5 całkowicie odmienionych elewacji - nie do poznania | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 całkowicie odmienionych elewacji – nie do poznania

homify.Pl homify.Pl
Facade Renovation / Repairing Cracks Rustykalne domy od RenoBuild Algarve Rustykalny
Loading admin actions …

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji pokażemy Wam transformacje 5 elewacji niewielkich domów. Wszystkie łączyła prostota, płaskie powierzchnie i brak jakichkolwiek zdobień. Teraz, każda z tych elewacji przyciąga wzrok ze względu na kolorystykę, minimalizm dekoracyjny i przytulny wizerunek.

Jeżeli planujecie przebudowę fasady domu, może poczujecie się zidentyfikowani z właścicielami jednego z pięciu domów, o których będzie dzisiaj mowa. Na homify zawsze jest ogrom pomysłów do odkrycia!

​1. Przed: Elewacja mocno upadłego domu

Facade Renovation / Repairing Cracks Rustykalne domy od RenoBuild Algarve Rustykalny
RenoBuild Algarve

Facade Renovation / Repairing Cracks

RenoBuild Algarve

W tym domu widoczne są oznaki wpływu czasu na zaniedbany budynek. Mimo pierwszego wrażenia, trzeba przyznać, że stan techniczny domu jest bardzo dobry: kolumny, ściany, balustrady i ogrodzenie – wszystko to wymaga jedynie lekich prac naprawczych. Po śladach farby możemy się domyślać, że dawniej ten dom był przyjazny i gościnny. Przydałaby się jednak wymiana starej bramy na nową, należałoby się również uporać z wilgocią i zadbać o teren przed domem.

​Po: Całkowicie odmieniona! Pieny kolor ścian i podłoże z kamienia robią swoje

Facade Renovation / Repairing Cracks Rustykalne domy od RenoBuild Algarve Rustykalny
RenoBuild Algarve

Facade Renovation / Repairing Cracks

RenoBuild Algarve

Fenomenalna przemiana. Stara i wypłowiała elewacja zyskała całkowicie nowego życia dzięki warstwie farby, która pokryła ściany i kolumny. Mały dziedziniec wyłożono płytkami kamiennymi, co całkowicie odmieniło jego wizerunek. Kamieniem pokryto ścianę przy wejściu i ławeczkę do niej przytwierdzoną – kiedyś straszącą czerwienią. Zdecydowano się na białe, elegancie drewniane drzwi wejściowe. Zwróćmy też uwagę na dolną część ścian. Całość wygląda bardzo nowocześnie, ale za razem bardzo przytulnie.

​2. Przed: Stara elewacja z dużymi pęknięciami

Facade Renovation / Repairing Cracks Rustykalne domy od RenoBuild Algarve Rustykalny
RenoBuild Algarve

Facade Renovation / Repairing Cracks

RenoBuild Algarve

Pęknięcie w ścianie lub na suficie zazwyczaj mocno nas przeraża, przez co musimy szybko działać, aby pęknięcie się nie powiększało. Czym większe szkody, tym większe koszty ich napraw, nie mówiąc już o bezpieczeństwie mieszkańców. Jednak, jeżeli szybko zareagujemy na takie pęknięcia, szybko i dość ekonomicznie się ich pozbędziemy. Ta elewacja, oprócz widocznych dużych pęknięć wygląda na pozbawioną życia, wyblakłą i mało zachęcającą. Brakuje tu życia i radości…

​Po: Zreperowane ściany, warstwa farby i nowy wygląd

Facade Renovation / Repairing Cracks Rustykalne domy od RenoBuild Algarve Rustykalny
RenoBuild Algarve

Facade Renovation / Repairing Cracks

RenoBuild Algarve

Zacznijmy od tego, że pęknięcia zostały wypełnione elastycznymi materiałami hydroizolacyjnymi, które zapobiegają przenikaniu wilgoci i pozwalają walczyć z warunkami pogodowymi, które mogłyby uszkodzić strukturę domu. Fasada została pokryta dwoma odcieniami kremowego koloru. Parapet pokryto czerwonymi płytkami glinianymi, dzięki czemu w delikatny sposób złamano wszechobecny żółty.

​3. Przed: Podzielona elewacja optycznie pomniejszająca budynek

To zdjęcie pokazuje taras małego mieszkania. Jak możemy się przekonać na własne oczy, tylko część domu była zadbana i w dobrym stanie. reszta elewacji zdecydowanie poddała się niszczącemu wpływowi czasu i warunków pogodowych. Zdecydowanie potrzebna była tu interwencja projektanta, który znalazłby pomysł na ten budynek.

​Po: Powiększona i ulepszona fasada

Remont tego tarasu zakładał poszerzenie go i włączenie w prace wcześniej zaniedbanej części budynku. Wydłużono konstrukcję aż do skraju domu, w pełni wykorzystując dostępną przestrzeń. Odnowiono ściany i pomalowano je na elegancki szaro-błękitny kolor. Wokół drzwi i okien zastosowano pasek bieli, wyróżniając te fragmenty elewacji. Przedłużono również rynny, tak aby sięgały ku końcowi budynku. Podłoże wyłożono sztuczną trawą, co wprowadziło wiele koloru i życia do tej przestrzeni. Teraz z chęcią każdy wyjdzie się poopalać!

​4. Przed: Jednopoziomowy domek z innej epoki

Ten dom, pomimo doskonałego stanu technicznego i dużego ogrodu przed wejściem, ewidentnie został skonstruowany kilka dekad temu i od tamtej pory nie był odnawiany. Jakby czas dla niego stanął w miejscu. Ścianom przydałaby się warstwa farby, można by wymienić okna na coś bardziej nowoczesnego, wejście do domu nie jest zanadto przyjemne ani atrakcyjne, a ogród – cóż, pozostawia wiele do życzenia.

​Po: Nowoczesna elewacja w otoczeniu pięknego ogrodu

Mieliśmy tu do czynienia z kompleksowym remontem, który nie skończył się na odmalowaniu ścian, poszerzeniu okien i wymianie szyb na nowoczesne, przyciemniane; na wymianie rynien i wstawieniu pięknych, czerwonych drzwi wejściowych. Remont objął również rozległe prace ogrodnicze. Teraz, mamy wrażenie, że jesteśmy na planie filmowym. Kamienne ścieżki prowadzą nas wokół mniejszych stref ogrodu, wokół kwiatów, krzewów i oczka wodnego. To jest dopiero obraz harmonii w myśl filozofii Zen.

​5. Przed: Tradycyjna fasada, która wymagała modernizacji

Otóż mamy przed sobą typowy domek z prowincji Granady (Hiszpania). Nie dziwi nas ukazujący się naszym oczom rustykalny charakter budynku: kamień, beton pomalowany na biało, gliniane płytki i drewno. Ta kombinacja jest piękna w swej istocie, i gdybyśmy chcieli stworzyć rustykalny domek na wzór południowo-hiszpańskiego budownictwa, to nadal byłby to aktualny wybór. Jednak nowi właściciele tego domu mieli zupełnie inny zamysł, chcieli stworzyć coś bardzo nowoczesnego i świeżego, a przy tym energooszczędnego. Jesteście ciekawi efektów?

​Po: Radykalna zmiana!

Zmiana jest niebywała, i to w każdym elemencie: bryła, kształty, styl, wszystko! Zatrzymano główny moduł budynku, przy czym usunięto elementy metalowe, płytki i kamienne wykończenia, pozostawiając biały prostopadłościan. Na jego podstawie powstało to, co mamy teraz przed oczami. Wykorzystano tu wiele środków pozwalających na oszczędność energii. Szczególnie zważając na usytuowanie domu w południowej Hiszpanii, wydaje nam się to trafną decyzją. Aż chciałoby się wejść do środka!

Ekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej popularne w Europie. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy również do Katalogu Inspiracji: Dom pasywny, dom przyszłości!

Który dom spodobał Wam się najbardziej? Która metamorfoza Was zaskoczyła?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu