Trendy: drewniany taras | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Trendy: drewniany taras

Alicja Olko Alicja Olko
Eklektyczny balkon, taras i weranda od Bæst Eklektyczny
Loading admin actions …

Nie ma nic przyjemniejszego latem, niż czas wolny spędzany na tarasie, gdzie korzystać możemy z promieni słonecznych, ciepłego powietrza i bliskości z naturą. Taras pełni różnorakie funkcje, jest miejscem, które służy nam do relaksu, do spędzania czasu z przyjaciółmi, jako jadalnia na niedzielne rodzinne obiady czy też romantyczny zakątek na ciepłe, letnie wieczory.

Drewno, jako materiał na taras, to doskonały wybór pod kilkoma względami. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o aspekt wizualny, pięknie komponuje się z roślinnością i zielenią ogrodu. Poza tym, jeżeli dobrze dobrane, jest odporne i wytrzymałe i nie wymaga częstych i kosztownych konserwacji. Co więcej, jest przyjemne do chodzenia, nawet na boso.

Obejrzyjcie naszą selekcję najpiękniejszych tarasów z drewna i dowiedzcie się wszystkiego o tym, jakie drewno wybrać, jak je konserwować i jak ewentualnie samemu zbudować drewniany taras.

Taras a balkon

Choć często słów tych używa się wymiennie, to jednak istnieją pewne różnice pomiędzy ich znaczeniami. Jeżeli chodzi o wysokość, na której umieszczony jest każdy z nich, to balkon zazwyczaj znajduje się na wyższych kondygnacjach, a taras na parterze- zdarzają się jednak tarasy na przykład na dachu. Co do wielkości, to balkon jest to płyta o niedużej powierzchni, umieszczona na szynach lub belkach, które wystają ze ściany zewnętrznej domu. Taras jest powierzchniowo znacznie większy, a co więcej, musi oparty być na jakiejś podporze- czy to na gruncie, jeżeli jest parterowy, czy też na kolumnach, jeżeli znajduje się na wyższym poziomie.

Dlaczego warto zdecydować się na drewniany taras?

Egzotyczny balkon, taras i weranda od ANG42 Egzotyczny

Łatwa budowa- drewniane tarasy postrzegane są przez ekspertów jako relatywnie łatwe do zbudowania. Wykłada się je zazwyczaj dużymi drewnianymi elementami, co ułatwia nawet samodzielny montaż.

Przyjemny materiał- drewno to materiał, który dobrze znosi zmienną temperaturę i warunki atmosferyczne latem. Nie nagrzewa się tak bardzo jak inne, na przykład płytki ceramiczne, a przy tym jest ciepłe i przyjemne, umożliwiając chodzenie po nim boso a nawet położenie się.

Bezpieczne- drewno amortyzuje upadki i nie jest tak śliskie, jak posadzka.

Atrakcyjne wizualnie- pięknie wygląda, jest dostępne w różnych gatunkach, a co za tym idzie, w różnych kolorach.

Jakie drewno wybrać?

Oczywiście najbardziej dostępne jest drewno krajowe, które można z łatwością kupić w większości sklepów budowlanych lub zamówić z szybką dostawą. Jest ono zazwyczaj impregnowane przemysłowo, co oznacza, że już w czasie produkcji zostało poddane nasyceniu specjalnymi środkami, mającymi je chronić przed wilgocią i korozją. Do najtrwalszych i najbardziej odpornych, ale i najdroższych należy drewno dębowe. Inną opcją są deski sosnowe czy świerkowe, z tym jednak, że ich wytrzymałość jest dużo niższa i są bardziej podatne na wgniecenia i zarysowania.

Drewno egzotyczne- najlepsze na taras

od homify Nowoczesny

Drewno egzotyczne ma zdecydowaną przewagę nad wszystkimi rodzajami drewna krajowego- jest przede wszystkim o wiele bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu, że cechuje się dużo większą gęstością, jest wytrzymałe na wilgoć i pleśnienie. Często drewna egzotycznego nie trzeba nawet impregnować! Do najlepszych gatunków drewna egzotycznego, które nadaje się na taras należą tatajuba, massaranduba czy bangkirai. Jeżeli chodzi o aspekty wizualne, to mamy szerokie spektrum wyboru- od głębokiego brązu, aż do jasnego beżu wpadającego w żółć.

Budowa tarasu z drewna- krok po kroku

suspended garden Eklektyczny balkon, taras i weranda od goodnova godiniaux Eklektyczny
goodnova godiniaux

suspended garden

goodnova godiniaux

Choć oczywiście budowę tarasu najlepiej zlecić jest profesjonalnej ekipie, która się w tej dziedzinie specjalizuje, można ją także wykonać samemu. Oto podstawowa instrukcja:

Wybór drewna i pomiar desek- najlepiej sprawdzają się deski grube i wąskie. Minimalne rozmiary to 145 na 21 milimetrów.

1. Podłoże- aby taras był stabilny, należy wyłożyć jego fundamenty. Najlepiej, gdy są one już na miejscu, wykonane z betonu. Jeżeli nie, trzeba najpierw przygotować na nie miejsce- usunąć drań i ułożyć warstwy: zagęszczonego piasku, tłucznia, a następnie betonu z metalową siatką. Każda z tych warstw powinna mieś wysokość około 10 centymetrów, a ich całkowita pochyłość powinna wynosić 3 procent. W przypadku, gdy taras jest wyższy od poziomu ogrodu niż 20 centymetrów, zaleca się wykonanie stopni.

2. Układ desek- równoległy, prostopadły lub też pod kątem do budynku czy ogrodu. Należy zwrócić uwagę na to, aby żłobienia w kawałkach drewna służyły do odprowadzania wody deszczowej, co oznacza ułożenie desek zgodnie ze spadkiem tarasu.

3. Układanie legarów- drewno przymocowujemy do legarów tarasowych, czyli do stelaża, stosowanego jako podkładka pod właściwy taras. Są one mocno przymocowane do betonowego lub też innego podłoża. Powinny być one rozmieszczone mniej więcej do 50 centymetrów. Bardzo ważne jest ich wypoziomowanie, tak, aby miały lekki spadek.

4. Przymocowywanie desek- przy pomocy wkrętów, na blaszki lub klejem, w odstępie około 4 milimetrów, aby drewno mogło swobodnie pracować. Po zamontowaniu wszystkich desek możemy przyciąć drewno.

5. Zabezpieczenie drewna- zamontowany taras myjemy środkami czyszczącymi specjalne do tego przeznaczonymi, spłukujemy je myjką ciśnieniową, a następnie, w celu ochrony, impregnujemy je i pokrywamy specjalnym olejem.

Ochrona przed słońcem i deszczem

Aby taras z drewna służył nam jak najdłużej, oraz w celu jego jak najlepszego i najbezpieczniejszego użytkowania, należy użyć dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Najlepsze ku temu są parasole, markizy i żagle przeciwsłoneczne. Wszystkiego na ich temat dowiesz się w Katalogu Inspiracji Markizy i parasole na taras i do ogrodu.

Meble na taras

Na drewnianym tarasie szczególnie pięknie i atrakcyjnie wyglądają meble drewniane lub rattanowe. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tych pierwszych wymagana jest ich impregnacja, a w przydatku drugich konieczność wyniesienia ich na zimę, gdyż źle znoszą one niskie temperatury i wilgoć.

Dekoracje drewnianego tarasu

Drewno pięknie komponuje się nie tylko z roślinnością kolorową, ale także z zielonymi krzewami i drzewkami. Jako naturalny materiał, stanowi płynne przejście pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Ważne jest także klimatyczne oświetlenie, które nada drewnianemu tarasowi wyjątkowy charakter zwłaszcza po zmierzchu.

Taras jak marzenie

Eklektyczny balkon, taras i weranda od Bæst Eklektyczny

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć o tarasach z drewna. Teraz pozostaje nam tylko czekać na lato, by cieszyć się takimi zachodami słońca!

Podobają się Wam bardziej drewniane tarasy, czy te z innych materiałów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu