Pokój młodzieżowy- inspiracje i aranżacje

Alicja Olko Alicja Olko
Moderner Stauraum im Kinderzimmer, MOBIMIO - Räume für Kinder MOBIMIO - Räume für Kinder Nowoczesny pokój dziecięcy
Loading admin actions …

Dorastając, każdy z nas marzył o własnym pokoju, urządzonym tak, jak nam się wtedy podobało. Mieliśmy swoje pomysły, własne wizje i indywidualny zamysł na to, jak urządzić swoją przestrzeń. Często jednak nasze aranżacyjne plany nie pokrywały się z koncepcją naszych rodziców. Prowadziło to w burzliwym okresie dojrzewania do częstych kłótni i dramatów.

Współcześni rodzice, zabierając się za urządzanie pokoju dla swojego nastoletniego dziecka, powinni powrócić pamięcią do okresu swojego późnego dzieciństwa i postarać się dostosować potencjalny wystrój pokoju młodzieżowego do gustu i upodobań swoich pociech.

Urządzając pokój dla nastolatka należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, będących nieodłącznym elementem życia w okresie dojrzewania:

1. okres przejściowy- tak jak i dojrzewanie jest okresem przejściowym między dzieciństwem i dorosłością, tak też pokój dla nastolatka powinien wyrażać sobą i swoim wystrojem to istotne w życiu przejście

2. dążenie do indywidualizmu- potrzeba znalezienia własnego „ja”, wyrobienie smaku i gustu, ewolucja upodobań-wszystko to silnie charakteryzuje dojrzewanie. Wystój pokoju powinien zatem oddawań preferencje nastolatka.

3. potrzeba własnego kąta- dojrzewając, dziecko potrzebuje przestrzeni, aby się rozwijać. Pokój zatem należy urządzić tak, aby zapewniaj miejsce do spania, nauki i rozwoju osobistego

4. podążanie za trendami- nastolatkowie są silnie zależni od mody i trendów. Nie warto z tym walczyć, a raczej zaleca się wprowadzenie współczesnych elementów pop kultury do wystroju.

5. tendencja do dezorganizacji- pokój nastolatka powinien pomóc mu w organizacji swojej pracy i hobby.o

6. odchodzenie od tradycyjnej kultury i rozrywki- wyrażające się w smutnym porzucaniu książek na rzecz komputera.

7. trudność w znalezieniu balansu nauka/czas wolny- spraw, aby pokój młodzieżowy nadawał się do jednego i drugiego

8. szukanie swojego miejsca na świecie- świat jest piękny i ogromny, stwarza tysiące możliwości! Daj dziecku to odczuć!

Zobaczcie, jak urządzić pokój dla nastolatka, biorąc pod uwagę wszystkie trudy i bolączki okresu dojrzewania!

1. Nie dziecięcy, ale nie w pełni dorosły

Pokój młodzieżowy to już nie pokój dziecięcy, ale jeszcze nie do końca pokój dla dorosłego. Powinien więc zachować radosny charakter, przy jednoczesnym przystosowywaniu się do zmieniającej się osobowości nastolatka. W pokojach młodzieżowych powinno odejść się od cukierkowatego różu czy niebiańskiego błękitu na rzecz bardziej stonowanych kolorów, a radosny i młodzieńczy klimat wprowadzić można za pomocą kolorowych i wyrazistych akcentów. Zabawki i pluszaki, będące domeną dzieciństwa, ustępują tu miejsca nowoczesnym gadżetom, zaawansowanym technologiom czy sprzętom sportowym. Należy więc tak zaprojektować pokój dla nastolatka, aby być w stanie pomieścić wszystkie przedmioty otaczające go w codziennym życiu.

2. Przestrzeń dla indywidualizmu

Czy to w doborze koloru ścian, czy też w ustawieniu mebli- urządzanie pokoju młodzieżowego powinno odbyć się przy silnym udziale samego nastolatka, jako że właśnie on będzie w nim zamieszkiwać. Najlepiej zaaranżowane pokoje młodzieżowe to takie, które oddają indywidualne preferencje dziecka, dopasowują się do jego gustu i charakteru, ale także wyrażają jego pasje i zainteresowania. Przystosowanie pokoju do hobby naszej pociechy- czy to gra na instrumencie, czy też zainteresowanie szachami- pozwoli to na jej artystyczny, intelektualny czy sportowy rozwój, owocując na przyszłość. Także jeżeli chodzi o kolor farby, tapety czy dywanu, choć jest duża szansa na to, że odbiegać on będzie znacznie od upodobań rodziców, powinien być wybrany przez nastolatka.

3. Nie tylko sypialnia

homify Nowoczesny pokój dziecięcy Szafy i komody

Pokój każdego nastolatka to jego prywatna oaza, miejsce, gdzie może zaszyć się po szkole, schować przed młodszym rodzeństwem, czy ukryć po nieuniknionej kłótni z rodzicami. Jeżeli chcemy jednak, aby dziecko czuło się w swoim pokoju dobrze, bezpiecznie i miło, spędzało w nim chętnie czas, uczyło się, rozwijało swoje pasje i zapraszało znajomych, nie może to być jedynie sypialnia. Pokój taki powinien spełniać różnorakie dodatkowe funkcje, do prywatnego gabinetu do pokoju gościnnego. Stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni nie jest bynajmniej takie trudne i kosztowne- doskonałym przykładem jest ten mebel na zdjęciu, który sprawia, że pokój ten jest sypialnią na piętrze, salonem na dole oraz regałem i szafą z zewnątrz.

4. Moda i trendy

homify Nowoczesny pokój dziecięcy

Uzależnienie nastolatków od trendów, mody i popkultury to kwestia nie podlegająca dyskusji i tendencja, z którą nie warto nawet walczyć. Zamiast tego można delikatnie i subtelnie wprowadzić pewne jej elementy do aranżacji i wystroju wnętrza pokoju młodzieżowego. Oddadzą one upodobania i charakter swojego mieszkańca i pozytywnie wpłyną na przestrzeń, w której się on obraca. Czy to motyw z popularnej gry, czy też z ulubionego filmu, takie dekoracje nie tylko spodobają się nastolatkowi, ale także wprowadzą wyjątkowy klimat do wnętrza.

5. Wieczny bałagan

Problemy z utrzymaniem porządku, bałagan i chaos w pokoju nastolatka to jeden z głównych powodów kłótni między dorastającymi dziećmi a rodzicami. Urządzając pokój młodzieżowy warto wziąć zatem pod uwagę, iż sprzątanie i układanie nie przychodzi nastolatkom łatwo. Wyposażając pomieszczenie dla dziecka w meble, które służą do przechowywania, magazynowania i ułatwiają organizację może pozytywnie wpłynąć na stan nerwów zarówno rodziców, jak i nastoletnich dzieci. Taka nowoczesna meblościanka, z licznymi szufladami, półkami i poziomami gwarantuje, że każdy przedmiot znajdzie dla siebie miejsce. Kolorowy design wprowadza radosny i młodzieńczy klimat.

6. Z miłości do książek

Aby nie pozwolić naszym nastoletnim dzieciom kompletnie zatracić się w nowoczesnej kulturze komputerowej, warto stworzyć im miejsce w pokoju do przechowywania tego, co symbolizuje rozrywkę w jej klasycznym rozumieniu- a mianowicie książek. Oryginalne i pomysłowe regały będą aż prosić się, aby zapełnić je ulubionymi pozycjami.

7. Do pracy i do nauki

homify Industrialny pokój dziecięcy Kompozyt drewna i tworzywa sztucznego Biały Biurka i krzesła

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko dobrze się uczyło, sumiennie odrabiało lekcje, czytało, rozwijało swoje pasje artystyczne i muzyczne. Jednak często zdarza się, że nie ma ono do tego odpowiednich warunków. Niezbędnym elementem każdego pokoju dziecięcego jest dobre biurko i wygodne krzesło. Oba te meble powinny powinny być komfortowe i nie szkodzić zdrowiu. Duże, solidne biurko zapewni wystarczająco miejsca na książki i komputer. Ekran powinien zostać ustawiony na końcu lub na specjalnym podwyższeniu, aby nie szkodzić oczom. Krzesło o wygodnym oparciu i na kółkach wpłynie pozytywnie na kręgosłup siedzącego i pozwoli na swobodne poruszanie się po pokoju.

8. Świat należy do Ciebie!

homify Pokój dziecięcy Akcesoria i dekoracje

Wystój pokoju młodzieżowego dopełnić można ciekawymi i oryginalnymi akcesoriami o edukacyjnym charakterze. Będą one nie tylko po prostu cool, ale także pozytywnie wpłyną na rozwój nastolatka, poszerzą jego horyzonty myślowe i świadomość otaczającego świata.

Ciekawe pomysły na to, jak udekorować ściany w pokoju dla nastolatków znajdziesz w Katalogu Inspiracji Ściany w pokoju dziecięcym.

Jak wyglądał Wasz wymarzony pokój w okresie dojrzewania?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu