10 fantastycznych sposobów na zazielenienie małej powierzchni | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 fantastycznych sposobów na zazielenienie małej powierzchni

homify.Pl homify.Pl
Nowoczesny ogród od EcoEntorno Paisajismo Urbano Nowoczesny
Loading admin actions …

Różnego rodzaju skrzynie zazwyczaj pochłaniają znaczne połacie przestrzeni wygospodarowanej na ogród. Ich przeciwieństwem są na przykład niewielkie doniczki, które zajmują mało miejsca i z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak efekt finalny zależy przede wszystkim od posiadanej koncepcji, gdyż czasem nawet duża skrzynia – dzięki naszej pracy – zmienia się w nieodłączny element małego kwietnika.

W niniejszym Katalogu Inspiracji chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka fantastycznych alternatyw i pomysłów na to, jak nawet najmniejszą przestrzeń ciekawie zazielenić oraz sprawić, że będzie wyglądała naprawdę wspaniale. Bez różnicy, czy mówimy o pomieszczeniach wewnętrznych, czy małych podwórkach. Przekonajcie się na własne oczy!

Alternatywa nr 1: skrzynka na rośliny tylko z jednej strony

Ogród może być mały na wiele sposobów. Może być mały wzdłuż, w poprzek lub posiadać na środku jakiś element uniemożliwiający jego pełne wykorzystanie – żeby wspomnieć tylko o kilku przypadkach małości. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie posiadanej przestrzeni ogrodowej przed umieszczeniem w niej długo oczekiwanych skrzynek na rośliny. Dla przykładu, jeżeli nasz ogród jest długi, ale nie szeroki, najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest ulokowanie w jego obrębie kilku skrzynek lub podzielenie jednej większe na mniejsze części. Lepiej skorzystać z dostępnej długości i zainstalować skrzynkę szerszą, a dłuższą – jak na załączonym zdjęciu.

Alternatywa nr 2: wykorzystanie ściany

Jeżeli rozważamy zainstalowanie skrzynek kwiatowych w małych pomieszczeniach – ściany są naszymi sprzymierzeńcami. Wystarczy, że z pomocą lub samodzielnie wykonamy kwietnik podobny do tego na zdjęciu, będący w stanie pomieścić dużą liczbę roślin. Jednak zanim posadzimy pierwsze kwiaty, weźmy pod uwagę ich okresy wegetacyjne oraz to, w jaki sposób nowa konstrukcja może wpłynąć na ścianę, do której zostanie przytwierdzona. Wokół roślin gromadzi się dużo wilgoci, która może niestety doprowadzić do uszkodzenia ściany.

Alternatywa nr 3: pomysłowo na podłodze

Kolonialne domy od homify Kolonialny

Umieszczenie skrzynek na ogrodowej podłodze brzmi trochę ryzykownie, zwłaszcza gdy ostatnią rzeczą, której pragniemy, jest utrata cennej przestrzeni. Skrzynki na podłodze utrudniają ponadto przemieszczanie się stając się przeszkodami. Jednak ponownie odpowiedni pomyślunek okazuje się lekiem na całe zło. Przede wszystkim rośliny nie powinny uniemożliwiać użytkowania danej przestrzeni. Świetnym pomysłem na wybrnięcie z sytuacji jest utworzenie korytarza z roślin. Przechodząc pomiędzy roślinami nie tylko dotrze się do celu, ale również będzie można napawać się po drodze ich pięknem.

Alternatywa nr 4: połączenie różnych elementów

W przypadku, gdy przestrzeń pod ogród jest mała, nie można zapominać o narożnikach. Zwłaszcza przymierzając się do aranżowania rabatek kwiatowych. Rogi pozwalają na tworzenie prostych kombinacji, które nie pochłaniają tak dużo miejsca, jak prostokąty i kwadraty, a nawet trójkąty. Decydując się na ogród widoczny na załączonym zdjęciu, pamiętajmy także o okresach wegetacji wybranych roślin, a co za tym idzie – ich ewentualnym wpływie na pomieszczenie.

Alternatywa nr 5: ostrość narożników

Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny

Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście, że narożniki decydują o wyglądzie i układzie mieszkania – nie były to czcze słowa. Jak się okazuje, ostre narożniki różnych elementów, a w tym przypadku skrzynek na kwiaty, mają niebagatelne znaczenie i sprawiają, że całość wydaje się bardziej wyraźna. Z drugiej strony, zaokrąglone rogi zmiękczają wszelkie podziały i wizualnie czynią środowisko o wiele bardziej jednorodnym. Spróbujcie pokombinować z rogami we własnym ogrodzie! Na pewno nie pożałujecie!

Alternatywa nr 6: rośliny zamiast podłogi

Kolejna z alternatyw dotyczy ogrodów zewnętrznych. Aby nie zmniejszyć wielkości i nie wpłynąć negatywnie na rozmiary posiadanej przestrzeni zielonej, a pragnąc tej zieleni jeszcze więcej – warto zdecydować się na posadzenie roślinności we wszystkich lukach podłogowych. W otworach na przykład pomiędzy kafelkami najlepiej posadzić jedynie takie rośliny, które zwykle umilają nam relaks na świeżym powietrzu.

Alternatywa nr 7: poziomy dla skrzynek

Nadszedł czas na grę poziomów. Jeżeli dostępna przestrzeń nie jest zbyt okazała, postawienie na półki to najlepsze rozwiązanie. Dzięki półkom w pomieszczeniu można ulokować znacznie więcej rzeczy, niż można by bez nich.

Alternatywa nr 8: z każdej ze stron

W przypadku, gdy z góry wiemy, że postawienie na skrzynki kwiatowe zupełnie nam się nie kalkuluje, bo przestrzeń ogrodowa jest zbyt mała, lepiej po prostu z nich zrezygnować. W przeciwnym razie, jeśli nie ma takiej opcji, rozstawmy je równomiernie, ucinając po kawałku przestrzeni z każdej ze stron.

Alternatywa nr 9: tylko jedna strona bez kwiatów

Moroccan style garden Śródziemnomorski ogród od Gullaksen Architects Śródziemnomorski
Gullaksen Architects

Moroccan style garden

Gullaksen Architects

W alternatywie tej, podobnie jak w poprzedniej, chodzi przede wszystkim o instalację skrzynek kwiatowych prawie dookoła całego podwórka, czy dziedzińca. Tylko jeden ogrodowy bok powinien pozostać niezazieleniony, gdyż funkcjonowanie bez połączenia ogrodu z resztą rezydencji jest niemożliwe. Dzięki pozostawieniu wspomnianego boku bez roślin, uniknie się ponadto efektu przesycenia zielenią, bo – jak wszyscy dobrze wiemy – co za dużo, to niezdrowo. Pamiętajmy, że małe przestrzenie, ograniczone z każdej strony, wizualnie wydają się znacznie mniejsze niż są w rzeczywistości.

Alternatywa nr 10: podwyższenie

Z wysokości kończymy naszą podróż po ogrodach. Zaaranżowanie skrzynek w górnych partiach ścian i murów, które otaczają nasz ogród, to idealny sposób na to, aby problem wegetacji roślin nie był nigdy naszym problemem.

A co Wy sądzicie o takich sposobach na zazielenienie powierzchni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu