Trendy: drewno w roli głównej

Alicja Olko Alicja Olko
Google+
Loading admin actions …

Drewno to materiał, który jest ponadczasową klasyką w aranżacji wnętrz. Choć od lat używany w urządzaniu i wystroju, to jednak obecnie przeżywa renesans, wkraczając do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach. Już nie tylko jako domena wnętrz wiejskich czy rustykalnych, drewno staje się elementem wystroju nowoczesnych i modnych mieszkań.

Czy to styl minimalistyczny, modernistyczny, czy też w końcu skandynawski- drewno wykorzystywane jest na coraz to nowe sposoby, za każdym razem jednak wprowadza do wnętrz naturalność, lekkość i przytulność.

Zobaczcie, jak dobitna jest wszechobecność drewna w współczesnym designie i aranżacji wnętrz!

Jasne drewno

Urządzając wnętrza przy użyciu jasnego drewna, nadajemy im jasność i naturalną świeżość. Jest ono szczególnie często spotykane w pomieszczeniach zaaranżowanych na modłę skandynawską, gdzie związek z naturą to element niezmiernie istotny. Jasne drewno pięknie komponuje się ze ścianami o neutralnych kolorach, takich jak biel, kremowy czy jasny beż. Zaleca się jego zastosowanie zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdyż w połączeniu z jasnymi kolorami na innych powierzchniach, jest ono w stanie optycznie zwiększyć powierzchnię pokoju. Dla przełamania można zastosować ciemniejsze akcenty, takie jak czarna lampa, czy metalowy okap, ale jednak z umiarem, aby nie przytłoczyły one lekkości wnętrza.

Na podłodze i na suficie

Ciekawym pomysłem o pięknym efekcie jest zastosowanie tego samego rodzaju drewna zarówno na podłodze, jak i na suficie. Jasne panele podłogowe wykorzystano tutaj również na jednej części stropu, tworząc wnętrze o spójnym charakterze. W tym wypadku minimalizm dekoracyjny jest uzasadniony zastosowaniem tego intrygującego zabiegu, a drewno w naturalny sposób przeistacza się w element zdobiący wnętrze.

Ciemne drewno

Ciemne drewno sprawia, że wnętrza stają się wyjątkowo ciepłe i przytulne. Jest ono używane w pomieszczeniach o niekonwencjonalnym kształcie i ostrych konturach, gdyż ma właściwość ich łagodzenia. Jawi się również jako bardziej elegancie, dlatego też jest częstym wyborem do wnętrz funkcjonalnych, takich jak biura i gabinety. Ciemne drewno pięknie łączy się z drewnem w innych odcieniach- w tym przypadku z buro-szarym.

Właściwości drewna

Projekty,  Jadalnia zaprojektowane przez Heal's
Heal's

Umbrian Table

Heal's

Drewno to przede wszystkim materiał ekologiczny i naturalny, ale także wyjątkowo trwały. Co także kusi wielu miłośników designu to fakt, iż każdy mebel czy też płaszczyzna pokryta drewnem nigdy nie będzie taka sama, jak inna- nie ma przecież dwóch jednakowych kawałków drewna! Wyjątkowe słoje, bruzdy i struktura czynią z drewna materiał o silnym zabarwieniu indywidualistycznym.

W zależności od rodzajów drewna, jego wytrzymałość różni się. Do najtrwalszych zalicza się buk i dąb, ale także inne, jak jesion, brzoza, czy orzech amerykański, i meble z nich wykonane, będą nam służyć długo i dobrze. Oczywiście zaleca się odpowiednią konserwację zgodnie z zaleceniami producenta. Aby drewno było trwalsze, często impregnuje się je, pokrywając lakierem lub specjalnym olejem.

Drewno w łazience

Projekty, skandynawskie Spa zaprojektowane przez FEILER
FEILER

FEILER – winterliche Behaglichkeit mit BALTIC BLUE und BALTIC BLUE BORDER

FEILER

Łazienka nie jest pierwszym pomieszczeniem, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o wykorzystaniu drewna w aranżacji. Wielu z nas ma obawy, że nie jest to materiał pasujący do pomieszczeń, które charakteryzuje duży poziom wilgoci i podwyższone ryzyko zalania. Przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, możemy pokusić się jednak o drewnianą łazienkę.

Po pierwsze, podłoga w łazience powinna zostać wyłożona litymi deskami, gdyż te najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych. Co więcej, przy wyborze konkretnego rodzaju drewna, trzeba zwrócić uwagę na parametr „skurcz”- im jest on niższy, tym większa szansa, że unikniemy odkształceń. Co do gatunku drewna, to poleca się dąb i modrzew, a z gatunków egzotycznych tek, iroko, merbau, doussie i padouk. Niezwykle ważna jest impregnacja drewna, aby było ono odporne na wilgoć.

Drewno i biel

Doskonały przykład na to, jak świetnie prezentują się wnętrza, gdzie drewno komponuje się z bielą. Prostota użytych materiałów, ograniczona kolorystyka, a także bazowe kształty i formy- wszystko to sprawia, że pomieszczenie to jawi się jako świeże, czyste i porządne. Choć nie ma w nim wielu okien, a dostęp naturalnego światła jest ograniczony, to jednak odnosimy wrażenie jasności i przejrzystości. Otwarta przestrzeń, spełniająca różne funkcje, od jadalni, poprzez salon, aż do sypialni, połączona została w spójną całość za pomocą pięknej drewnianej podłogi.

Drewniane dodatki

Nie tylko jako materiał używany do wyłożenia podłogi, sufitu, czy do produkcji mebli- drewniane mogą być także dodatki. Są one niezwykle uniwersalne, gdyż znaleźć je można we wnętrzach w każdym stylu- szczególne triumfy święci ono w shabby chic, gdzie malowane jest wapienna białą farbą, co nadaje mu staromodny wygląd. Także w stylu industrialnym drewno jest pożądanym materiałem, pięknie komponując się z materiałami stalowymi i miedzianymi.

W zgodzie z naturą

Projekty,  Zieleń wewnątrz zaprojektowane przez Jam Furniture
Jam Furniture

RECLAIMED FRENCH WAGON OAK HORIZONTAL PLANTER

Jam Furniture

Nie tylko ze względu na to, że drewno samo w sobie jest materiałem naturalnym, ale także z tego powodu, że pięknie komponuje się z żywymi dekoracjami i zieloną roślinności, drewno sprawia, że żyjemy odrobinę bardziej w zgodzie z naturą.

Dla miłośników tradycyjnych materiałów użytych w nowoczesnych wnętrzach polecamy Katalog Inspiracji Trendy: kamień w aranżacji wnętrz.

Co myślicie o drewnianych wnętrzach? Podobają Wam się?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu