6 najlepszych pomysłów na ogród przyjazny dzieciom!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
KSL LIVING OgródHuśtawki i place zabaw
Loading admin actions …

Ogród jest miejscem, w którym z przyjemnością odpoczywamy, bawimy się i pracujemy, choć niekoniecznie w tej kolejności. Z nutką nostalgii wracamy wspomnieniami do naszego dzieciństwa, kiedy szaleliśmy u dziadków na całego, przyprawiając ich niemalże o palpitację serca. Kto by z nas nie chciał aby i nasze dzieci kiedyś również dobrze się bawiły i miło wspominały dziecięce lata? Możemy im w tym trochę pomóc aranżując w ogrodzie swoisty plac zabaw. Oczywiście możliwości są ograniczone w zależności od wielkości ogrodu oraz tego, ile miejsca możemy przeznaczyć na wybudowanie sfery dla dzieci. Mały teren z pewnością nas ogranicza, ale od czego mamy inwencję twórczą? Dobry pomysł to połowa sukcesu!

Projektując przestrzeń dla dziecka nie możemy zapomnieć o tym, że musi być ona przede wszystkim bezpieczna, tak by nie narazić bawiących się na niepotrzebne urazy. Plac zabaw zaplanujmy tak, by był widoczny z tarasu lub okna kuchni, wówczas możemy obserwować pociechy w trakcie zabawy nie przerywając pracy. Zaleca się usunięcie wszystkich roślin trujących oraz tych z kolcami, bowiem nigdy nie wiadomo kiedy nasza pociecha zechce posmakować owocu z trującej roślinki. Zabezpieczmy także teren do zabawy przed nieproszonymi gośćmi. Najlepiej też aby część terenu przeznaczonego do zabawy była zacieniona. Dzięki wstawieniu piaskownicy, trampoliny, zjeżdżalni, domku na drzewie czy huśtawki pozwolimy dzieciom spalić ich niekończące się zapasy energii. Głośny śmiech towarzyszący im podczas zabaw na świeżym powietrzu będzie dla nas nagrodą za włożony trud podczas budowania tego małego raju. Mamy nadzieję, że poniżej opisane wskazówki pomogą wam w przygotowaniu ogrodu marzeń waszych milusińskich.

Huśtawka

Jak bardzo ludzie lubią bujać się na huśtawce nie trzeba nikogo przekonywać. Mali i i duzi, starsi i młodsi, chłopcy i dziewczęta – wszyscy chętnie oddają się tej przyjemności. Przez wieki nie zmieniła się zasada działania huśtawki, różni się tylko materiałem, z którego jest wykonana, kształtem i kolorystyką. W dzisiejszych czasach sklepy oferują szeroką gamę kolorów i wzorów huśtawek. Nie trzeba kupować drogich i wymyślnych sprzętów, czasem warto pokusić się i zbudować je samodzielnie. Kawałek drewna, dwa haki i lina to wszystko czego nam trzeba, trzeba jeszcze znaleźć w ogrodzie duże drzew i huśtawka jest gotowa. Do budowy można wykorzystać przeróżne materiały, m.in. metalową rurkę, belkę, oponę, mocny materiał czy wiklinę. Jej ostateczny kształt będzie zależeć od pomysłowości konstruktora – czyli od nas. Wielkość huśtawki należy dostosować do przestrzeni przeznaczonej na plac zabaw i do ilości dzieci z niego korzystających. Dodatkowo można nieopodal postawić małą trampolinę, karuzelę lub konika na sprężynie. Dla bezpieczeństwa bawiących się dzieci należy pozostawić odpowiednia przestrzeń pomiędzy rozstawionymi huśtawkami.

Konstrukcje do wspinania

Domek dla dzieci i plac zabaw K2M Mariusz Gromada Klasyczny ogród
K2M Mariusz Gromada

Domek dla dzieci i plac zabaw

K2M Mariusz Gromada

Gdy nasze dzieci rozpiera energia warto zastanowić się nad postawieniem konstrukcji do wspinania. Jej wielkość i kształt zależeć będą od ilości miejsca przeznaczonego na zabawę oraz od sprawności małego człowieka. W małym ogrodzie świetnie sprawdzą się gotowe konstrukcje łączące kilka funkcji. Najbezpieczniejszym podłożem pod wszelkie drabinki jest piasek, który zamortyzuje ewentualny upadek dziecka. W dużym ogrodzie mamy znacznie więcej możliwości aranżacji drabinek do wspinania. Możemy wykonać je samodzielnie wykorzystując w tym celu drewno, metal, opony i liny. Solidna drewniana budowla z wkręconymi różnymi hakami wspaniale nada się do zawieszenia huśtawki, drabinki czy opony na linie. Im  więcej różnych elementów do wspinania będzie posiadała konstrukcja, tym chętniej będą z niej korzystać dzieci. Duże rozłożyste drzewo doskonale nada się do zawieszenia liny z węzłami, wiązanej drabinki, czy sieci do wspinania. Odpowiednio wkomponowana ścianka wspinaczkowa zadowoli niejednego poszukiwacza przygód. Postawienie równoważni, małego tunelu czy toru przeszkód dodatkowo uatrakcyjni plac zabaw. Pamiętajmy, że wysokość na jaką może wspinać się nasz mały zdobywca uzależniona jest od jego wieku i umiejętności sportowych.

Powyższe zdjęcie przedstawia aranżację wykonaną przez studio 2M Mariusz Gromada.

Domek na drzewie

Domek dla Kasi PHU Polma Klasyczny ogród
PHU Polma

Domek dla Kasi

PHU Polma

Domek na drzewie jest marzeniem niejednego dziecka. Niestety nie w każdym ogrodzie możemy wybudować taką konstrukcję. Na szczęście obecnie sklepy w swojej ofercie posiadają gotowe domki wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna, po zakupie trzeba je jedynie przywieźć i poskładać. W dużym ogrodzie, w którym rosną stare drzewa i jest dużo wolnej przestrzeni możemy zdecydować się wybudować samodzielnie taki domek. Najlepiej postawić go na palach lub wykorzystać stare drzewo, jednak ze względu na kruchość drewna, nie wszystkie gatunki drzewa nadają do wybudowania w ich konarach domku marzeń. Należy unikać drzew iglastych, topoli, wierzby, klonu jesionolistnego czy czereśni. Maluchom umieśćmy budowlę na wysokości nie większej niż 1,5 metra. Aby zapobiec nieprzewidzianym wypadkom najlepiej jest zabezpieczyć barierką schody na górę, drabinkę, taras przed wejście do domku. Zamontowanie liny po której dzieci mogą opuszczać się z drzewa z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Linowa drabinka zachwyci starszych amatorów domków na drzewie. Powierzchnia domku powinna być na tyle duża aby pomieścić co najmniej dwójkę dzieci, samotna zabawa może szybko się znudzić. Wystój zewnętrzny i wewnętrzny zależy w głównej mierze od inwencji twórczej wykonawcy.

Letnie domki i namioty

SmartPlayHouse Kyoto Junior Playhouse Lullabuy Limited OgródHuśtawki i place zabaw
Lullabuy Limited

SmartPlayHouse Kyoto Junior Playhouse

Lullabuy Limited

W lato przyjemnie jest odetchnąć w cieniu pod altaną i wypić zimną lemoniadę. W czasie południowego skwaru, nie wszystkie pociechy chętnie przerywają zabawę nie rozumiejąc, jak szkodliwe słońce dla ludzkiego organizmu może być słońce. Dlaczego by nie postawić zatem w ogrodzie plastikowego domku lub namiotu? Postawienie w zacienionym zakątku ogrodu takiej konstrukcji z pewnością zachęci naszych urwisów do nowej zabawy oraz pobudzi ich fantazję i wyobraźnię. Jeśli pozwolimy im zabrać z domu kilka gadżetów do namiotu lub domku to przepadną na kilka godzin. Oferta namiotów i domków letnich jest bardzo szeroka, więc z pewnością jest w czym wybierać. Cała gama wzorów, kolorów, gatunków pozwoli nam dokonać właściwego wyboru. Ostatnimi czasy popularne stały się specjalne namioty zawieszone na drzewie. Tak skonstruowany namiot jest zwykle używany przez badaczy w czasie podróży po lasach tropikalnych. Namiot taki jest mocowany do konarów drzew za pomocą czterech linek i zamykany na zamek. Jest połączeniem namiotu z hamakiem. Jego atutem jest to, że nie zniszczy trawnika, ale w celu jego zawieszenia musimy posiadać odpowiednio wytrzymałe drzewa.

Basen

Basen w ogrodzie jest w sam raz na gorące upalne lato dla osób szukających ochłody. Różnią się kształtem, głębokością, no i oczywiście ceną. Wybudowanie dużego basenu zostawmy specjalistom. Małe baseny jesteśmy w stanie sami zagospodarować. Na rodzaj wybranego basenu będą miały wpływ właściwie dwa czynniki: wielkość działki oraz zasobność portfela. Małym dzieciom wystarczy do kąpieli dmuchany lub rozporowy basen. Razem ze wzrostem pociech można zaopatrzyć się w coraz większe modele. Decydując się na nowy duży basen najlepiej wybrać ten, który posiada filtr do oczyszczania wody i zamykaną pokrywę chroniącą go przed zanieczyszczeniami. Wybierając teren pod basen, należy rozważyć jego umieszczenie w najmniej zacienionym miejscu, wówczas woda szybciej się będzie nagrzewać. Nieopodal basenu można postawić leżaki z parasolkami. Wkomponowanie fontanny czy zjeżdżalni do wody zadowoli amatorów kąpielowych szaleństw.

Zamieszczone zdjęcie przedstawia projekt domu wykonany przez Zbigniewa Tomaszczyk i Ireny Lipiec Decorum Architekci Sp zoo.

Nauka poprzez zabawę

Ogród dla małego człowieka jest inspiracją do ciągłej zabawy. Chętnie on w nim przebywa i wyszukuje coraz to nowe sposoby umilania sobie czasu. Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z tego, że nasza pociecha znowu zniszczyła zdobyty z wielkim trudem rzadki kwiatek lub drzewko. Spróbujmy zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i znajdźmy w ogrodzie kawałek wolnej przestrzeni, gdzie moglibyśmy postawić mały ogródek specjalnie dla dziecka. Można zademonstrować mu jak uprawiać grządki, pielić, sadzić i podlewać roślinki. Pozwólmy mu wybrać nasiona roślin, które będzie pielęgnować samodzielnie, dzięki temu nauczymy dziecko większej odpowiedzialności i dbania o rośliny. W glinianych donicach posadźmy zioła i pokażmy maluchowi do czego nam są potrzebne. Niedaleko placu zabaw można posadzić krzewy z jadalnymi owocami. Nasz smyk bawiąc się w chowanego i podjadając tym samym smaczne owoce będzie uczył się je rozpoznawać. 

Dobrym pomysłem jest także zbudowanie poidełka z wodą oraz karmika dla ptaków, dzięki któremu śpiewający przyjaciele częściej będą odwiedzać ogród. Można zaangażować malucha w regularne karmienie ptaki zimą, wspólnie obserwować zwyczaje ptaków i nauczyć je rozpoznawać poszczególne gatunki. Takie podglądanie przyrody może równocześnie okazać się świetną zabawą dla dziecka. Można podarować dziecku lornetkę i siatkę na motyle, zaopatrzyć w plastikowy słoik, do którego mogłoby ono na chwilę złapać owada a potem go uwolnić. Jeśli zostawimy mały skrawek nieskoszonego trawnika to zachęcimy wdzięczne nam za to owady, które dziecko mogłoby obserwować. Ponadto w wysokiej trawie dzieci świetnie bawią się w Indian lub łapią świerszcze. Z kolei na skoszonym trawniku można zbudować bramkę i grać w piłkę, badmintona czy po prostu poskakać na skakance. Piękną pożyteczną ozdobą  jest także oczko wodne z kolorowymi rybkami, dziecko może podziwiać rybki, a woda poprawi mikroklimat w ogrodzie.

Co chcielibyście postawić w Waszym ogrodzie dla dzieci?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu