7 najlepszych sposobów na mnóstwo naturalnego światła w domu! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 najlepszych sposobów na mnóstwo naturalnego światła w domu!

Homify Polska Homify Polska
od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Naturalne światło dzienne najlepiej wpuścić zwiększając powierzchnię przeszkleń w budynku. Dostęp do naturalnego światła dziennego ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Naturalne światło potrafi zwalczyć bakterie, ma działanie pobudzające, a także jest świetnym terapeutą. Brak światła niekorzystnie wpływa na organizm ludzki, dlatego w okresach pochmurnych, deszczowych czujemy się senni, apatyczni, zmęczeni i przygnębieni narastają w nas problemy natury psychicznej, pojawiają się depresje. Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego w domu podnosi komfort mieszkania oraz zmniejsza zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne, ograniczając wydatki na energię elektryczną. W dobrze zaprojektowanym domu oświetlenie sztuczne używane jest jedynie w pochmurne dni, po zachodzie słońca oraz w pomieszczeniach bez okien. Dla standardu energetycznego domu nie bez znaczenia jest sposób zaprojektowania systemu oświetlenia oraz wybór odpowiednich źródeł światła. 

Najlepszy sposób na naturalne światło w domu to projektowanie domu z dużymi przeszkleniami. Przeszklenia w obudowie budynku pełnią nie tylko funkcję architektoniczną i estetyczną, ale przede wszystkim mają istotny wpływ na bilans energetyczny budynku, a także zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego i wizualnego jego użytkownikom przez wprowadzanie dużej ilości naturalnego światła dziennego do pomieszczeń naszych domów. Część przeszklona fasady, głównie wskutek wymiany ciepła przez promieniowanie, dostarcza zarówno energię słoneczną, jak i naturalne światło dzienne do wnętrza budynku. Przegrody przeszklone wpływają na bilans energetyczny budynku poprzez cztery podstawowe mechanizmy: (wymianę ciepła z otoczeniem, słoneczne zyski cieplne, przepływ powietrza przez nieszczelności okna (infiltracja), naturalne światło dzienne), które można w znacznej części kontrolować lub ograniczyć ich wpływ poprzez: użycie do wykonania oszklenia oraz ramy materiałów minimalizujących straty ciepła przez przenikanie, użycie właściwego oszklenia oraz systemów zacieniania do kontroli słonecznych zysków cieplnych, aby wspomóc system grzewczy w okresie zimowym oraz zminimalizować ilość energii potrzebnej do chłodzenia i klimatyzacji w okresie letnim, odpowiednią konstrukcję, zapewniającą wysoką szczelność z możliwością regulacji poziomu infiltracji, użycie naturalnego światła dziennego do doświetlania pomieszczeń i zmniejszenia zapotrzebowania na oświetlenie sztuczne. Przeszklenia w budynku to nie tylko różne elementy konstrukcyjne – okna, okna dachowe czy drzwi balkonowe, ale również świetliki, atria, ogrody zimowe czy systemy fasadowe.

Okna

Okna powinny być duże, umieszczone jak najwyżej, górne części okna oświetlają pomieszczenie w głębi naturalnym światłem. Szkło o wyższej przepuszczalności światła (współczynnik Lt) pozwala na lepsze doświetlenie naturalnym światłem wnętrza. Można też w oknach stosować szyby samoczyszczące w celach lepszego oświetlenia naturalnym światłem naszych domów. Szyby samoczyszczące – zastosowane specjalne powłoki po zewnętrznej stronie szyby, powodują, że szyba nie ulega zabrudzeniu, ale także dodatkowo dzięki działaniu promieni słonecznych dochodzi do procesu rozkładu i usuwania zabrudzeń dzięki czemu więcej naturalnego światła wpada do naszych pomieszczeń. Wewnętrzną stolarkę okienną oraz wewnętrzne powierzchnie okien elewacyjnych zaleca się wykonywać tylko w jasnych kolorach. Pozwala to na zmniejszenie kontrastu między stolarką a niebem, co z kolei zwiększa wrażenie przestrzeni i jasności we wnętrzu.

Świetliki

Aby zapewnić dostęp naturalnego światła w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych ani pionowych polecane są świetliki. Poprzez świetlik do wnętrza budynku napływa naturalne światło rozjaśniając wnętrze. W pozostałych pomieszczeniach, świetlik rurowy stanowi dodatkowe źródło światła, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej. W łazience, pokoju lub innym pomieszczeniu widzimy świetlik jako przeszklony (często okrągły) otwór w suficie, przez który światło naturalne dostaje się do środka. Jego akrylową szybę otacza na ogół pierścień dekoracyjny. Wszystkie te części składają się na element sufitowy świetlika. Na dachu zainstalowany jest jego element dachowy – płaska szyba lub kopułka połączona z kołnierzem uszczelniającym. Ten fragment świetlika skupia światło padające na połacie dachu. Świetliki osiągają największą efektywność świetlną, gdy znajdują się na najbardziej nasłonecznionej, czyli południowej połaci dachu. Naturalne światło docierające do elementu dachowego jest następnie kierowane do tunelu światłonośnego, czyli środkowej części świetlika zlokalizowanej między skosami dachu a sufitem pomieszczenia (tzn. rzeczonej łazienki, pokoju itp.). Tunel ten może występować w postaci elastycznej poliestrowej harmonijki lub sztywnej tuby z tworzywa sztucznego. Odbija on naturalne światło i doprowadza je do znanego nam już pierścienia w suficie. Nieskomplikowana budowa oznacza stosunkowo prostą instalację i jest jednym z argumentów na rzecz stosowania świetlików dachowych(rurowych).

Otwarte przestrzenie

Willa Miejska w Krakowie Nowoczesny ogród zimowy od WIZJA Nowoczesny
WIZJA

Willa Miejska w Krakowie

WIZJA

 Projektowanie domu z dużymi przeszkleniami, wcale nie musi odbywać się kosztem obniżenia standardu energetycznego budynku. Dzięki nowoczesnym technologiom, na rynku dostępne są produkty o podwyższonej przepuszczalności światła, takie jak szkło superbezbarwne. Możliwość powlekania tego typu produktów pozwala na połączenie wysokiej przepuszczalności światła z innymi korzyściami np. ochroną przed słońcem czy wysoką izolacyjnością cieplną. Gwarantuje to niskie zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie budynku, poprawiając jego standard energetyczny. Obecnie bardzo modne są też otwarte  kuchnie, salony połączone z korytarzem lub pokoje kąpielowe świadczące o nowoczesności domu. Takie rozwiązania sprawiają, że wnętrza są bardziej atrakcyjne, a naturalne światło dzienne wędruje do naszych domów. Wspaniały efekt  daje oszklenie dachu jak na zdjęciu obok. Więcej podobnych projektów przedstawiają architekci z Krakowa. Dobry efekt doświetlenia wnętrz daje też wykorzystanie szkła z powłoką samoczyszczącą, które eliminuje ograniczenia przepuszczalności światła spowodowane zanieczyszczeniami na zewnętrznej powierzchni okien oraz redukuje zjawisko kondensacji pary wodnej. W procesie fotokatalizy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego cząsteczki zanieczyszczeń organicznych ulegają rozkładowi. Z kolei dzięki właściwościom hydrofilowym powłoki para wodna skraplając się przybiera formę filmu wodnego, co w efekcie redukuje załamanie i rozproszenie światła poprawiając widoczność przez okna.

Lustra

Walk in Wardrobe od homify Nowoczesny
homify

Walk in Wardrobe

homify

Aby małe przestrzenie wyglądały na większe, możemy umieścić w nich wielkie lustra lub szafy lustrzane. Szczególnie dobrze zaprezentują się one w salonie wywierając korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Poszerzone horyzonty sprzyjają szybkiej regeneracji sił i pozwalają na głęboki wypoczynek. Ogólnie szkło ze względu na swą absolutnie gładką powierzchnię jest materiałem „błyszczącym”. Niektóre typy szkła, pokryte powłoką z tlenków metali, mają dodatkowy efekt lustra (SGG COOL-LITE, SGG ANTELIO). Właściwość ta pozwala uzyskać efekt obrazów odbijających się w elewacji. Można je stosować także w drzwiach i oknach. W osniesieniu do salonów więcej ciekawych informacji można znaleźć na podanej stronie internetowej.

Szklane ściany

Propozycje wejścia do mieszkania w parterowych lokalach od strony balkonowej oferowane są coraz częściej przez deweloperów. Cała frontowa ściana w takim mieszkaniu jest przeszklona, a wejście umieszczone równo z gruntem – pozbawione schodów czy podejść. Zastosowanie szklanej ściany frontowej sprawia, że mieszkanie jest maksymalnie doświetlone, a słoneczne  naturalne światło operuje wewnątrz przez większą część dnia. Przy okazji domownicy i goście mają wrażenie, że mieszkanie jest dużo większe niż w rzeczywistości. Tak wykonana ściana zapewnia też rozległy widok na okolice czy ogród.

Tekstylia

Po rozsunięciu zasłony lub firanki okno powinno być całkowicie odsłonięte (brak miejsca na rozsunięte zasłony może zmniejszyć ilości światła docierającego do pomieszczenia nawet o 30%).

Kolory

Mieszkanie? Naturalnie! - biuro Nowoczesne domowe biuro i gabinet od IDEALS . Marta Jaślan Interiors Nowoczesny
IDEALS . Marta Jaślan Interiors

Mieszkanie? Naturalnie! – biuro

IDEALS . Marta Jaślan Interiors

Bardzo ważna jest kolorystyka pomieszczenia, ściany powinny być malowane w jasnych kolorach, „jaśniejsze” pomieszczenie, daje poczucie przestronności. Ciemne sufity obniżają optycznie pomieszczenie, powodując uczucie dyskomfortu.

Jaki jest twój pomysł na oświetlenie mieszkania naturalnym światłem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu