DIY: od palety do stolika | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

DIY: od palety do stolika

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
od Bubi collage Wiejski
Loading admin actions …

Projekty DIY (ang. do it yourself – zrób to sam) to swego rodzaju ćwiczenie naszej wyobraźni, ale też sprawdzian wiedzy „know how” czyli definicji określającej konkretną wiedzę techniczną z danej dziedziny, która testuje naszą umiejętność wykonania danej rzeczy i biegłość w jej realizacji. To jednak jest zadanie, które zajmuje czas i jest czasami bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Dlatego ten artykuł ma za zadanie podpowiedzieć Wam jak zrobić krok po kroku bardzo modny mebel jakim jest stolik kawowy z palety.

Mebel z recyklingu, zbudowany własnoręcznie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, dzięki czemu można je przeznaczyć na inne cele. Taka praca pozwala nam zaprowadzić najbardziej oryginalne zmiany we wnętrzach, dostosowując je do naszego indywidualnego smaku oraz upodobnić je do rodzaju posiadanych już przez nas mebli. Ostatnim, dość istotnym pozytywem jest własna satysfakcja i zadowolenie z pracy naszych rąk, która zwalnia nas z podróży do najbliższej meblowej sieciówki, co jednocześnie gwarantuje niepowtarzalność, niebanalność i zachwyt gości odwiedzających nasz dom! Dziś przy wsparciu fotografii Barbara Simon pokażemy Wam, w kilku prostych krokach, jak uzyskać piękny stolik, którego geneza sięga niepozornej palety przemysłowej. Zapraszamy!

Palety

Palety wykorzystywane są w supermarketach, dużych magazynach budowlanych, ale także czasami można znaleźć je na zapleczach mniejszych sklepów spożywczych. W poszukiwaniu tych „perełek” spróbujcie popytać o nie w najbliższych sklepach – być może jakiś przedsiębiorca chętnie pozbędzie się tego cennego dla nas przedmiotu. Jeśli zaś nie macie takiej opcji, poszukajcie ich na serwisach internetowych, gdzie można kupić je za grosze. Są również miejsca, w których hurtowo skupuje się palety – tam też zajrzyjcie. Zaraz po stoliku kawowym, najpopularniejszym projektem z wykorzystaniem palet jest konstrukcja łóżka. Do tego zadania potrzebujemy więcej sztuk tego materiału, zależnie od zaplanowanych wymiarów.

Pierwszym krokiem jest malowanie. Przed tym jednak zwróćmy uwagę na odtłuszczenie drewna, usunięcie plan i przy tym ewentualne pozbycie się przykrego zapachu. Znaczek „HT” na palecie oznacza, że drewno zostało poddane obróbce cieplnej lub suszone.

Malowanie, ale najpierw…

Nadszedł czas na pomalowanie palety, jednak nie zapomnij o kilku, ważnych rzeczach:

1. Należy zabezpieczyć dłonie przed działaniem substancji chemicznych, ale także, by uniknąć drzazg. Załóż rękawice!

2. Przetrzyj drewno wybielaczem i mydłem. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia!

3. Oczyść drewno denaturatem i papierem ściernym.

4. Do malowania palety użyj farby lateksowej na bazie wody lub oleju, czy takiej do użytku na zewnątrz.

Mobilność!

Pierwszy etap za nami? Świetnie! Stolik powinien posiadać jakąś podstawę, a dla wygody w salonie najlepiej jak będą to kółka, które będą pomocne w bezproblemowym przesuwaniu i przestawianiu go w różne, dogodne dla nas w danej chwili, miejsca. W wielu sklepach budowlanych znajdziemy tego typu kółka, które łatwo, za pomocą czterech śrub i wkrętarki, przymocujemy do spodu palety. Niektóre z nich, na przykład dwa po przekątnej, możemy kupić i przymocować z wbudowanymi już hamulcami, które umożliwią nam stabilne ustawienie go w danej pozycji.

Wynik

Wynik powinien być następujący; jak powyżej. To rozwiązanie jest najpopularniejsze, jednak nie musi być konieczne. Równie dobrze możemy przymocować stylowe nogi, gięte lub proste, nowoczesne, które będą definiować i nadawać wyrazisty charakter naszemu stolikowi!

Indywidualny akcent

Brakuje czegoś jeszcze? Stworzenie wyjątkowego stolika z palety stanie się prostsze, gdy użyjemy do jego dekoracji i wykończenia, tkanin. Mogą to być różne wzory w podobnej kolorystyce lub kolorowa kompozycja, która wspólnie tworzy nurt patchworku. Spójrzcie poniżej na efekt końcowy!

Popis wyobraźni

Kawałki tkanin mogą tworzyć unikalny wzór, który będzie podstawą dla przykrycia blatu palety – szkła. Materiałem można pokryć wszystkie szczebelki palety, lub tylko niektóre, jak na widocznym zdjęciu. Aby przymocować tkaninę do drewna polecamy zszywacz lub klej na gorąco. Oczywiście mocowanie powinno znaleźć się pod spodem.

Idealny stół

Ostatni krok to położenie na wierzch wyciętej na wymiar tafli szkła. Jeśli jednak jej nie mamy, możemy wypełnić luki między szczebelkami drewnem pozyskanym z innej palety! Resztę pomysłów pozostawiamy Waszym indywidualnym domysłom i przemyśleniom. Powodzenia!

Więcej o tego typu pracach przeczytacie w Katalogu Inspiracji Najlepsze pomysły na meble z palet!

Macie już w swoim domu meble z palet? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu