15 wspaniałych donic, które nadają się do niezbyt dużych ogrodów | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

15 wspaniałych donic, które nadają się do niezbyt dużych ogrodów

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród od Beatrice Perlac - Adarve Jardines Nowoczesny
Loading admin actions …

Gdy sad lub ogród nie jest bardzo duży, trzeba zrobić projekt, który uwzględni miejsce na teren zielony z ulubionych roślin. Resztę miejsca wypełni trawa, miejsce na meble ogrodowe, kafelki czy drewno. W ten sposób uda się stworzyć zoptymalizowaną przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci chętnie pobawią się w basenie a dorośli przyjmą przyjaciół przy grillu.

Pokażemy Wam 15 sadzarek do kwiatów, które sprawdzą się na niezbyt dużych tarasach, balkonach czy w małych ogrodach. Niektóre z nich są zbudowane z drewna inne z kamienia czy plastiku, znajdziecie tańsze i droższe wersje. Obejrzyjcie je wszystkie, a potem zdecydujcie, które idealnie nadadzą się do waszej przestrzeni. 

1. Wbudowana w meble

Ten niewielki ogród to miejsce mocno eksploatowane. Aby zmieściło się tu wszystko co istotne, koniczne są meble wielofunkcyjne. Oparcia siedzeń są zaprojektowane jako donice na roślinność.

2. Zdefiniowana za pomocą kamienia

Nie zawsze konstrukcja rabatki na rośliny musi mieć podniesione bloki. Może ona również zostać zdefiniowana za pomocą kamieni, jak w tym przypadku, w którym obszar uprawy roślin i trawy otoczony szarym łupkiem a jego wnętrze wypełniono białym, rzecznym kamieniem. 

3. Podział na strefy dzięki donicom

Nowoczesny ogród od avidra Nowoczesny

Jeśli chcecie zdefiniować przestrzenie o różnych zastosowaniach donice, do tej roli, sprawdzą się idealnie. Między ceramiką dywanem z trawy.

4. Wokół basenu

Nowoczesny ogród od avidra Nowoczesny

Nawet w miejscu, gdzie z założenia nie planowaliście roślinności, możecie ją umieścić. Wystarczy stworzyć kilka donic i krajobraz od razu staje się żywszy. 

5. Stapiająca się z otoczeniem

Brudenell Avenue, Canford Cliffs, Poole Nowoczesny ogród od David James Architects & Partners Ltd Nowoczesny
David James Architects & Partners Ltd

Brudenell Avenue, Canford Cliffs, Poole

David James Architects & Partners Ltd

Na dziedzińcu wypełnionym trawą, można umieścić długą donicę w tym samym kolorze co mur otaczający ogród. Będzie to wyglądać ciekawie – biel świetnie podkreśli zielone punkty roślin. Jeden szczegół, który sprawi, że ogród stanie się bardziej interesujący.

6. Na tarasie

W takim miejscu jak taras, rozplanowanie roślinności staje się jeszcze trudniejsze. Możecie wykorzystać pomysł ze zdjęcia – wzdłuż barierki ustawiono kilka różnych donic, w jednakowym, stylu. W razie konieczności, można je łatwo przenosić. 

7. Wysokie drewniane donice

Donica jak płot to nietypowe rozwiązanie. Ale jak widać sprawdza się bardzo dobrze, pełni kilka funkcji jednocześnie. Doskonała osłona przed wzrokiem przechodniów. 

Ten ciekawy pomysł stworzyli eksperci z  A.S.PAISAJIMO, specjaliści w dziedzinie ogrodnicy i architekci krajobrazu.

8. Donica – ławka

Nawet na małym patio wygodnie jest usiąść i skorzystać ze słonecznych promieni. Idealnie sprawdzi się drewniana ławka z donicą na kwiaty lub krzewy. Zrobiona z tych samych desek co podłoga, będzie wyglądać efektownie i elegancko. 

9. Donice usytuowane naprzemiennie z ławkami

Taras z drewnianą podłogą wyróżnia się ciekawym wzornictwem kwadratowych donic, usytuowanych na przemian z ławami z tego samego materiału i pustymi przestrzeniami, gdzie można umieścić doniczki i rośliny wiszące. Spektakularne.

10. Na skarpie

Garden in Madrid Nowoczesny ogród od Planta Paisajistas Nowoczesny
Planta Paisajistas

Garden in Madrid

Planta Paisajistas

Nachylenia terenu, skarpy, schody urozmaicają ogród, zmieniają perspektywę, powiększają optycznie ogród, ale by zdobiły, muszą być starannie wykończone, w przeciwnym razie mogą wprowadzać poczucie bałaganu. Murki ułatwiają wprowadzenie ładu

11. Ograniczony donicami

Taras, który widzimy, został zdefiniowany za pomocą drewnianej podłogi, wyznaczającej jego granice. Tę samą rolę spełniają wmurowane, białe donice. 

12. W jasnych kolorach

Cudowny taras, w jasnych kolorach. Delikatny żagiel osłania przed słońcem, lekkie meble nie zabierają miejsca, wszystko jest utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej. Jedyny mocny akcent to zieleń różnorodnych roślin okalających balkon. 

13. Wzdłuż domu

Rabaty otoczone murkami lub skrzyniami ułatwiają podział przestrzeni. Poza nimi można ułożyć trawnik lub utwardzoną nawierzchnię – drewnianą, żwirową albo z płyt kamiennych lub betonowych. Taki minimalistyczny ogród jest niemal bezobsługowy i bardzo eleganck

14. Egzotycznie

Klasyczny ogród od homify Klasyczny

Wszystko tutaj jest starannie zaplanowane, nie tylko same donice, zrobione z drewnianych desek identycznych jak te na podłodze, ale i roślinność. Posadzono jedynie drzewa z cytrusami, tej samej wielkości w identycznych odstępach. Bardzo harmonijna kompozycja. 

15. Idealny dla niskich roślin

Rabatki zrobione na poziomie ziemi sprawdzą się idealnie do wyeksponowania niziutkich roślin. W wyższych donicach, z zabudowanymi bokami, nie byłyby dobrze widoczne natomiast w takim otoczeniu, wyglądają one spektakularnie.

Kochacie ogrody? Koniecznie obejrzyjcie te inspirujące zdjęcia: 27 pomysłów na małe, ale przytulne podwórko z tyłu Twojego domu

Lubicie kwiaty w skrzynkach? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu