Kuchnia sercem domu – 7 pięknych aranżacji!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
homify Klasyczna kuchnia
Loading admin actions …

Kuchnia to część domu, w której spędzamy bardzo wiele czasu. To właśnie w niej toczy się najczęściej życie rodzinne, jest ona wyjątkowym miejscem gromadzącym domowników, którzy mogą wspólnie przygotowywać posiłki i je konsumować. W niektórych współczesnych rodzinach wspólne posiłki to jedyne momenty dnia, gdy cała rodzina zbiera się razem, zasiada przy stole i rozmawia ze sobą podczas jedzenia, dlatego tak ważne jest dbanie o to, by każdy w domu lubił w niej przebywać i czuł się komfortowo. Atmosferę przytulnej kuchni tworzą nie tylko meble, sprzęty i dekoracje ale również domownicy i ich życzliwy stosunek do siebie. Każda kuchnia powinna być funkcjonalna i bezpieczna dla wszystkich domowników. Gdy w domu przebywają małe dzieci warto zabudować sprzęty tak, by nie zagrażały życiu i zdrowiu milusińskich. Ściągnięcie garnka z gorącym mlekiem czy dotknięcie gorącego piekarnika przez małego smyka może mu przysporzyć wiele niepotrzebnego bólu i stresu. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie barierki w futrynie drzwi kuchni aby dzieciom ograniczyć dostęp do niebezpiecznej kuchni. Jeśli w domu mieszkają nastolatki, wówczas można wyposażyć kuchnię w telewizję, wygodną sofę, radio itp., dzięki czemu chętniej zostaną one w kuchni dłużej i nie uciekną do swoich pokoi zaraz po skończeniu jedzenia. Jeśli tylko postaramy się by kuchnia była ciepłym i wesołym miejscem, to będzie nam łatwiej zatrzymać w niej rodzinę w pełnym składzie po zakończeniu posiłków, a tym samym przedłużyć te miłe momenty wytchnienia i cieszenia się swoją obecnością w tym jakże zabieganym świecie. 

Aranżując kuchnię musimy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które jest dostępne do zagospodarowania oraz jaki typ kuchni preferujemy, otwarty czy zamknięty? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych aranżacji rodzinnych kuchni.

Wyspa

homify Klasyczna kuchnia

Wyspa jest bardzo funkcjonalna w przypadku większej kuchni. Jak sama nazwa wskazuje musimy mieć do niej dostęp z każdej strony. Powinna być usytuowana tak, by nie zakłócała komunikacji podczas przygotowywania posiłków innym domownikom. Nie może być zainstalowana zbyt blisko drzwi wejściowych do kuchni, spiżarni czy salonu oraz przejścia do innych pomieszczeń. W mniejszych pomieszczeniach wyspa raczej się nie sprawdzi, ponieważ ciasnota spowoduje, że przejście będzie utrudnione w przypadku dwóch osób w kuchni, a dostanie się do dolnych szafek pod blatem będzie niewygodne, przy otwieraniu drzwiczek czasem trzeba przykucnąć lub schylić się, no i jeszcze musi pozostać wolna przestrzeń na ich otwarcie. Dobrze zlokalizowana i zagospodarowana wyspa zapewni dodatkowe miejsce w kuchni na przygotowanie posiłków i przechowywanie kuchennych produktów. Taka kuchnia wyposażona jest w kilka dostępnych miejsc pracy, dzięki czemu przy gotowaniu może pomagać kilka osób jednocześnie nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Wyspa ma to do siebie, że dwie osoby mogą znajdować się po dwóch przeciwnym jej końcach i podczas gotowania mogą one swobodnie się komunikować twarzą do siebie. Jeśli podczas przyrządzania posiłków czy pieczenia ciasta zawita jakiś niezapowiedziany gość, wówczas nie trzeba przerywać pracy, a wystarczy posadzić go z jednej strony wyspy a samodzielnie kontynuować pracę podczas rozmowy czy picia kawy, nie musząc przy tym stać do niego plecami. Projekt kuchni wykonało Studio Mirago z Kęt.

Bar śniadaniowy

Wnętrze projektu Amelia homify Nowoczesna kuchnia

Zdjęcie powyżej przedstawia aranżację kuchni wykonanej przez Biuro Projektowe MTM STYL.

Bar śniadaniowy to nowoczesne, bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie w aranżacji kuchni. Może pełnić kilka funkcji na raz: ukryje nasz nieporządek, zastąpi stół podczas posiłków, ugości przyjaciół, a ciekawie wkomponowany będzie ładną ozdobą naszego wnętrza. Bar śniadaniowy to szczególnie dobre rozwiązanie w niewielkich mieszkaniach, w których nie mamy miejsca na stół jadalny. Jeśli posiadamy w domu dzieci, taki bar śniadaniowy ułatwi serwowanie im śniadań, wówczas nie trzeba biegać z każdą pojedynczą rzeczą do stołu, bowiem jest on wygodnie w zasięgu ręki. Wbudowane szuflady i schowki  pod blatem baru śniadaniowego zapewniają dodatkowe miejsce na przechowywania kuchennych akcesoriów i pomagają utrzymać porządek. Podwyższony blat sprytnie zasłoni strefę roboczą, dodatkowo można umieścić pod nim wieszaki na kubki i kieliszki, co znacznie ułatwi do nich dostęp. Podczas wyboru baru śniadaniowego należy zwrócić szczególną uwagę na to, by blat od zewnętrznej strony był wysunięty w stosunku do dolnego korpusu mebla, tak by zapewniał wystarczająco miejsca na wygodne ułożenie nóg siedzących przy nim osób. Warto dopilnować żeby bar śniadaniowy pasował do wystroju całej kuchni. W przypadku otwartej na salon kuchni bar śniadaniowy będzie funkcjonalnie rozdzielał przestrzeń między tymi strefami mieszkania, jednak w tym wypadku należy się upewnić, że będzie on swoją kolorystyką i style dobrze komponował się zarówno z kuchnią, jak i salonem. Montując ciekawe podświetlenie barku dodamy mu elegancji i dodatkowej przytulności.

Stół jadalny

Stół jadalny pełni bardzo ważną rolę w życiu rodzinnym, to przy nim najczęściej gromadzi się cała rodzina podczas posiłków jedząc, rozmawiając i śmiejąc się. Czasem jest to jedyne miejsce, w którym spotyka się cała rodzina w komplecie, zwykle podczas weekendów. Chcąc nie chcąc, nie zawsze istnieje możliwość zebrania całej rodziny, każdy wychodzi z domu o różnej porze i wraca do domu po pracy czy szkole w różnych godzinach, dlatego gdy tylko nadarzy się okazja, by wszyscy zasiedli razem przy stole, trzeba zadbać o to, by ten czas był radosny i przyjemny. Wielkość stołu jadalnego zależy od liczby członków rodziny oraz ilości wolnej miejsca na jadalnię w domu. Wybór stołu powinien być starannie przemyślany, bowiem musi on zapewnić odpowiedni komfort jego użytkownikom. Taki stół powinien być nie tylko piękny i wygodny, ale także funkcjonalny i trwały. Nie należy także pominąć krzeseł, które także powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i wygodne dla każdego członka rodziny. Chcąc zapewnić dodatkowy komfort, można na nich ułożyć specjalne poduszki, które nie tylko zapewnią miękkie siedzisko, ale sprawią, że całość będzie prezentować się jeszcze bardziej przytulnie. Stół można dodatkowo przyozdobić ładnym obrusem, kwiatami, świeczkami oraz dobrać odpowiednie oświetlenie, tak by podczas wieczornych posiłków domownicy mieli porządnie oświetloną ucztę. Postarajmy się ciepło udekorować stół, to głównie przy nim toczy się nasze życie podczas codziennych posiłków, odświętnych obiadów czy uroczystości rodzinnych. Możemy śmiało powiedzieć, że jest sercem naszego domu.

Sofa

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej stawia się na otwartą kuchnię połączoną z salonem. Takie otwarte przestrzenie są niezwykle praktyczne i zapewniają większe możliwości wykorzystania przestrzeni. Jeśli posiadamy taki układ mieszkania, a jednak chcielibyśmy oddzielić od siebie te dwie sfery życia, to wówczas można na granicy pomieszczeń zamontować przesuwane drzwi lub zawiesić roletę lub zasłonę odgradzając oba pomieszczenia od siebie. Sposobem na delikatne wyznaczenie granic pomiędzy kuchnią i salonem jest wykończenie podłogi kuchni i pokoju dziennego innymi materiałami. Na granicy pomieszczeń można także ustawić dużą i wygodną sofę, która znakomicie podkreśli odrębność tych pomieszczeń, a także jej bliska odległość od kuchni sprawi, że siedzący na niej domownicy mogą z łatwością komunikować się z osobami w kuchni. Takie rozwiązanie umożliwi pracującej w kuchni pani domu posiadanie blisko i pilnowanie swoich pociech, które w tym samym czasie oglądają na kanapie bajki, a także zapewnia poczucie bliskości. Wybierając kolor kanapy możemy się pokusić o kontrastujący z wystrojem salonu czy kuchni kolor, który ożywi wnętrze.

Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wszystko zależy od preferencji właściciela mieszkania oraz od układu pomieszczeń w domu. Musimy zadbać o wygodę w codziennym użytkowaniu kuchni pamiętając że będzie ona służyła zarówno nam, jak i naszym bliskim. W kuchni otwartej trzeba utrzymywać jeszcze większy porządek, gdyż każdy odwiedzający nas gość będzie widział całą przestrzeń kuchni, nic nie da się przed nim ukryć, co może przeszkadzać tym gospodyniom, które nie lubią zapraszać gości do kuchni. Co więcej, podczas gotowania zapachy będą roznosiły się po całym domu, a szum pracujących urządzeń w kuchni będzie słychać w salonie, co może przeszkadzać w rozmowie lub oglądaniu telewizji przebywających w nim osobom. Z kolei otwarta kuchnia zapewnia większą przestronność mieszkania. Znajdująca się w kuchni osoba nie będzie odizolowana od reszty domowników podczas przygotowania posiłków. Będzie widziała i słyszała co dzieje się w salonie i odwrotnie, domownicy i goście mają ciągły kontakt z osobą w kuchni, co przyczynia się do lepszej integracji. Można pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku otwartej kuchni, rodzina i przyjaciele chętniej pomogą gospodyni w przygotowaniu posiłku.

Kuchnia i salon powinny być urządzone w podobnym stylu. Jeśli kuchnia znajduje się na parterze domu a właściciel posiada ogród, wówczas warto zaprojektować w kuchni bezpośrednie wejście do ogrodu. Można wtedy szybciej zerwać w ogrodzie świeże zioła lub zorganizować jedzenie posiłków z rodziną na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody.

Telewizja

Wiele osób podczas gotowania posiłków chętnie ogląda swój ulubiony program, serial lub słucha radia. Dla ludzi spędzających dużo czasu w kuchni wbudowany telewizor jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ podczas gotowania nie wychodząc z pomieszczenia mogą oni wciąż śledzić wiadomości, nie przegapiają wyczekiwanego filmu, a także mogą podążać za telewizyjnymi kursami kulinarnymi. Nie wszyscy są jednak przekonani do takiego rozwiązania, wiele osób uważa iż notoryczne oglądanie telewizji może ograniczyć kontakt z rodziną. Producenci RTV oferują odbiorniki telewizyjne zarówno wolno stojące, jak i do zabudowy, normą jest by dzisiejsze telewizory w kuchni posiadały nowoczesną technologię. Przy aranżacji miejsca na telewizor musimy pamiętać, by odbiornik nie był narażony na zachlapanie lub zaparowanie ekranu. Dobrym rozwiązaniem jest schowanie odbiornika w zabudowie kuchennej lub umieszczenie go w przestrzeni między wiszącymi szafkami. Do schowania telewizora posłużyć nam może każda szafka kuchenna. Dobrze wkomponowany telewizor może być praktycznie nie do odróżnienia od piekarnika lub kuchenki mikrofalowej, chyba że go włączymy. Należy także wybrać takie miejsce na jego zainstalowanie, które zapewni wygodne oglądanie telewizji zarówno osobom przygotowującym posiłki, ale także jedzącym przy barze śniadaniowym dzieciom.

Tablica

Apartament w Krakowie - kuchnia AvoCADo Skandynawska kuchnia

W wirze obowiązków domowych i zawodowych zdarza nam się czasem o czymś ważnym zapomnieć. Wiele zapracowanych osób za pomocą magnesów przyczepia do lodówki małe karteczki z przypomnieniem lub potrzebną notatką. Taka lodówka wygląda jednak niejednokrotnie nieestetycznie i czasem zdarza się, że któraś karteczka spadnie i gdzieś się zawieruszy. Nowoczesnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest posiadanie tablicy magnetycznej. Taką tablicę możemy umieścić w dowolnym miejscu. Za pomocą magnesów możemy przyczepić do niej wiadomości, notatki, zdjęcia, rysunki dzieci i inne pamiątki. Innym rozwiązaniem są tablice ze zmywalnymi pisakami, możemy na niej napisać listę zakupów a jej zrealizowaniu po prostu zmazać. Dzieci ucieszą się z takiego rozwiązania gdyż chętnie wykorzystają ją do malowania małych arcydzieł. Łatwo się ją myje i nie pozostawia żadnych plam. Takie tablice można kupić w wersji gotowej, w ramce do zawieszenia na ścianie lub postawienia na stole, oraz w formie folii samoprzylepnej, którą można nakleić np. na front szafki. Jeśli się nam znudzi, czy zniszczy, wtedy można ją bez problemu odkleić nie niszcząc mebla. Innym rodzajem tablicy, którą możemy umieścić w kuchni są tablice kredowe, przypominające te szkolne. Można zakupić tablicę lub specjalną farbę, po której pisze się kredą. Posiadając taki pozytywny element w kuchni możemy szybko zapisać nowy przepis na ciasto, zostawić wiadomość do męża czy dzieci, zrobić listę zakupów, przypomnieć mieszkańcom o wspólnym wyjściu itp., dzięki czemu wnętrze kuchni będzie cieplejsze i bardziej spersonalizowane.

Która aranżacja kuchni podoba się Wam najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu