13 rzeczy których NIE należy mieć w swojej kuchni | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

13 rzeczy których NIE należy mieć w swojej kuchni

A.D. A.D.
Nobilia project 4 20mm Focus door in Glossy lacquered Ivory with a stainless steel handle Nowoczesna kuchnia od Eco German Kitchens Nowoczesny
Loading admin actions …

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię, by była wygodna i praktyczna, wcale nie jest łatwa. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie kuchenne czynności – gotowanie, zmywanie, przygotowywanie przetworów – mogą być lżejsze i sprawiać więcej radości, gdy kuchenna przestrzeń jest właściwie zaplanowana.

Funkcjonalne zorganizowanie szafek często przesądza o tym, czy kuchnia jest wygodna, czy nie. Równie ważne są blaty kuchenne, musi ich być odpowiednio dużo, nie mogą być czymś zastawione czy przysłonięte. I do tego jeszcze doskonały wygląd. To wszystko jest dla nas równie ważne, dlatego dziś przygotowaliśmy 13 porad, dotyczących rzeczy, które w kuchni nie muszą się znajdować. Przeczytajcie i zastosujcie w Waszych kuchniach! 

1. Zbyt wiele mis z owocami

Nobilia project 4 20mm Focus door in Glossy lacquered Ivory with a stainless steel handle Nowoczesna kuchnia od Eco German Kitchens Nowoczesny Płyta MDF
Eco German Kitchens

Nobilia project 4 20mm Focus door in Glossy lacquered Ivory with a stainless steel handle

Eco German Kitchens

Posiadanie więcej niż jednej miski owoców nie jest dobrym pomysłem. Choć wyglądają one ładnie, zajmują cenne miejsce w kuchni- możemy zlokalizować je gdzie indziej, niekoniecznie na blacie roboczym. Tutaj mogą przeszkadzać. 

2. Wazony na wyspie kuchennej

Wazony na wyspie kuchennej – choć wygląda spektakularnie jak w tej kuchni projektu architekta Silvina Lightowler, korzystnie jest, aby ozdoby niefunkcjonalne nie znajdowały się w przestrzeni, w której najczęściej przygotowuje się posiłki.

3. Książki, z których się nie korzysta

Książki, gazety czy broszury, których już się nie używa można umieścić w bibliotece, w innym pomieszczeniu. W ten sposób  zyskamy wolną przestrzeń na naczynia lub urządzenia, które używamy najczęściej. Nie mówiąc już o tych książkach kucharskich, do których stale zaglądamy i gotujemy z nich potrawy. 

4. Urządzenia, które nie są używane codziennie

Urządzenia, które nie są używane często nie powinny znajdować się na blacie w kuchni. Między innymi dlatego, że w tym miejscu kurzą się, brudzą i mogą zostać opryskane czy pochlapane podczas gotowania. Poza tym zajmują cenne miejsce i stają się niewygodnym klamotem. 

5. Przedmioty kolekcjonerskie

W mniejszych przestrzeniach, typowych dla współczesnego życia w dużych ośrodkach miejskich, lepiej przemyśleć kolekcjonerstwo, ponieważ na ogół wchodzą w grę przedmioty, które nie są przeznaczone do codziennego użytku. Jeśli nasza kolekcja wazonów, na przykład, zaczyna wymagać od nas poświęcenia miejsca w kuchni, nadszedł czas, aby pomyśleć o zmniejszeniu jej.

6. Niektóre produkty spożywcze

Bespoke oak larder Wiejska kuchnia od homify Wiejski
homify

Bespoke oak larder

homify

Czasami mamy tak wiele różnych przetworów, butelek z sokami, słoików i konserw, że nawet zapominamy o nich. Nie pamiętamy także aby je systematycznie przepatrzeć, czy nadal nadają się do spożycia. Oczywiście, większość z tych produktów ma długi termin przydatności, ale wszystko ma swój koniec. Co jakiś czas musimy sprawdzić, co, wciąż jest jadalne, a co po terminie przydatności.

7. Zabytkowe srebra

W kuchni nie ma miejsca dla zestawu srebra do parzenia herbaty odziedziczonego po babci. Między innymi dlatego, że istnieje ryzyko uderzenia, zarysowania i zabrudzenia. Lepiej jest znaleźć swoim drogocennym skarbom miejsce w jadalni i wyciągać wtedy, kiedy mamy gości.

8. Zbyt wiele roślin

Chociaż rośliny dają radość w każdym środowisku, nie mogą zajmować za dużo miejsca na blacie kuchennym.  Pewnego dnia mogłoby się okazać, że nie mamy miejsca na obieranie ziemniaków do obiadu bo nasza roślinność się rozrosła. Dobrym sposobem są natomiast wiszące doniczki.

9. Garnki i patelnie, które nie często używane

Salon i kuchnia Nowoczesna kuchnia od ARTEMIA DESIGN Nowoczesny
ARTEMIA DESIGN

Salon i kuchnia

ARTEMIA DESIGN

Naczynia, które są wystawione na wierzchu łapią kurz i brudzą się. Utrudniają codzienne funkcjonowanie. A kuchnia to przecież miejsce, które powinno być czyste i sterylne. Lepiej schowajcie garnki do szafek jeśli nie chcecie godzinami sprzątać.

10. Gazety i czasopisma w jadalni

Stare gazety, to nie jest odpowiednia rzecz do kolekcjonowania w jadalni. Ale jeśli naprawdę  zbieracie jakiś konkretny magazyn, znajdźcie sobie na niego miejsce na półce lub w segregatorze czy pudełku. Będzie tam spokojnie leżeć, nie zostanie zachlapany, potargany czy zniszczony. 

11. Kosze, misy i dzbanki

Są praktyczne, nadają charakter i domową atmosferę wnętrzu. Ale co za dużo, to niezdrowo. Zbyt wiele koszy mis czy dzbanów porozrzucanych wszędzie to po prostu nieporządek. Nie wiadomo co z nimi zrobić, gdy jesteśmy w środku przygotowań do wielkiego posiłku.

12. Dywany w kuchni

Pippy oak kitchen Wiejska kuchnia od Churchwood Design Wiejski
Churchwood Design

Pippy oak kitchen

Churchwood Design

Chociaż nie możemy rozważać podłogi jako powierzchni roboczej, to zasługuje ona na osobny akapit. Tutaj ważna jest higiena – wykładzina czy dywan nie są w stanie sprostać panującym tutaj warunkom. Nie tylko były by one wypełnione zapachem jedzenia, ale także mogły by być niebezpieczne i powodować upadki. 

13. Noże oraz inne sztućce

Pojemniki z nożami i kontenery pełne drewnianych łyżek i innych przyborów kuchennych zajmują miejsce na blacie kuchennym. Jeśli możemy umieśćmy je na półkach i szafkach zamiast na blacie. Od razu lepiej.

Kuchnia to miejsce wyjątkowe, tutaj funkcja jest najważniejsza. Zostańcie jeszcze chwilę w tym temacie i przeczytajcie ten katalog inspiracji: 11 wspaniałuch pomysłów do kucheni, które można od razu kopiować

A czyWy lubicie trzymać na wierzchu sztućce i inne ozdoby? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu