Dlatego kochamy styl skandynawski!

Aśka Warchał Aśka Warchał
ENERGOHOUSE, ZROBYM architects ZROBYM architects Minimalistyczne domy
Loading admin actions …

Cieszy nas, że na homify coraz częściej możemy pokazywać Wam wspaniałe projekty domów bioklimatycznych. Ekologia jest w modzie! Architektura bioklimatyczna to taka, która bierze pod uwagę potrzeby człowieka, jednocześnie będąc przyjazną środowisku. A dom przyjazny środowisku to dom energooszczędny, czyli przyjazny portfelowi mieszkańców. Zachęceni? Dodajmy jeszcze, że wszystkie te zalety wcale nie wykluczają pięknego projektu nowoczesnej bryły czy też przytulnych wnętrz. Dzisiaj udowadnia nam to białoruskie studio architektury Zrobym z Mińska projektem o wiele mówiącej nazwie Energohouse

Warto przyjrzeć mu się z bliska, zapraszamy!

Fasada od ogrodu

Biały domek zachwyca nas swoją prostotą, tak charakterystyczną dla stylu skandynawskiego. Jego konstrukcja wykonana została z drewna oraz płyt DSP, czyli inaczej płyt wiórowych. Stanowią one wspaniałą izolację cieplną oraz dźwiękową, są także odporne na działanie światła słonecznego. Patrzymy teraz na budynek od strony ogrodu, gdzie ma swoje miejsce częściowo zabudowany taras. Jego wnętrze jest naprawdę niezwykłe, o czym przekonamy się na końcu naszego spaceru… Zwróćmy uwagę jeszcze na metalowy komin – dom ogrzewany jest energią geotermalną.

Fasada od ulicy

Od strony ulicy nie mogło być mowy o dużych przeszkleniach, architektom zależało na zapewnieniu mieszkańcom prywatności. Pionowe okna piętra wyposażono w balkony francuskie. Dwuspadowy dach o spadach różnej wielkości nadaje prostej bryle dynamizmu. Nie zawsze jest łatwo wpasować na działce miejsce do parkowania – tutaj drewniana wiata doskonale dopełnia budynek mieszkalny. Naprzeciw niej znajdziemy praktyczne pomieszczenie gospodarcze. 

Jeśli zastanawiacie się nad stworzeniem podobnego miejsca dla Waszego samochodu, sprawdźcie koniecznie ten Katalog Inspiracji: Garaże z drewna i nie tylko – 5 przykładów.

Stylowe wejście

Fundamenty zostały lekko podniesione, przez co, aby znaleźć się w środku, musimy użyć schodków. Wejście do domu prezentuje się niezwykle stylowo oraz zapraszająco. Drzwi wsunięto lekko w głąb budynku, przez co powstała mała weranda, podtrzymywana filarem. Jej ściany oraz sufit wyłożono pięknym, jasnym drewnem.

Pokój dzienny

Na parterze znajdziemy kolejno przedpokój, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze, kuchnię, gabinet oraz pokój dzienny z jadalnią. Na ten ostatni patrzymy właśnie teraz. We wnętrzu panuje biel, z którą czasem kontrastuje czerń. W strefie salonu wprowadzono także intensywnie zielony dywan w stylu shabby chic, wprowadza on świeżość wiosennej trawy! Ciekawym elementem jest także wolnostojący kominek, za którym namalowano geometryczną dekorację w różnych odcieniach szarości.

Biała kuchnia

Zanim przejdziemy na piętro, szybki rzut okna na białą kuchnię. Wystarczy on, aby stwierdzić, że tutaj także użyto zielonych dekoracji, by wprowadzić atmosferę świeżości. Meble do przechowywania oraz przygotowywania posiłków zajmują tutaj trzy ściany pomieszczenia, a strefa kuchni zamknięta jest barkiem – wygodną strefą śniadaniową.

Podświetlane schody

W domu panuje tak zwana inteligentna technologia. Światła włączają się dzięki sensorom ruchu, a wyłączają, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, ani na przykład na tych pięknych schodach zabiegowych. Pod noskami stopni zainstalowano taśmę LED – efekt jest zachwycający!

Miejsce do pracy

Dom zaprojektowany został dla osób pracujących zdalnie. Dlatego też na parterze znalazł swoje miejsce gabinet, a dwie sypialnie gościnne na piętrze również mogą spełniać jego funkcje. Wystrój powyższego wnętrza oparto na kontraście bieli i czerni. Zdecydowana czarna ściana nadaje charakteru przestrzeni, a lustrzana szafa optycznie ją powiększa.

Czas na wypoczynek

Główna sypialnia jest całkowicie neutralna, nie ma tu miejsca na silne kontrasty, ani na dekoracje. Biel i szarości tworzą idealne miejsce do wypoczynku, do wyłączenia wszystkich zmysłów. Rama łóżka wraz z wezgłowiem obita jest białą skórą ekologiczną. Wygodne lampki nocne umożliwiają lekturę przed snem.

Łazienka na poddaszu

Mała łazienka znajduje się tuż pod spadem dachu, idealnie wykorzystując daną jej przestrzeń. Także tutaj postawiono na biel i szarości, nie wprowadzono jednak typowego dla stylu skandynawskiego drewna. Stojąc w nowoczesnej kabinie prysznicowej można kontemplować widok koron drzew, rozpościerający się przez okno połaciowe.

Niesamowity taras!

Na koniec obiecaliśmy Wam wizytę we wnętrzu zabudowanego tarasu – oto ono! My jesteśmy pod wrażeniem… Ciemne drewniane meble zostały tutaj zestawione z ultranowoczesnymi lampami jarzeniowymi w zaskakujących kombinacjach. W efekcie powstało idealne miejsce do spotkania z przyjaciółmi i to na każdą porę roku!

Które z rozwiązań z tego domu najchętniej wprowadzilibyście u siebie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu