homify 360°: energooszczędny dom z drewna | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: energooszczędny dom z drewna

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domy od Abendroth Architekten Nowoczesny
Loading admin actions …

Małżeństwo renomowanych lekarzy zatrudniło biuro architektoniczne Abendtroth Architekten, aby zrealizowało ono ich silnie sprecyzowany koncept na wymarzony dom na spokojną emeryturę. Postawili oni przed architektami następujące wymagania- dom powinien być parterowy, wygodny i energooszczędny.

Architekci, w porozumieniu z klientami, zdecydowali się na dom typu bungalow, którego fasadę, o strukturalnej formie, wykonano z jasnego drewna jodłowego. Przenieście się z nami do tej idyllicznej lokalizacji, gdzie wzniesiono wyjątkowy przykład współczesnej architektury w zgodzie z naturą!

Drewniana fasada

Patrząc na ten budynek z zewnątrz, dostrzegamy zamiłowanie jego mieszkańców do naturalnego drewna. Całość fasady wykonana została z pionowo ułożonych, drewnianych paneli z drewna jodłowego o różnych rozmiarach. Efektem jest żywa struktura, która różni się wyglądem w zależności od pory dnia i padającego światła.

Budynek ten ma wszelkie cechy domu pasywnego, czyli takiego, który nastawiony jest na energooszczędność i minimalną eksploatację: izolacyjna powłoka budynku, okna o potrójnej warstwie szkła oraz efektywny system wentylacyjny dbają o dobry klimat w środku oraz o ochronę środowiska. Nadrzędnym celem było w tym projekcie stworzenie domu zapewniającego maksimum komfortu przy minimum zużycia energii. Pod uwagę wzięto nie tylko zewnętrzną fasadę, ale także rozwiązania aranżacyjne wewnątrz i oświetlenie.

Praktyczne rozwiązania są główną cechą charakterystyczną tego projektu. Na przykład przedłużenie dachu zapewnia solidną ochronę przed słońcem. Od południa zamontowano z kolei aluminiowe rolety.

Widok od strony ulicy

Z tej perspektywy drewniany dom jawi się jako nieco mdły- w oczy rzucają się jedynie charakterystyczne, czerwone drzwi. Efekt ten jest jednak zamierzony- budynek ten miał się wpisywać w otaczające go środowisko tak mocno, jak to tylko możliwe.

Dziedziniec

Z tej perspektywy dostrzegamy, że budynek ten charakteryzuje się ciekawą strukturą, która odpowiada za jego funkcjonalność. Dwa aneksy dołączone do głównego budynku sprawiają, że pomiędzy nimi wytworzony został intymny dziedziniec, zapewniający prywatną i intymną przestrzeń. Zewnętrzny obszar tego projektu przeznaczono na ogród warzywny, na ogród w stylu śródziemnomorskim, a także klasyczny ogród różany.

Wnętrze

Wnętrze domu emanuje ciepłą i przytulną atmosferą, a zostało urządzone tak, aby dopasować się do przyzwyczajeń mieszkaniowych klientów. Piec opalany drewnem wprowadza rustykalny klimat, a dodatkowo jest oszczędnościową wersją pomocną w ogrzewaniu.

W celu stworzenia symbiozy z fasadą zewnętrzną, także w środku użyto jasne panele z drewna jodłowego, jak i kamień, jako materiał do wyłożenia podłogi.

Otwarta przestrzeń

Wnętrze tego domu oparte jest na koncepcji otwartej przestrzeni, co możliwe jest głównie dzięki otwarciu jej na zewnątrz poprzez zainstalowanie wielkopowierzchniowego okna, przez które rozciąga się piękny widok na okolicę. Centralnym elementem tego pomieszczenia jest wyspa kuchenna z drewna, komponująca się pięknie nie tylko z wnętrzem, ale i z zewnętrzną fasadą.

Widok wieczorem

Po zmierzchu możemy dostrzec zupełnie inną stronę tego projektu. Subtelnie podświetlona, fasada jawi się jako bardziej czerwona, rudawa, jaśniejąc delikatnym blaskiem. Fakt, że zarówno fasadę, jak i taras wykonano z tego samego materiału, sprawia, że budynek jest harmonijny i spójny.

Jeżeli spodobał Ci się projekt tego energooszczędnego domu, z pewnością zainteresujesz się podobnym projektem w Hiszpanii. Przeczytaj o nim w Katalogu Inspiracji homify 360°: bioklimatyczny dom w Katalonii.

Chcielibyście mieszkać w energooszczędnym domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu