Jak urządzić mały salon?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak urządzić mały salon?

Alicja Olko Alicja Olko
Projekty,   zaprojektowane przez Radius Design, Nowoczesny
Loading admin actions …

Niewielkie przestrzenie są często niedoceniane: większość z nas użala się nad niewielkim metrażem, nie zwracając przy tym uwagi na to, jaką przytulność i ciepło to za sobą niesie. Narzekając na trudności związane z urządzaniem takich pomieszczeń, nie zadajemy sobie trudu, aby postawić podstawowe pytania- primo, czemu ma służyć konkretny pokój? I secundo, jakich mebli i przedmiotów naprawdę w nim potrzebuję? A powinniśmy!

W tym artykule zapoznasz się z naszymi poradami i wskazówkami dotyczącymi tego, jak uważnie i efektywnie urządzić salon o niewielkim rozmiarze, tworząc przestrzeń wygodną, funkcjonalną, a zarazem stylową.

Wykorzystaj rogi

Projekty,  Salon zaprojektowane przez homify,

Główna zasada urządzania małych pomieszczeń brzmi: wykorzystaj rogi! Nie oznacza to jednak, aby w każdym z nich ustawić solidny mebel. Rogi wypełnić można stojącą lampą albo kwiatem w doniczce- dekoracje te mają to do siebie, że odwracają wzrok od właściwego rozmiaru pokoju.

Ściany w małych pomieszczeniach powinny być utrzymane w jasnej palecie kolorów. Minimalistyczny wygląd sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana, a przez co przestronniejsza. Co więcej, zaleca się oszczędne dekorowanie małych pomieszczeń- zbyt duża ilość ozdób, pamiątek i dodatków uczyni pokój zagraconym i chaotycznym.

Chcąc wprowadzić kolorowe akcenty, warto postawić na różnobarwne meble, tekstylia lub dekoracje ścienne.

Mobilne meble

Projekty,  Salon zaprojektowane przez homify, Industrialny

Meble na kółkach doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach- są praktyczne, można je dowolnie przesuwać, a do tego sprawiają lżejsze wrażenie niż meble solidnie stojące na ziemi.

Doskonałym pomysłem jest samodzielne wykonanie takiego mebla- wystarczy znaleźć drewnianą paletę, zetrzeć z niej stary lakier papierem ściernym, pomalować na nowo ekologicznym lakierem i zamontować kółka!

Wielofunkcyjność

Wielu z nas z nas zna ten problem: odwiedziny przyjaciół, a w naszym domu brak miejsca, aby im wszystkim zaoferować wygodne miejsce do spania. Kanapa w salonie to oczywisty wybór, z tym, że w małych salonach zazwyczaj nie ma miejsca na dużą kanapę. Mebel, taki jak na zdjęciu, to doskonały pomysł dla tych myślących praktycznie i z pomysłem. Może on w mgnieniu oka przeistoczyć się z fotela w materac o wymiarach 80x200. Wystarczająco wygodny na noc dla jeszcze jednego gościa!

Regał zamiast szafy

Oczywiście każdy z nas chce mieć w salonie pewne osobiste akcenty, książki, zdjęcia, dekoracje. Zamiast ustawiać je na masywnej szafie czy stojącym regale o pokaźnych rozmiarach, warto zdecydować się na półkę wiszącą na ścianie, która w ten sposób zaoszczędza nam sporo miejsca.

Przytulne tekstylia

Choć małe pomieszczenia emanują wyjątkowym ciepłem i przytulnością, można uczynić je tym bardziej przyjemnymi, wyposażając je miękkimi tkaninami. Wełniane i bawełniane koce, miękkie narzuty, chodniczki i dywaniki- wszystko to nada małemu pomieszczeniu wielkiego charakteru.

Przechowywanie

W niewielkim salonie często potrzeba wyjątkowo dużo miejsca, aby przechować przedmioty, które normalnie mogłyby zagracać przestrzeń. Doskonałym rozwiązaniem jest kanapa, której częścią są wysuwane szuflady, gdzie schować można koce, poduszki, czy nawet książki i magazyny. W ten sposób wszystkie potrzebne przedmioty znajdować się będą w salonie, ale nie będą tworzyć bałaganu i chaosu.

Ciekawe pomysły na przechowywanie w domu znajdziesz w Katalogu Inspiracji 10 sprytnych rozwiązań na przechowywanie rzeczy.

Czy Wy też macie mały salon? Jakie macie problemy z jego urządzaniem?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu