Dom z garażem czy bez?... Trudny wybór

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Dom z garażem czy bez?… Trudny wybór

A.D. A.D.
DOM ZI Nowoczesne domy od MACIEJ JANECZEK ARCHITEKT Nowoczesny
Loading admin actions …

Jeśli mieszkacie poza miastem, to wiecie, że dojazdy do pracy czy po zakupy są nie lada wyzwaniem. Bez samochodu trudno się obyć, chociaż nie jest to niemożliwe. Podobnie jest z garażem, to nie jest budynek koniczny do postawienia, ale niewątpliwie jego obecność w znacznym stopniu ułatwia codzienne życie.

Jeżeli decydujecie się na budowę domu, to najważniejsze, aby wziąć pod uwagę bieżące potrzeby całej rodziny i budżet, jakim dysponujecie. Nawet jeśli w danej chwili nie macie samochodu, warto rozważyć, czy w przyszłości to się nie zmieni, a co za tym idzie, czy nie będzie Wam potrzebny garaż.

Dom z garażem czy bez… a może garaż wolno stojący? To naprawdę trudny wybór – zawsze możecie zgłosić się po pomoc do architekta, on pomoże Wam w podjęciu decyzji.  Przygotowaliśmy dla Was kilka argumentów za i przeciw, które być może również pomogą Wam w tym. 

Aspekty ekonomiczne

Faktem  jest, że koszty budowy garażu wkomponowanego w bryłę domu są znacznie niższe niż w przypadku budowy garażu wolno stojącego. Dodatkowo, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki to garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie będzie on zajmował dodatkowego miejsca a zaoszczędzoną przestrzeń będziemy mogli przeznaczyć np. na większy ogród.

Wygoda i komfort

Przeciwnicy garażu przyłączonego do domu argumentują to zanieczyszczeniami i zapachem, który jest nieodzowny w tym miejscu. W garażu musimy mieć dobrą wentylację. Póki auta produkują spaliny, opary paliwa i inne związki chemiczne, które w dużym stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia, wentylacja w garażu jest priorytetem. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji możemy skutecznie wyeliminować problem tych związków.

W garażu wolno stojącym ten problem jest dużo mniejszy. Z drugiej strony, nie wygodnie jest biec z ciężkimi zakupami, z garażu do domu, gdy na zewnątrz zima w pełni. 

Coś pomiędzy…

Projekty domów bez garażu najczęściej wybierają właściciele niewielkich działek lub takich o nietypowym kształcie. Czasem ograniczeniem bywają też warunki zabudowy narzucone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania. Na domy bez garażu decydują się również inwestorzy zainteresowani budową garażu jako budynku wolno stojącego np. z rozbudowaną strefą gospodarczą. Ekonomiczną alternatywą do garażu może być prostsze rozwiązanie konstrukcyjnie, jakim jest wiata garażowa.

Jeśli w bryle budynku, to jaki?

To od nas zależy czy chcemy garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie przejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie. Chociaż najbardziej logiczne rozwiązanie to możliwość przejścia do garażu bezpośrednio z domu.

Zalety garażu wolnostojącego

Canonbury Square Nowoczesny garaż od IQ Glass UK Nowoczesny
IQ Glass UK

Canonbury Square

IQ Glass UK

Dla inwestorów nie cierpiących na dotkliwy nadmiar pieniędzy, ważne może być to, że garażu wolno stojącego nie trzeba realizować jednocześnie z domem – może on powstać później, kiedy tylko uda się wygospodarować odpowiednie środki. Garaż taki nie musi być ocieplany, jeżeli oczywiście nie jest przeznaczony dodatkowo np. do celów warsztatowych, dzięki czemu jego konstrukcja może być stosunkowo lekka i tania. Usytuowany pomiędzy domem a  ulicą garaż może stanowić dodatkową izolację akustyczną, a także ograniczać osobom postronnym wgląd na działkę.

Zalety garażu wbudowanego w bryłę budynku

Dom pod Poznaniem Nowoczesne domy od Neostudio Architekci Nowoczesny
Neostudio Architekci

Dom pod Poznaniem

Neostudio Architekci

Niewątpliwym plusem posiadania garażu wbudowanego w dom jest fakt, że wsiadanie do samochodu i wysiadanie z niego odbywa się w warunkach najbardziej komfortowych. W polskim klimacie jest to zaleta niebłaha, a trzeba pamiętać, że oprócz niej są jeszcze inne. Przede wszystkim garaż wbudowany oznacza oszczędność miejsca na działce, co może być szczególnie istotne w przypadku jej małej powierzchni czy niekorzystnego kształtu. Garaż taki nie wymaga też osobnego ogrzewania ani doprowadzania innych instalacji, do jego wznoszenia nie trzeba osobnego pozwolenia budowlanego, a za powierzchnię płaci się odpowiednio mniejszy podatek.

Przeczytajcie również 6 nadzwyczajnych garaży dla Twojego samochodu!

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu