Osobny obszar wyznaczymy także przy pomocy odpowiedniego dywanu na podłodze lub też ścianie przy stole i krzesłach, pomalowanej farbą o innym kolorze.

Ustawienie stołu i krzeseł

Aby stół i krzesła spełniały swoją rolę w jadalni i zapewniały zasiadającym przy nich osobom komfort i wygodę, należy spełnić konkretne wymagania. Po pierwsze, z każdej strony stołu powinna znajdować się wolna przestrzeń, zapewniająca do niego wygodny dostęp, swobodne zasiadanie przy nim i wstawanie. Chodzi tu więc głównie o odległość stołu od otaczających go ścian i innych mebli. Średnio na swobodne odstawienie krzesła potrzeba 65 centymetrów. Przejście przy stole, czyli jego odległość od innych obiektów, powinna wynosić około 110 centymetrów.

Wielkość i kształt stołu

Jako że we współczesnych wnętrzach często spotykamy się z ograniczoną przestrzenią i niewielkim metrażem, coraz częściej decydujemy się na meble rozkładane. Takie stoły są bardzo popularne, gdyż na co dzień nie zajmują dużo miejsca, jednak przy ich wyborze trzeba także wziąć pod uwagę rozmiar stołu po rozłożeniu.

Najwygodniejsza wysokość stołu, zapewniająca osobom dorosłym wygodne miejsce do siedzenia, to 75 centymetrów. Każda osoba zasiadająca przy stole potrzebuje przestrzeń o długości 60 centymetrów i szerokości 40 centymetrów. Sam stół nie powinien być węższy niż 100 centymetrów. Jego długość zależy oczywiście od liczby osób przy nim zasiadających, jednak minimum to 120 centymetrów.

Stół prostokątny należy do najwygodniejszych modeli, jednak zajmuje on też najwięcej miejsca, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że należy go otoczyć krzesłami i zapewnić odpowiedniej szerokości przestrzeń między nimi a ścianą.

Stół i krzesła na małej powierzchni

W małych pomieszczeniach warto postawić na stół okrągły lub owalny. Ich kształt umożliwia swobodniejsze obok nich przechodzenie, a co za tym idzie mniejszą odległość, w jakiej można ustawić je od ściany i innych elementów wystroju wnętrza. Stoły okrągłe wyglądają szczególnie dobrze na środku pokoju.

Materiał

Przy wyborze materiału, z którego wykonano stół i krzesła, kierujemy się przede wszystkim tym, czy pasują one do stylu, w którym urządzone jest nasze wnętrze, jak i jego atrakcyjnością wizualną oraz jakością. Warto jednak pamiętać, że jedne style wychodzą z mody, a inne powracają, a stół i krzesła to meble, których nie wymienia się tak często, jak chociażby elementów dekoracyjnych. Dlatego warto zainwestować w te wykonane przede wszystkim z odpornego i wytrzymałego materiału, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że posłużą nam one przez długi czas. Drewno to właśnie jeden z tych materiałów, które są nie tylko wytrzymałe, ale i zawsze modne.

Więcej o użyciu drewna we wnętrzach dowiesz się w Katalogu Inspiracji Trendy: drewno w roli głównej.

Wybór krzeseł do stołu

Wybierając krzesła do stołu należy po raz kolejny kierować się naszymi potrzebami, aby dostosować ich ilość i rozmiar. Podstawową informacją jest to, iż pomiędzy krzesłem a krawędzią stołu powinna być przestrzeń o szerokości 30 centymetrów, aby siedzący mógł wygodnie poruszać nogami i położyć ręce na stole. Siedzisko krzesła powinno być na wysokości ok 47 centymetrów nad podłogą. Jeżeli krzesło potrzebuje średnio około 60 centymetrów z długości stołu, wiedząc, ile krzeseł potrzebujemy po każdej stronie, możemy obliczyć minimalną długość stołu.

Co do designu samych krzeseł, to możemy postawić na modne i stylowe, wykonane z niekonwencjonalnych materiałów, albo klasyczne i wygodne, obite tapicerką. Trzeba pamiętać, aby wziąć pod uwagę materiał obicia siedziska i oparć, zwłaszcza to, czy będzie on łatwy w czyszczeniu i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Więcej o urządzaniu jadalni dowiesz się w Katalogu Inspiracji Jadalnia- aranżacja i wystrój w różnych stylach.

Czy macie jeszcze jakieś pytania dotyczące aranżacji jadalni? Zadajcie je w komentarzach na dole!
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu