8 fantastycznych pomysłów na ogrodzenie! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

8 fantastycznych pomysłów na ogrodzenie!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Garden - Canary Wharf Nowoczesny ogród od Millennium Interior Designers Nowoczesny
Loading admin actions …

Ludzie od wieków starali się wyznaczać granice domów, zamków, a nawet państw, jak w przypadku muru chińskiego, który wyznaczał granicę Chin. W ten sposób broniono swojej prywatności. Dziś, jeżeli chcemy zbudować dom, jednym z etapów budowy domu jest ogrodzenie naszej działki, czyli wyznaczenie granic posesji, na której będzie się on znajdował. Jak każda decyzja dotycząca naszej własności wymaga od nas sporego zaangażowania i odpowiedniego przygotowania. Wybór ogrodzenia to decyzja poważna, ponieważ będzie ono pełniło nie tylko funkcję praktyczną, ale i reprezentacyjną naszego domu. To ono stanie się wizytówką i będzie definiowało pierwsze wrażenie przybyłych gości. 

Podejmując decyzję odnośnie typu ogrodzenia powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. ukształtowanie terenu, funkcje jakie będzie miało spełniać ogrodzenie oraz styl w jakim został zbudowany dom, aby tworzyło ono spójną architektonicznie całość. Ogrodzenie powinno także oddzielać posesję od hałasu, kurzu, spalin. Tak, więc płot musi być nie tylko trwały, mocny, ale też szczelny. Niegdyś ogrodzenie budowano z materiałów, które były najłatwiej dostępne na danym terenie. Dziś materiałów nie brakuje, a nasz wybór jest głównie uzależniony od ceny oraz zalet danego tworzywa. Wysokość ogrodzenia nie może być niższa niż 1,5 m, a konstrukcja oraz sposób montażu musi zapewniać stabilność i nie może stanowić zagrożenia dla ludzi. 

Poniżej przedstawiamy Wam kilka możliwości ogrodzenia terenu wykorzystując różne materiały. To Wy na koniec zdecydujecie, który rodzaj ogrodzenia najbardziej odpowiada Waszym wymogom oraz estetyce. 

Ogrodzenie z kamienia

Ogrodzenia z kamienia znane były już w starożytności, a dziś przeżywają swój renesans. Są eleganckie i niezwykle solidne. Nie wymagają od nas sezonowej konserwacji. Pasują zarówno do nowoczesnych budynków jak i tych stylizowanych na dworki, pałacyki. Jednak nie zaleca się wykorzystania ogrodzenia z kamienia na małych posesjach, ponieważ może to spowodować efekt przytłoczenia. Do budowy ogrodzeń kamiennych możemy użyć kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków. Dobrze jest, gdy rodzaj kamienia dopasujemy do elewacji budynku bądź tarasu. Najbardziej trwałe kamienie, które możemy wykorzystać do budowy ogrodzenia, to bazalt, granit, kwarcyt. Jednak są one dosyć surowe i zimne, dlatego dobrze zestawić je z cieplejszymi materiałami, takimi jak drewno. 

Ogrodzenie z drewna

Party garden in Sevenoaks, Kent Nowoczesny ogród od Earth Designs Nowoczesny
Earth Designs

Party garden in Sevenoaks, Kent

Earth Designs

Ogrodzenie drewniane ma wielu zwolenników, chociaż nie jest trwałe jak ogrodzenie stalowe. Aby mogło służyć nam przez wiele lat najpierw musimy je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią i grzybami. Najlepszym rozwiązaniem jest materiał impregnowany ciśnieniowo. Ma on charakterystyczny zielonkawy kolor. Jednak możemy również zdecydować się na innego rodzaju impregnaty jak farba – kryjąca, transparentna lub bejca. Na rynku dodatkowo możemy kupić farby do drewna z dodatkiem wosku i oleju, które powodują, że woda po nich spływa nie wsiąkając w materiał i nie niszcząc go od środka. 

Ogrodzenie drewniane to uniwersalne rozwiązanie. Nie powoduje poczucia izolacji, pasuje do różnych stylów architektonicznych oraz zdobią teren posesji dodając jej uroku i wdzięku. 

Ogrodzenie metalowe

Realizacja ogrodzenia 15 od Armet Klasyczny
Armet

Realizacja ogrodzenia 15

Armet

Metal to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów do ogrodzenia działki. Jest trwały, bezpieczny i prezentuje się elegancko. Ogrodzenia metalowe powstają ze stali, która charakteryzuje się dużą odpornością na korozję, deformację i inne zniszczenia. Łączą w sobie to, co jest najbardziej cenione w ogrodzeniu, a więc walory funkcjonalne i estetyczne. Zaletą tego typu ogrodzeń jest łatwość pielęgnacji, nie wymagają one specjalnych zabiegów, a mimo to mogą posłużyć nam na długie lata. Ogrodzenia metalowe to także siatka, jedno z tańszych rozwiązań oraz ogrodzenia kute, najdroższa forma ozdoby posesji. Zalicza się je do wyrobów kowalstwa artystycznego. Można zamówić według gotowego wzoru lub na indywidualne zamówienie, stąd też podwyższona cena. 

Ogrodzenie z cegły

Do budowy ogrodzenia najlepiej nadają się cegły elewacyjne takie jak klinkierowe lub licowane. Niegdyś o czerwonym odcieniu, dziś natomiast mają różne barwy: białą, szarą, żółtą czy brązową. Do tego powinniśmy wybrać odpowiedni kolor spoiny , ponieważ w dużym stopniu to ona decyduje jak w efekcie końcowym będzie wyglądało nasze ogrodzenie. Co jest niezwykle istotne i może wpływać na odbiór wizualny naszego płotu to faktura cegieł. Mogą one być gładkie lub ryflowane, a także ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni. Cegła jest materiałem trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne jak mróz i deszcz, a także mało nasiąkliwym. Tego typu ogrodzenie nie będzie wymagało od nas żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych przez długie lata, pod warunkiem, że zostanie fachowo wykonane. 

Żywopłot

Żywopłot jest najtańszą formą ogrodzenia posesji jednak nie posiada funkcji ochronnej. Ma za to wiele zalet, m.in. świetnie zatrzymuje kurz unoszący się nad drogą oraz wywiera korzystny wpływ na mikroklimat, dodatkowo chroni przed wiatrem oraz tłumi dźwięk. Żywopłot wymaga od nas największego zaangażowania w pielęgnację, bowiem w pierwszych latach musimy przykładać największą wagę do jego wyglądu. Rozróżniamy dwa typy żywopłotów, formowane oraz nieformowane. Formowany żywopłot pozbawiony jest kwiatów oraz owoców na korzyść zwartej zieleni, którą możemy formować na różne kształty. Które rośliny najlepiej nadają się na żywopłot? Wszystko zależy od rodzaju podłoża, jeżeli nasza gleba jest sucha i piaszczysta najlepiej postawić na jałowiec, świerk czy różę. Natomiast wilgotne podłoże będzie idealnym gruntem dla grabu, bukszpanu czy buku. 

Ogrodzenie akustyczne

Ogrodzenie akustyczne Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Ogrodzenia PCV

Ogrodzenie akustyczne

Ogrodzenia PCV

Płoty akustyczne są przeznaczone do obniżania nadmiernego hałasu emitowanego do środowiska przez maszyny i urządzenia oraz ochrony ludzi przed szkodliwym wpływem hałasu komunikacyjnego i przemysłowego. Tego typu ogrodzenie nie wymaga od nas zatrudnienia ekipy fachowców. Są na tyle łatwe i proste w montażu, że z łatwością będziemy w stanie sami je zainstalować. Co więcej nie wymagają pracochłonnej oraz kosztownej konserwacji. Mogą nam służyć przez lata osłaniając nasz dom przed hałasem. 

Ogrodzenie z PCV

Furtka wypukła 2 Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Ogrodzenia PCV

Furtka wypukła 2

Ogrodzenia PCV

Ogrodzenie z PCV, tak samo jak i ogrodzenie akustyczne jest łatwe i proste w montażu. Jest to materiał trwały, niezwykle wytrzymały oraz odporny na warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV i zmienna temperatura. Na rynku jest wiele firm, które oferują nam tego typu rodzaj ogrodzenia domu. Wśród nich firma, która nieprzerwanie działa od od 5 lat Reklama & ogrodzenia Radosław Sycz. Ogromną zaletą płot wykonanego z PCV jest to, że nie butwieje jak drewno i nie rdzewieje jak stalowe konstrukcje. 

Ogrodzenie czy nie?

Georgian Farmhouse Wiejskie domy od Etons of Bath Wiejski
Etons of Bath

Georgian Farmhouse

Etons of Bath

To czy ogrodzić działkę, na której znajduje się nasz dom zależy głównie od nas. Jeżeli okolica jest spokojna a sąsiedzi przyjaźni i życzliwi nie warto wydawać fortuny na metalowe ogrodzenie. Warto wtedy rozważyć naturalną formę ogrodzenia, taką jak żywopłot. Natomiast jeżeli chcemy stworzyć spokojne, zaciszne podwórze to proponujemy ogrodzenie z kamienia bądź cegły. Doskonale sprawdzą się w zestawieniu z domami o dworkowym charakterze nadając im imponującego wyglądu. 

Wybór odpowiedniego ogrodzenia to ciężka decyzja i powinna być głównie uzależniona od architektury naszego budynku i wytrzymałości danego materiału. 

Czym ogrodzilibyście swój dom?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu