Pomysły i sekrety, jak zmniejszyć wilgotność w Twoim domu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pomysły i sekrety, jak zmniejszyć wilgotność w Twoim domu

homify.Pl homify.Pl
Thermal Insulation - B Śródziemnomorskie domy od RenoBuild Algarve Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Kiedy kupujemy lub wynajmujemy dom, wszyscy marzymy o zbudowaniu oazy spokoju i komfortu, gdzie będziemy mogli odpocząć i cieszyć się z życia rodzinnego.  Marzymy o oazie dobrego samopoczucia z wystrojem dopasowanym do naszego gustu, bez wad, które mogłyby mieć wpływ na nasze zdrowie.

Ale co zrobić, jeśli nasz dom nie jest dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy? A gdy coś pójdzie nie tak? Każdy stwierdzi, że trzeba będzie spróbować go naprawić, poprawić lub udoskonalić, i słusznie!

A ponieważ rzeczywistość często odbiega od tego, co zaplanowaliśmy, dzisiaj ponownie omawiamy wrażliwy punkt, który dotyka tak wiele domów w naszym kraju: wilgoć wewnątrz.

Zarówno zbyt wysoka wilgotność jak i zbyt niska może prowadzić do problemów zdrowotnych. Idealnie, wilgotność względna powinna być utrzymywana w zakresie od 40 do 55%, jednak czynniki, takie jak słaba konstrukcja, nadmierne ogrzewanie, bardzo niska wilgotność lub bardzo wysoka wilgotność środowiska w strefie, w której zlokalizowany jest budynek, albo uszkodzenia strukturalne dachów lub ścian, sprawiają, że obniża się komfort życia i zaczynają się problemy!

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji mówimy o tym, gdy wilgotność względna powietrza w domu jest zbyt wysoka.

Gdy tak się dzieje, jest to równie szkodliwe dla nas jak i dla wnętrza naszych domów, a nawet ich konstrukcji.

Jest to szkodliwe dla nas i naszych bliskich, ponieważ wzrost wilgotności odżywia i ułatwia rozrost pleśni i roztoczy, wywołujących alergie, problemy z oddychaniem, a nawet astmę.

Jest to również złe dla wyposażenia naszego domu i domu samego w sobie, ponieważ nadmiar wilgoci będzie stopniowo niszczyć książki, meble, ubrania, a także ułatwi pojawienie się pleśni na ścianach i suficie, co nieuchronnie doprowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia pokryć ściennych i sufitowych.

Ale jeśli chodzi o wszelkie istniejące rozwiązania i środki zapobiegawcze, możemy Podpowiedzieć Wam, że istnieją pewne środki i kroki, które można i należy podjąć, aby obniżyć poziom wilgotności w domu!

​Korzystajmy z systemu klimatyzacyjnego

Aby kontrolować wilgotność w domu, wiele osób korzysta z typowego osuszacza.

Ale pomyślmy, że system klimatyzacji kontroluje również wilgotność w pomieszczeniu za pomocą suchego powietrza.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele typów klimatyzatorów, które zawiera system ogrzewania i osuszania. Oznacza to, że łączą w sobie funkcje kontroli temperatury i wilgotności, co może oznaczać oszczędności w rachunku za energię elektryczną.

​Zamontowanie elementów wentylacyjnych

Właściwa wentylacja jest niezwykle ważnym krokiem na drodze do zwalczania nadmiaru wilgoci w domu. Wentylacja może być naturalne lub mechaniczna.

Naturalna wentylacja odbywa się przez drzwi i okna, ale także przez kominy i otwory wentylacyjne.

Mechaniczna wentylacja odbywa się poprzez wentylatory, wywiewy i wyciągi.

W strefach, w których produkcja wilgoci jest wyższa, na przykład w łazience i w kuchni, wentylacja jest szczególnie ważna w celu usunięcia większości wytworzonej pary wodnej, w szczególności jeśli nie ma okna na zewnątrz. W takich przypadkach należy ocenić ilość wilgoci, obserwując na przykład okna i zimne powierzchnie z kamienia lub metalu. Jeżeli zauważymy krople wody, powinniśmy zainwestować w wentylator lub wyciąg!

Zobaczmy zdjęcie łazienki powyżej – wspaniała i luksusowa aranżacja spod ręki projektantów wnętrz z Lizbony TIL the end studio. Możecie sobie wyobrazić zanieczyszczone plamy spowodowane gromadzeniem się wilgoci? Byłaby to niemalże profanacja, prawda? Dlatego właśnie, projektanci zdecydowali się na rozpoczęcie prac od dobrego systemu ekstrakcji powietrza, jak widać na zdjęciu.

​Znajdźmy miejsce w naszym domu dla roślin, ale wybierzmy odpowiednie rośliny

To, że rośliny są piękne jest faktem. I wszyscy lubimy je mieć w domu. Łączą nas niejako z naszym prymitywnym ja i pozwalają nam na kontakt, ograniczony – ale jednak, ze środowiskiem naturalnym. Wiadomo jednak również, że rośliny uwalniają parę wodną, co może przynieść negatywne skutki w domu, gdzie nadmiar wilgoci jest problemem.

Nie przejmujcie się! Nie ma potrzeby, aby kiedykolwiek wyrzucać swój cenny mały wazon z kwiatami! Ustawmy go jednak tak, żeby wilgoć wytwarzana przez rośliny i pochodząca z wody w wazonie ulatniała się na zewnątrz, obok okna lub otworu wentylacyjnego.

Kiedy nasze małe rośliny zwiędną, możemy zastąpić je bardziej korzystnymi dla danej sytuacji. Wybierzmy rośliny, które potrzebują niewiele podlewania, jak sansewieria ze zdjęcia lub grubosz jajowaty, znany również jako drzewko szczęścia, który dobrze rośnie w suchej glebie. Szukajmy dobrze i wybierzmy odpowiednie rośliny do domu!

​Zainstalujmy czujniki wilgotności

Aby na czas zadziałać na nadmiar wilgoci, najlepiej jest kontrolować jej stopień. Najbezpieczniejszą metodą będzie więc zainstalowanie czujników wilgoci w domu. Mogą być one zintegrowany z systemem klimatyzacji, a nawet podłączone do osuszaczy, które są aktywowane, gdy wilgotność osiągnie poziom krytyczny.

Jeśli jednak nasze finanse są ograniczone, zawsze możemy zdecydować się na higrometr, czyli wilgotnościomierz. Są to tańsze urządzenia, które łatwo wkomponować w styl dekoracji, więc nie musimy się obawiać, że będą one całkowicie odstawały od aranżacji wnętrza.

​Zastosowanie środków izolacyjnych

External Thermal Insulation (ETICS) Śródziemnomorskie domy od RenoBuild Algarve Śródziemnomorski
RenoBuild Algarve

External Thermal Insulation (ETICS)

RenoBuild Algarve

Jedną rzeczą, która bardzo pomaga w kontrolowaniu wilgoci w domu jest izolacja.

Izolacja jest niezbędna, aby zapobiec wchodzenia wilgoci z zewnątrz domu. Jest również konieczna, aby zapobiec utracie suchego, gorącego powietrza z klimatyzacji lub ogrzewania.

Istnieją liczne materiały izolacyjne, a poza tym, w dzisiejszych czasach nie jest nawet konieczne, aby zatrzymać się na ścianach wewnętrznych – mogą one być instalowane na zewnątrz domu, a więc bez konieczności wychodzenia tam gdzie mieszkamy. Jest to metoda stosowana przez RenoBuild Algarve, autora projektu izolacji przedstawionego powyżej.

Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia takich prac, możemy prowizorycznie uszczelnić dom paskami uszczelniającymi, kocami z wełny szklanej na poddaszu, a nawet uszczelkami przy drzwiach i oknach. Dywany i dywaniki także są skutecznym i przyjemnym sposobem na izolację.

​Twórzmy naturalne rozwiązania

Naturalne rozwiązania są najlepsze i najbardziej skuteczne, jeśli chodzi o zmniejszenie wilgotności w domu. Rozwiązania te są oparte na otwartych oknach, co pozwoli nie tylko kontrolować wilgotność, ale również rozpromienić wnętrze i znacznie poprawić styl naszego domu!

Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu, dobrze jest zainwestować w odpowiednio przestudiowane przez architektów układy okien.

Większość z tych pomysłów jest brane pod uwagę i uwzględnione już w fazie projektowania konstrukcji z inteligentną architekturą. Chcecie poznać koncepcję? Więcej w Katalogu Inspiracji: Inteligentny i stylowy dom w stylu Bauhaus

Macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z wilgocią?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu