Świetlik - czy to dobra opcja do mojego domu? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Świetlik – czy to dobra opcja do mojego domu?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Klasyczne domy od Nussmüller Architekten ZT GmbH Klasyczny
Loading admin actions …

Świetlik dachowy to dodatkowe doświetlenie wnętrza, które potrafi rozjaśnić najciemniejsze zakamarki, gdy sztuczne światło nie daje sobie rady. Sprawdzają się przede wszystkim w wysokich domach i pomieszczeniach np. otwartych dwukondygnacyjnych salonach. Światło przechodzące przez świetlik jest bardziej wyraziste w porównaniu z oknami połaciowymi, a to zasługa płaszczyzny – świetliki nie nadają się do skosów. W miejscach w których nie da się zamontować okien, a sztuczne światło nie daje sobie rady, świetlik jest idealnym rozwiązaniem. Świetliki mogą być z powodzeniem stosowane również na poddaszach. 

Jak działa świetlik i kiedy się najlepiej sprawdza? Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad takim sposobem na doświetlenie wnętrza, przygotowaliśmy krótki poradnik, który być może pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Świetlik – czy to dobra opcja do mojego domu?

Świetliki sprawdzają się we wnętrzach w których nie możemy zamontować okna, są słabo doświetlone, chcemy obniżyć koszt rachunków za energię lub po prostu uwielbiamy naturalne światło. Świetliki występują w kilku odmianach – w zależności do jakiego pomieszczenia chcemy dodać świetlik. Takie rozwiązanie możemy z powodzeniem zastosować w każdym domu parterowym, domu z poddaszem i takim, które pomimo dwóch kondygnacji ma np. wysoki salon łączący obie w jedno wysokie pomieszczenie. 

Odpowiednie miejsce na zainstalowanie świetlika na połaci dachowej zależy głównie od przewidywanej ilości dostarczanego światła. Najwięcej światła otrzymamy, gdy świetlik będzie się znajdował od południowej i południowo-zachodniej części dachu, oczywiście jeśli to miejsce nie jest zacienione przez drzewa i budynki. Wtedy z naszego świetlika nie byłoby dużego pożytku. 

Czym jest świetlik?

Świetlik, a tak naprawdę świetlik dachowy występuje w kilku odsłonach. Przede wszystkim jest to dodatkowe źródło światła w miejscach, w których nie moglibyśmy zamontować okien, a sztuczne światło nie daje sobie rady. Składa się z części zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej, a każda z nich ma inne zadanie, jednak cel zawsze pozostaje wspólny – skupić i skierować naturalne światło do wnętrza. 

Istnieją dwa rozdaje świetlików dachowych – tunelowych: z giętką lub sztywną rurą światłonośną. Wybór odpowiedniej rury zależy od konstrukcji naszego dachu. 

Jak działa?

Działanie świetlika dachowego jest bardzo proste. Część zewnętrzna skupia światło słoneczne i to jest jej główne zadanie. Nie jest możliwe jej otwarcie, została pokryta akrylem odpornym na promieniowanie UV i nie wymaga czyszczenia. Następnie światło przechodzi do części środkowej, która jest tunelem odbijającym skupione światło – może być giętki, czyli wykonany z elastycznej harmonijki i jest stosowany w przypadku dach stwarza pewne problemy konstrukcyjne dla zamontowania świetlika. Zaś drugi rodzaj to tunel sztywny, odbijający o wiele więcej światła niż giętki. Tunele mogą być różnej długości, a nawet mogą być wydłużane, jednak musimy pamiętać, że im dłuższy tunel, tym słabiej doświetlone będzie pomieszczenie.

Ostatnią częścią świetlika dachowego jest część wewnętrzna, czyli zamontowany na suficie plafon.

W skrócie można powiedzieć, że świetlik dachowy skupia światło, aby je następnie rozproszyć poprzez lustrzane odbicia, które w rezultacie zostaje skierowane do wnętrza naszego domu.

Kiedy jest najbardziej efektywny?

M - house Nowoczesna jadalnia od zwA Architekci Nowoczesny
zwA Architekci

M – house

zwA Architekci

Świetlik dachowy najlepiej sprawdza się w domach parterowych, na poddaszach oraz domach dwukondygnacyjnych, ale pod warunkiem, że doświetlane w ten sposób pomieszczenie jest jedną otwartą przestrzenią – tak jak w przypadku domu stworzonego przez zw a zdziechowska walerysiak architekci. Dobrze się sprawdza od strony południowej i południowo-zachodniej. Musimy pamiętać o wszystkich wysokich budynkach i drzewach, które mogłyby rzuć cień na nasz świetlik i jednocześnie na nasze plany doświetlenia wnętrza. To, ile światła uzyskamy będzie zależeć od tego, gdzie jest położony nasz dom, jaki rodzaj tunelu światłonośnego został użyty oraz otoczenie (np. wysokie drzewa wokół domu).

Świetlik stanowi ekologiczną i energooszczędną alternatywę dla dużej ilości sztucznego światła oraz okien połaciowych, które nie zawsze mogą zostać zamontowane. 

Świetlik w korytarzu

Korytarz to bardzo często słabo oświetlone miejsce, któremu moglibyśmy pomóc w energooszczędny i ekologiczny sposób. Wystarczy najprostszy świetlik, który od razu doda kilka promieni słonecznych – różnica będzie od razu widoczna! Dostępne są świetliki, które od strony wewnętrznej zostały dopracowane pod względem estetycznym i jednocześnie służą jako źródło światła i ozdoba. Czy coś mogłoby się lepiej sprawdzić w ciemnym korytarzu? Jeżeli szukacie innych sposobów na rozjaśnienie ciemnego korytarza, to sprawdźcie w tym artykule: Jak oświetlić ciemny korytarz?

Świetlik na schodach

W domach jednorodzinnych świetlik na schodach jest dość często spotykany, ponieważ w tym miejscu łączą się obie kondygnacje, co pozwala doświetlić całą przestrzeń. Zazwyczaj w tym miejscu nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe okno, nie wspominając już o oknie połaciowym. 

Decydując się na świetlik w tym miejscu nie musimy się o nic obawiać, ponieważ możemy tylko zyskać dodatkową ilość światła. Jednak bardzo istotne jest to, aby pomiędzy sufitem a połacią dachu odległość nie wynosiła więcej niż 12m, ponieważ jest to maksymalna długość rury światłonośnej. 

Świetlik w salonie

Świetlik w salonie może rozjaśnić całe wnętrze, szczególnie w wysokich pomieszczeniach. Zawsze światło naturalne jest  lepszym rozwiązaniem niż sztuczne! Jeżeli mamy salon, który odpowiada wysokości dwóch kondygnacji, to powinniśmy się poważnie zastanowić nad montażem świetlika. W tym salonie dodatkowe źródło światła nie jest konieczne, ponieważ mamy wielkoformatowe okna, jednak dzięki świetlikowi dachowemu rozjaśniona została cała przestrzeń, przez co wydaje się jeszcze większa. Białe ściany dodatkowo odbijają światło i w rezultacie otrzymujemy ogromne, wysokie pomieszczenie, które możemy dowolnie zaaranżować.

Świetlik w innych pomieszczeniach

Najczęściej spotykamy świetliki w korytarzach, na schodach i w wysokich salonach, jednak świetlik tak naprawdę może się znajdować w każdym pomieszczeniu – zależy to wyłącznie od możliwości konstrukcyjnych dachu. W tym przypadku mamy świetlik w łazience, który z pewnością pozwoli nam na wieczorny relaks w wannie z pachnącą pianą i gwieździstym niebem nad głową! Świetliki możemy z powodzeniem stosować również w kuchni i jadalni, a nawet w sypialni! Dostępne są zaciemniające panele sufitowe, które są wykonywane z lekkich materiałów i przymocowywane za pomocą magnesu. 

Czy chcielibyście mieć w swoim domu dodatkowe źródło światła, takie jak świetlik?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu