Jak zaprojektować oświetlenie we wnętrzach? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zaprojektować oświetlenie we wnętrzach?

Anna Stachurka Anna Stachurka
Nowoczesna sypialnia od Heike Gebhard Wohnen Nowoczesny
Loading admin actions …

Światło to jeden z głównych kreatorów wnętrz. Choć na co dzień traktujemy je bardzo praktycznie, to jego możliwości, które możemy wykorzystać są znacznie większe. Oświetlenie wewnętrzne czy to naturalne, czy też sztuczne ma niebagatelne znaczenie dla całej aranżacji. Nie chodzi tu jedynie o piękne i wyjątkowe formy opraw oświetleniowych, ale także o wszystkie inne parametry, które pozwalają nam na tworzenie wnętrz bezpiecznych, jasnych oraz wypełnionych wyjątkowym klimatem. Projektowanie oraz wybór odpowiedniego oświetlenia to zadanie trudne oraz wymagające porady specjalistów. Bowiem oświetlenie wewnętrzne to znacznie więcej niż oddawanie światła. To również temperatura barwowa, luminacja, równomierność oświetlenia, a więc pojęcia, które mają ogromne znaczenie dla naszego prawidłowego funkcjonowanie we wnętrzu. Dobierając, więc odpowiednie oświetlenie wewnętrzne naszego mieszkania czy domu, zawsze warto pokusić się o poradę czy opinię specjalistów, techników oświetleniowych czy projektantów wnętrz. Posiadają oni wiedzę oraz umiejętności do tego, aby stworzyć harmonijny i pełen światła dom. Ogrom wiedzy, który wchodzi w zakres tego tematu powoduje, że warto umieć zadawać odpowiednie pytania i my Wam opowiemy o tym, jakie pytania warto stawiać, na co zwracać uwagę oraz od czego zacząć, aby móc podejmować jakiekolwiek decyzje w kwestii oświetlenia wnętrza. Skupimy się jedynie na ogólnych zasadach, które jednak warto znać, bo znacznie ułatwią dobór odpowiednich rozwiązań. 

Zachowaj spójność

Jedną z głównych zasad jaką rządzi się oświetlenie wewnętrzne to postulat zachowania spójności. Co to oznacza? Na pewno nie oznacza rezygnacji z różnorodności. Zbyt wiele funkcji mamy do zrealizowania za pomocą oświetlenia wewnętrznego, aby swobodnie postawić na jedno rozwiązanie. Warto jednak zawsze kontrolować to w jaki sposób dobieramy różnorodne formy oraz kolory. Warto również panować nad ilością oraz rozmieszczeniem punktów świetlnych we wnętrzu. Przykład aranżacji kuchni powyżej pokazuje jak podobieństwo form oraz jednolita kolorystyka spaja te z pozoru różne rozwiązania. W ten sposób kompozycja jest jasna, czytelna oraz przyjemna dla oka. Harmonia, spójność oraz równowaga to dobre kierunki projektowania w ogóle, nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzi oświetlenie wewnętrzne. Jeżeli decydujemy się na bardzo zróżnicowane formy postawmy na jedną bądź zbliżoną kolorystykę. Jeżeli jednak wolimy podobne formy to spróbujmy je ożywić zróżnicowaną kolorystyką. Należy również pamiętać, że oświetlenie wewnętrzne może pełnić rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim pełni rolę funkcjonalną we wnętrzu.

Stosuj podziały

Mieszkanie na Pogodnie od Loft Kolasiński
Loft Kolasiński

Mieszkanie na Pogodnie

Loft Kolasiński

Przy zachowaniu spójności, możemy stosować podziały przy pomocy oświetlenia. Na oświetlenie wewnętrzne składa się wiele rozwiązań, o których więcej opowiemy poniżej, natomiast ich różnorodność ma swoje plusy nie tylko w postaci, umożliwienia nam wyboru i doboru form według naszych osobistych gustów, ale także umożliwia stosowanie różnorodnych form w obrębia jednego pomieszczenia. Powyżej wytłumaczyliśmy, dlaczego warto dbać o spójność. Teraz, zachowując w pamięci poprzednią zasadę, wytłumaczymy dlaczego warto zadbać o różnorodność. Częstym rozwiązaniem, które stosujemy w naszych domach to otwarte przestrzenie i łączenie funkcji w ramach jednego pomieszczenia. W ten sposób łączymy salon z kuchnią czy/ lub jadalnią. Choć łączy je jedno pomieszczenie, to znacznie różnią je funkcje. I różnorodność tą nie tylko można, ale także i należy podkreślać. Inne bowiem oświetlenie wewnętrzne będzie wymagane w przypadku precyzyjnych czynności wykonywanych w kuchni, inne nad stołem w jadalni, a jeszcze inne w salonie, gdzie często poszukujemy odpoczynku i atmosfery do spędzania wspólnego czasu. To zróżnicowanie w naturalny sposób powinno zmotywować nas do stosowania odmiennych rozwiązań, które ułatwią lub umilą każdą z tych czynności. Projektem zainspirował Loft Szczecin.

Lampy sufitowe

Mieszkanie w Dolinie Słońca od Loft Kolasiński
Loft Kolasiński

Mieszkanie w Dolinie Słońca

Loft Kolasiński

Oświetlenie wewnętrzne w formie lampy sufitowej to rozwiązanie, które najczęściej kojarzymy z salonem oraz stołem jadalnianym. Jest to bowiem bardzo dobre rozwiązania do zastosowania punktowego we wnętrzu. Jednak oświetlenie wewnętrzne w tej postaci możemy ze sobą łączyć tworząc szereg punktów oświetlających dłuższą powierzchnię. Lampy sufitowe to bardzo dekoracyjne elementy wnętrza, które mogą stanowić mocny punkt aranżacji – dopełniać ją lub znacznie na jej tle się wyróżniać. Oświetlenie wewnętrzne w formie lampy sufitowej to nie także eksperymentowanie ze kształtem. Obecnie formy dążą w różnych kierunkach – od pojedynczych żarówek, przez klasyczne abażury na rozbudowanych i efektownych żyrandolach skończywszy. 

Projekt – LOFT SZCZECIN.

Lampy stojące

Klasyczny salon od homify Klasyczny

Lampy stojące realizują w głównej mierze funkcję dekoracyjną wnętrza. Oświetlenie wewnętrzne to też możliwość stosowania różnych konfiguracji w trakcie dnia. Innego światła potrzebujemy do nauki czy pracy, innego do krojenia, jeszcze innego do spotkania ze znajomymi czy oglądania telewizji. Każda z tych czynności wymaga odpowiedniego natężenia światła we wnętrzu. Lampy stojące stworzą przyjemny klimat we wnętrzu, a więc nie będą nadawać się do bardziej precyzyjnych czynności. Oświetlenie wewnętrzne i jego dobór to świadomość naszego codziennego trybu życia oraz potrzeb. 

Lampki nocne

Dom pod Berlinem Skandynawska sypialnia od Loft Kolasiński Skandynawski Len Różowy
Loft Kolasiński

Dom pod Berlinem

Loft Kolasiński

Lampki nocne do główne oświetlenie wewnętrzne sypialni. Najczęściej lokujemy je w pobliżu łóżka, ważne jest, więc aby nie zapomnieć również o zamontowaniu wyłączników światła w pobliżu tego miejsca, które umożliwią wyłączenie światła jednym ruchem z poziomu łóżka. W przypadku, gdy projektujemy oświetlenie wewnętrzne sypialni ważne jest dostarczenie odpowiedniego światła, które umożliwi nocne czy wieczorne zatopienie się w lekturze. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest możliwość zmiany natężenia światła, dzięki temu możemy dostosować go do odpowiedniej czynności. O oświetlenie wewnętrzne tej sypialni zadbał Loft Szczecin.

Lampki do czytania

Oświetlenie wewnętrzne to także rozwiązania dedykowane konkretnym czynnościom, takim jak czytanie. Lampki do czytania to dodatkowe oświetlenie wewnętrzne, które powinno zostać dobrane w taki sposób, aby nie męczyć wzroku i dawać odpowiednie światło zapewniające również prawidłową postawę ciała. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem są takie kształty, które umożliwiają regulację podstawowych elementów oprawy oświetleniowej. 

Nowoczesne rozwiązania

Oświetlenie wewnętrzne to także nowoczesne rozwiązania, których zaproponujemy Wam razy trzy. W pierwszej odsłonie udowodnimy, że oświetlenie wewnętrzne możemy stosować również… pod prysznicem! Jest to miejsce, które wymaga szczególnych zabezpieczeń i nie każde źródło światła będzie bezpieczne dla takiego rozwiązania. Do oceny wodoszczelności oświetlenia służą odpowiednie oznakowania. W takich miejscach dozwolone jest instalowanie oświetlenia 12V o stopniu szczelności co najmniej IP67, i takie normy spełniają niektóre rozwiązania ledowe, które możemy wykorzystać tak, jak na aranżacji powyżej. 

Nowoczesne rozwiązania 2

Wersja druga na nowoczesne oświetlenie wewnętrzne to pomysł na nietypowe formy. Neony czy podświetlane napisy są niezwykle modnymi rozwiązaniami, które sprawdzą się jako efekt zaskoczenia. Dobrym miejscem na takie oświetlenie wewnętrzne jest przedpokój,  który często wymaga ciekawej aranżacji. Więcej na temat oświetlenia w przedpokoju dowiecie się z artykułu ’Nowoczesne oświetlenie przedpokoju w 10 odsłonach’.

Nowoczesne rozwiązania 3

Ostatni pomysł na nowoczesne oświetlenie wewnętrzne to wyjątkowa forma, którą możemy zastosować w łazience. Aranżacja, którą widzimy na zdjęciu powyżej jest pięknie skomponowana i urozmaicona lampą o bardzo industrialnej charakterystyce. W zestawieniu z drobną, strukturalną mozaiką w kolorze czerni tworzy niezwykle nowoczesne wnętrze o ciekawym i bardzo rzadkim charakterze. Oświetlenie wewnętrzne to idealny pretekst do eksperymentów z formą oraz funkcją. I tylko takich, udanych eksperymentów Wam życzymy. 

Które nowoczesne rozwiązanie przypadło Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu