Schody w domu - jak wybrać te najlepsze? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Schody w domu – jak wybrać te najlepsze?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
NOWOCZESNE SCHODY DYWANOWE Z SZKLANĄ BALUSTRADĄ od BRODA schody-dywanowe Nowoczesny
Loading admin actions …

Wnętrze domu jest niezwykle istotne, każdy jego element powinien harmonijnie współgrać z resztą i tworzyć pięknie prezentującą się całość. Jednym z elementów wnętrza niejednokrotnie są schody, także one powinny dopełniać wystrój, wpisywać się w stylistykę wnętrza oraz stanowić jego ozdobę. Jednak kształt schodów niekoniecznie zależy jedynie od gustu przyszłego właściciela, nie każde schody będą pasowały do danego domu, i nie w każdym domu jest wystarczająco dużo miejsca na dany typ schodów. Schody należy dobrać tak, by były piękne, spełniały swoją funkcję, a przy tym były wygodne w użytkowania i praktycznie wykorzystywały dostępną przestrzeń.

Wybierając schody już na wstępie trzeba zadać sobie kilka ważnych pytań, tak by później móc sprecyzować, jaka konstrukcja będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Architekt lub sprzedawca będą oczekiwali od nas odpowiedzi na te pytania, dlaczego trzeba się nad nimi zawczasu zastanowić: Co będą łączyły schody? Czy będą to wysokie czy niskie piętra? A może pokój i antresolę? Gdzie chcielibyśmy je zlokalizować? Jakie ich ułożenie będzie najbardziej ergonomiczne? Czy chcemy aby się wyróżniały czy były tylko delikatnie widoczne? Kto będzie je użytkował? Czy w domu mieszkać będą także osoby starsze lub małe dzieci? Czy przestrzeń stawia ograniczenia?

Nie należy także zapominać o pożądanej stylistyce schodów oraz materiałach, z których będą one wykonane, tak, by wyruszając na misję poszukania odpowiednich i idealnych schodów wiedzieć czego szukać i zaoszczędzić czas.

W artykule tym omówimy, jak są rodzaje schodów i do jakich wnętrz najbardziej pasują.

Gotowe schody czy na specjalne zamówienie?

Wnętrza domu jednorodzinnego Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od ER DESIGN Nowoczesny
ER DESIGN

Wnętrza domu jednorodzinnego

ER DESIGN

W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą schody gotowy, czy też na zamówienie. Oczywiście zależy to od specyfiki danego wnętrza, zasobów finansowych oraz indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam na tym, aby koszty schodów zminimalizować, wówczas gotowe schody będą dobrą opcją. W obecnych czasach oferta na rynku jest tak rozbudowana, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie oraz dopasować takie schody, które znakomicie wkomponują się w wystrój domu. Jeśli jednak dysponujemy większym budżetem bądź też mamy własny pomysł na schody, wówczas zamówienie schodów od podstaw okaże się strzałem w dziesiątkę. Taka „uszyta na miarę” konstrukcja pozwoli na zastosowanie w niej niecodziennych estetycznych i praktycznych rozwiązań, możemy np. zaprojektować model który będzie miał zabudowanych mnóstwo schowków, bądź półki na książki, będzie posiadał wymyślny kształt lub dodatkowe atrybuty.

Powyższe zdjęcie przedstawia aranżację studia ER Design.

Schody jednobiegowe

ST863 Schody dywanowe ze szklaną balustradą i pochwytem ze stali szlachetnej Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Trąbczyński Nowoczesny Drewno O efekcie drewna
Trąbczyński

ST863 Schody dywanowe ze szklaną balustradą i pochwytem ze stali szlachetnej

Trąbczyński

Schody jednobiegowe są najprostszym rodzajem schodów, nie posiadają one żadnych zakrętów czy tzw. spoczników. Wbrew pozorom takie schody zajmują sporo miejsca w mieszkaniu, z tego też powodu nie są polecane właścicielom mniejszych mieszkań. Zwykle stosuje się je do połączenia niskich kondygnacji, takich jak parter z antresolą. Jako, iż nie posiadają one spocznika, dla niektórych wchodzenia po nich może być uciążliwe, zwłaszcza przy wnoszeniu i znoszeniu cięższych lub większych obiektów. Schody jednobiegowe ze względów ergonomicznych powinny posiadać nieparzystą liczbę stopni, większość ludzi rozpoczyna wchodzenie lub schodzenia po schodach prawą nogą, z tego też powodu nieparzysta liczba stopni pozwoli zapobiec nieprzyjemnemu stąpnięciu, które następuje w przypadku parzystej liczby schodków. Atutem takich schodów jest to, że ze względu na równej szerokości i wielkości stopni, można je wykończyć dowolnie wybranym materiałem. Także wybór ewentualnej balustrady czy poręczy jest znacznie ułatwiony, ponieważ nie wymaga się od nich żadnych wygięć. Niezależnie od sposobu, w jaki zostaną wykończone, taki typ schodów należy do najtańszych. Aby zyskać więcej miejsca, przestrzeń pod nimi można dodatkowo pomysłowo zagospodarować, układając np. garderobę pod nimi, półki, ławkę itp.

Schody proste z jednym zabiegiem

Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od homify Klasyczny

Schodami prostymi z jednym zabiegiem nazywa się schody, które posiadają w dolnej części kilka stopni zabiegowych, tzn. zakręcają one w innym kierunku, przy czym pozostała większa część schodów tworzy bieg prosty. Mimo tego, że zwykle stopnie tych schodów zajmują tyle samo miejsca, co schody jednobiegowe, to dzięki temu, że ich podest wejściowy jest usytuowany prostopadle, istnieje więcej możliwości na bardziej ergonomiczne i praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. W przypadku schodów zabiegowych ich stopnie posiadają zwykle różną szerokość, przez co są mniej wygodne przy użytkowaniu, ale z kolei ich zawinięty u dołu bieg jest obierany bardziej przyjaźnie. Schody takie jest ciut trudniej wykończyć, ale ich kształt stwarza z kolei możliwość ciekawego zaaranżowania barierki.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Beton architektoniczny we wnętrzu Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody od Luxum Minimalistyczny
Luxum

Beton architektoniczny we wnętrzu

Luxum

Schody dwubiegowe ze spocznikiem to takie schody, gdzie górny bieg jest zlokalizowany równolegle do dolnego, natomiast  znajdujący się między nimi o szerokości klatki schodowej spocznik jest prostopadły do obu biegów. Takie schody sprawdzą się nie tylko w przestrzeni otwartej, ale także zamkniętej ścianami. Choć schody te zajmują więcej miejsca od schodów jednobiegunowych, są one z pewnością wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli użytkownikami są dzieci lub osoby starsze. Podobnie jak schody jednobiegunowe, posiadają one stopnie o tej samej wielkości i szerokości, ale zagospodarowanie przestrzeni pod nimi może okazać się trudniejsze.

Schody trójbiegowe

W celu umieszczenia w domu schodów trójbiegowych potrzeba wprawdzie sporo miejsca, ale za to są one wygodne w użytkowaniu przy wysokich kondygnacjach. Ten typ schodów jest chętnie stosowany w przypadku domów z półpiętrem. Rewelacyjnie prezentują się w salonach, które są wysokie na dwie kondygnacje, a w przypadku otwartych przestrzeni tworzą one reprezentacyjny charakter. Jako, iż posiadają one większą ilość elementów do wykończenia, są one dość kosztowne.

Schody spiralne

Dom jednorodzinny w Redzie Skandynawski korytarz, przedpokój i schody od PracowniaPolka Skandynawski
PracowniaPolka

Dom jednorodzinny w Redzie

PracowniaPolka

Schody spiralne ze wszystkich typów schodów zajmują najmniejszą ilość miejsca, dlatego też znajdują najczęściej zastosowanie w małych domach, mieszkaniach i loftach. Ich bieg wpisany jest w koło, a stopnie tych schodów posiadają kształt klinów, które są umocowane od strony węższego boku w centralnie zlokalizowanym słupie bądź ścianie nośnej, która otacza schody. Jako, iż schody te są dość strome, nie są zbyt wygodne w użytkowaniu oraz nie są polecane dla starszych osób i dzieci. Najlepiej je zastosować tam, gdzie nie będzie trzeba z nich zbyt często korzystać. Ich konstrukcja i budowa są proste, można zakupić gotowe schody i samodzielnie je zamontować. Dodatkowo są one niedrogą opcją.

Schody zabiegowe

NOWOCZESNE SCHODY DYWANOWE Z SZKLANĄ BALUSTRADĄ od BRODA schody-dywanowe Nowoczesny
BRODA schody-dywanowe

NOWOCZESNE SCHODY DYWANOWE Z SZKLANĄ BALUSTRADĄ

BRODA schody-dywanowe

Schody zabiegowe, to schody, które zamiast spocznika posiadają kilka stopni w kształcie klina, tzn. są szersze od strony ściany. Zastosowanie stopni zabiegowych pozwala im dowolnie zakręcać i zajmować jak najmniej przestrzeni. Im więcej stopni schodów posiada kształt klina, tym są one mniej wygodne i trudniej je wykończyć. Jako, że krawędzie stopnia się zwężają, schody w momencie zakręcania stają się mniej komfortowe przy wchodzeniu i schodzeniu, bowiem wchodzący nie może swobodnie postawić na nich stopy. Nie wszyscy są ich zwolennikami, jednak są one dość często wykorzystywane przez projektantów wnętrz.

A Wy? Które schody posiadacie w swoich domach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu