Zrób to sam- jak samodzielnie stworzyć wnętrze shabby chic?

Alicja Olko Alicja Olko
Google+
Loading admin actions …

Styl shabby chic już od jakiegoś czasu jest niezwykle popularny w aranżacji i wystroju wnętrz i nic nie wskazuje na to, aby wkrótce odszedł w zapomnienie. Trend ten bazuje meblach noszących widoczne oznaki zużycia, matowych, pastelowych kolorach, jasnych tkaninach w kwieciste wzory, a także kobiecej stylistyce, objawiającej się licznymi słodkimi dodatkami i romantycznymi motywami.

Urządzanie w stylu shabby chic wcale nie wymaga od nas wydawania fortuny na meble i dodatki dekoracyjne. Wystarczy odrobina wyobraźni, zmysł artystyczny, a przede wszystkim dostęp do pchlich targów, sklepów z antykami oraz strychów w domach naszych dziadków.

Często wnętrze shabby chic to wybór, odnoszący się do tego, co powinno się w nim znaleźć, a co należy usunąć. W tym Katalogu Inspiracji poddamy Wam kilka pomysłów na to, jak tanio i prosto wprowadzić czas shabby chic do swoich wnętrz!

Staromodnie i stylowo

W shabby chic chodzi o wrażenie, jakie wnętrze urządzone w tym stylu u nas wywołuje. Mowa tu o uczuciach takich jak nostalgia, romantyzm, przytulność, ciepło. Nie wszystko musi tu być nowe- wręcz przeciwnie, im więcej oznak zużycia i starości noszą meble i przedmioty, tym bardziej są shabby (ale i chic!). Nie wszystko musi też do siebie pasować- pozorne kontrasty sprawiają, że wnętrze wydaje się nieco bardziej chaotyczne, „zagracone” w staromodny sposób przedmiotami, które niekoniecznie powinny znajdować się w danym pomieszczeniu.

Powycierana komoda i liczne drewniane puzderka z łatwością uzyskać można od naszych dziadków, kwiaty zebrane na polu dodają wnętrzu wiejskiego czaru, a ciężką zasłonę w kwiaty zdobędziemy na najbliższym pchlim targu!

Odpowiednie tekstylia

Do stworzenia wrażenia shabby chic nie trzeba remontować i zmieniać aranżację całego pokoju- wystarczą pasujące tekstylia! Odpowiedni komplet pościeli utrzymany w ciepłej kolorystyce, w motywy kwieciste lub folklorystyczne, czy też poduszki haftowane koronką, lub wreszcie dziergany dywanik- wszystko to sprawi, że styl shabby chic mimowolnie zagości w naszych wnętrzach!

Shabby chic przypadkowo

Czasami bardzo przypadkowo i bez wyraźnego zamierzenia stworzyć można wnętrze w stylu shabby chic. Tak jak widać na tym zdjęciu, dzięki przechowywaniu drewna kominkowego we wnęce pod schodami, pomieszczenie to nabiera przytulnego charakteru niczym z wiejskiej chaty. Białe cegły, z których stworzono ten murek, oraz wbudowany w nie bogato zdobiony piecyk, wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowy klimat.

Pożyczone od babci

Domy i mieszkania naszych babć to prawdziwa kopalnia elementów wyposażenia wnętrz w stylu shabby chic! Poczynając od haftowanych i koronkowych serwet, poprzez wazoniki i flakoniki, aż po słoiki i puzderka- wszystko, co przywodzi na myśl decor pierwszej połowy XX wieku jest tym, czego właśnie potrzebujemy!

W shabby chic pożądanymi materiałami są drewno w różnych odcieniach (zwłaszcza to malowane przybrudzoną białą farbą) oraz kremowa ceramika. Jeżeli chodzi o tkaniny, to liczą się oczywiście te koronkowe, wszelkie hafty i upięcia, len i bawełna.

Niewielkie zmiany- wielki efekt

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez Ardesia Design
Ardesia Design

Oakhill Court, Putney

Ardesia Design

Wymiana kafelek w łazience to aspekt remontu, który nie nastręcza specjalnych problemów. A już zakup nowej słuchawki prysznicowej jest kwestią zupełnie trywialną! Zaopatrując się w nowe przedmioty do wyposażenia łazienki, dlaczego by nie zdecydować się na te, które wprowadzą do niej klimat shabby chic? Na zdjęciu doskonały tego przykład, kafelki o romantycznym, kwiecistym wzorze, oraz prysznic o charakterze niczym z końca XIX wieku.

Dużo miłości

Projekty,  Balkon, weranda i taras zaprojektowane przez Beautifulbluebrides.com
Beautifulbluebrides.com

Tarro de cristal para velas y etiqueta Love

Beautifulbluebrides.com

Romantyczne i kobiece elementy i dodatki to podstawa shabby chic. Niektóre z nich można naprawdę prosto wykonać samemu! Weźmy na przykład ten ciekawy lampion, który wykonano z dwóch materiałów- szklanego słoika oraz drutu. Potrzeba do tego oczywiście odrobinę cierpliwości i zmysłu artystycznego, ale poprzez odpowiednie naginanie i skręcanie drucika, można stworzyć stylową ozdobę. Drewniane serduszko dopełnia obrazek.

Stylizowane dodatki

Styl shabby chic stał się tak popularnym trendem w dziedzinie wystroju wnętrz, że wiele współczesnych producentów tworzy produkty o takim właśnie charakterze. Nie trzeba decydować się na drogie meble czy kosztowne remonty- niewielkie akcenty są tu w zupełności wystarczające! Chociażby takie niewielkie wieszaki do przedpokoju i korytarza- za ich sprawą już od wejścia do domu uderzy nad klimat shabby chic!

Więcej o stylu shabby chic dowiesz się w Katalogach Inspiracji:

Meble w stylu shabby chic

Zrób to sam- shabby chic

Jak urządzać w stylu shabby (chic)?

Co myślicie o stylu shabby chic?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu