6 wskazówek na to, jak stworzyć ogród zimowy! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

6 wskazówek na to, jak stworzyć ogród zimowy!

Alicja Olko Alicja Olko
Family Home Nowoczesny balkon, taras i weranda od Lime Lace Eclectic Interiors Nowoczesny
Loading admin actions …

Ogród zimowy, w zależności od funkcji jaką spełnia, może być naszą odskocznią od szarugi i mrozu na zewnątrz, ale także bezpiecznym miejscem dla naszych roślin, których nie powinno się trzymać zimą w ogrodzie. Bez względu na rolę ogrodu zimowego, przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, aby pomieszczenie to służyło nam jak najlepiej i stanowiło poprawny element domu.

W tym Katalogu Inspiracji zaprezentujemy kilka przykładów ogrodów zimowych i wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę przy ich tworzeniu.

Przeznaczenie i funkcja

Orangery with Bi-fold Doors Klasyczny ogród zimowy od Vale Garden Houses Klasyczny
Vale Garden Houses

Orangery with Bi-fold Doors

Vale Garden Houses

W zależności od roli, jaką pełnić ma ogród zimowy, należy wybrać jego odpowiednią wielkość i sposób ogrzewania. Jeżeli chcemy, aby był on oazą relaksu i odpoczynku zimą, a także pełnił rolę oranżerii, trzeba zadbać o odpowiednie ogrzewanie. Ogród zimowy ciepły to taki, który użytkować można przez cały rok, gdyż zainstalowane jest w nim ogrzewanie. Najczęstszym systemem grzewczym w ogrodach zimowych jest ogrzewanie podłogowe lub kanałowe, które powoduje, że rozkład temperatury w pomieszczeniu jest równomierny. W tak ogrzanym ogrodzie przechowywać można rośliny, których uprawa wymaga wysokich temperatur- takie, jak na przykład egzotyczne kwiaty i krzewy.

Oranżeria

Ogród zimowy nieogrzewany cechuje się niską temperaturą zimą, co oznacza, iż nie może służyć jako salon lub jadalnia. Przechowuje się w nim rośliny, które mogą zimować w relatywnym chłodzie. Taki ogród zimowy pełni też rolę śluzy klimatycznej, stanowiąc bufor cieplny pomiędzy wnętrzem domu a światem zewnętrznym. Pomaga on nam ograniczyć wydatki na ogrzewanie, gdyż utrudnia on uciekanie ciepła z wewnątrz.

Umiejscowienie

Ogród zimowy wygląda najlepiej, gdy dobudowany jest na tej części budynku, wychodzącej na ogród- szczególnie latem, gdy otwarty, stanowi jedną część z ogrodem oraz pełni rolę łącznika pomiędzy wnętrzem a podwórkiem. W zależności od wielkości działki, ogród umieścić można na jednej z czterech stron. Każda nada mu inny charakter.

Strona południowa- głównymi zaletami takiej lokalizacji jest dobre nasłonecznienie przez cały rok. Oznacza to, że łatwo się nagrzewa, redukując koszty ogrzewania nie tylko samego siebie, ale i sąsiadujących pomieszczeń. Latem jednak pomyśleć należy o formach zacienienia i wentylacji.

Strona północna- ogród zimowy od strony północnej jest zacieniony i chłodny, nie nadaje się na przechowywanie ciepłolubnych roślin. Nadaje się za to na jadalnię czy gabinet.

Strona wschodnia- zapewnia intensywne oświetlenie rano, a przyjemny cień i chłód wieczorem. Można przechowywać większość roślin doniczkowych.

Strona zachodnia- słońce świeci tu mocniej po południu, co szczególnie latem sprawia, że niezbędne staje się zacienienie.

Konstrukcja

Przy projektowaniu ogrodu zimowego, z technicznego punktu widzenia niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego szkieletu. Musi on być odporny na różne warunki pogodowe, panujące w czasie całego roku- a więc odporny na wiatr, na ciężar śniegu i silny deszcz czy też grad. W zależności od wybranego materiału- drewno, stal aluminium, czy też PCV- nasz ogród zimowy będzie odpowiednio wytrzymały na odkształcenia. Ważne jest, aby dach był odpowiednio nachylony, co ułatwi spływanie z niego śniegu. Co do nasłonecznienia, to najlepszy jest dach jak najbardziej zbliżony do kąta prostego, gdyż wtedy promienie słoneczne wpadają przez niego wprost do wnętrza, najlepiej je ogrzewając.

Wybór podłogi

Kolejnym ważnym aspektem w projektowaniu ogrodu zimowego jest wybór odpowiedniego materiału na podłogę. Wszystko raz jeszcze zależy od funkcji, jaką nasz ogród ma pełnić. Jeżeli ma stać się głównie oranżerią, to ważne jest, aby zdecydować się na materiał łatwy do czyszczenia i odporny na zabrudzenia, taki jak posadzka kamienna lub płytki terakotowe. Czyniąc z ogrodu zimowego salon bądź jadalnię, chcemy harmonijnie połączyć go z pozostałą częścią domu, dlatego można postawić na podłogę z drewnianych paneli.

Naświetlenie i wentylacja

Ściany ogrodu zimowego to przede wszystkim szyby. Dlatego też ich wybór jest tak niesamowicie istotny. W przypadku silnego nasłonecznienia, zaleca się wybór szyb, które odbijają promienie słoneczne, pokrytych powłoką refleksyjną. W przypadku oranżerii zaleca się z kolei szyby, które przepuszczają ciepło do wywnętrz i uniemożliwiają jego ucieczkę na zewnątrz. Na dach zaleca się szyby ze szkła odpornego na uszkodzenia- takie są na przykład szyby mineralne.

Zwłaszcza latem mocne słońce może dokuczać. Dlatego warto przemyśleć kwestię zacienienia- czy to w formie rolet, markiz czy żaluzji. Montowane są one zazwyczaj od wewnątrz, a wykonane z tkanin poliestrowych, odbijające lub rozpraszające promienie słoneczne.

W celu wymiany powietrza i walki z wilgocią stosuje się nawiewniki lub wentylatory.

Chcielibyście mieć ogród zimowy? Co jeszcze chcecie o nim wiedzieć?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu