Od fundamentu po sam dach, czyli budowa domu krok po kroku | homify

Od fundamentu po sam dach, czyli budowa domu krok po kroku

homifyPL homifyPL
TAPARSA, S.L. OgródAkcesoria i dekoracje
Loading admin actions …

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Poprzedzone jest szeregiem formalności, które trzeba wypełnić zanim zabierzemy się za samą budowę. W krótkim poradniku jak krok po kroku budować dom oraz na co zwrócić uwagę opowiemy poniżej. Jeżeli jesteś na etapie przymiarki do budowy własnego domu lub w zasięgu twoich marzeń jest taka inwestycja to koniecznie przeczytaj jak budować dom krok po kroku. Z pewnością będzie to zaplecze kilku nowych inspiracji.

Pierwszy milowy krok, podjęcie decyzji o budowie domu

Jeżeli postawimy milowy krok, którym będzie podjęcie decyzji o budowie domu to jesteśmy na najlepszej drodze ku realizacji naszych planów. Po znalezieniu odpowiedniej działki, zasięgnięciu opinii geodety oraz formalnym dostaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do realizacji zamierzonych celów. Oczywiście uprzednio musimy wybrać projekt, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Jeżeli zastanawiamy się jak powinna wyglądać budowa krok po kroku to pierwszym z nich powinna być świadoma i dojrzała decyzja poprzedzona kalkulacją kosztów i zmierzeniem sił na zamiary.

Na placu budowy – wybór odpowiedniej ekipy budowlanej

Fulham, London - rear extension, loft conversion and entire house renovation including inserting swimming pool Zebra Property Group
Zebra Property Group

Fulham, London – rear extension, loft conversion and entire house renovation including inserting swimming pool

Zebra Property Group

Dom nie wybuduje się sam. Kolejnym krokiem w wielu przy budowie domu, jest znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej, która sprosta naszym oczekiwaniom. W zależności od frontu robót powinniśmy wybierać ekipy specjalizujące się w danych dziedzinach budowlanych. Pod okiem architekta oraz kierownika budowy prace powinny być wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zamierzonym wcześniej harmonogramem. Wybór odpowiednich ludzi jest kluczowym do osiągnięcia zamierzonego celu oraz własnego komfortu. Jeżeli zastanawiamy się jak krok po kroku budować dom to wiedzmy, że ważnym krokiem jest znalezienie zaufanych fachowców. Generalnych wykonawców godnych polecenia znajdziesz tutaj.

Wybór stolarki okienno-drzwiowej, ważny krok w budowie domu

Jeżeli budujemy dom to warto pamiętać aby wcześnie wybrać stolarkę. Jest ona kluczem do zachowania dobrego bilansu energetycznego naszego przyszłego domu. Ponieważ to przez okna i drzwi budynek oddaje najwięcej ciepła trzeba dla własnego komfortu oraz z czystej ekonomii zadbać o to by stolarka była możliwie jak najcieplejsza. Do wyboru mamy wielokomorowe profile pvc, drewniane oraz coraz bardziej popularne aluminiowe. Wielokomorowe szyby zapewniają odpowiednią termikę a wyeliminowanie mostków termicznych jest bardzo istotnym przy budowie domu. Ważnym krokiem w budowie domu jest wybór odpowiedniej stolarki, która swą solidnością będzie nam służyła na długie lata. Jeżeli chcemy szybko uzyskać stan surowy zamknięty to zadbajmy wcześniej o stolarkę okienno-drzwiową.

Dach nie na samym końcu

Teoretycznie budowa konstrukcji dachowej kojarzy nam się z finałem budowy, warto jednak pamiętać, iż dach jest przedsięwzięciem bardzo kosztownym. Bodaj najbardziej z całej budowy. Jeżeli nie chcemy mieć przykrych niespodzianek wato wcześniej dobrze skalkulować koszty, które poniesiemy realizując dachową więźbę. Do wybory mamy mnogość materiałów. Dachy mogą być drewniane lub kryte blachą, dachówką oraz różnego rodzaju gontem. Jeżeli jesteśmy już na etapie dachu, a wieszanie wiechy tuż przed nami, nie dajmy się zwieść, gdyż wiele prac jeszcze przed nami. Dach jest ważnym krokiem i jakby nie było kluczowym w budowie domu. Jeżeli planujemy budowę domu krok po kroku to warto na ten krok poświęcić nieco więcej uwagi.

Elewacja i ocieplenie ważnym krokiem w budowie domu

Jeżeli zastanawiamy się co powinno być kolejnym krokiem w budowie domu to warto zawsze pamiętać o elewacji. Elewacji, która oczywiście współgra z odpowiednim ociepleniem, a nie jest tylko wizualnym dopełnieniem domu. Na tworzywo elewacyjne możemy wybrać sporo. Drewno zawsze modne, lub kamień elewacyjny. Jeżeli wybieramy, któryś z powyższych to nie możemy zapomnieć o odpowiedniej impregnacji, która chronić je będzie przed zabrudzeniami i wilgocią. Nawet jeżeli pod spodem zastosujemy odpowiednią izolację, to drewno mało jest odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba wybrać takie gatunki, które sprawdzają się na elewacji oraz zastosować odpowiedni impregnat. Wykonanie elewacji jest jednym z ostatnich kroków przy budowie domu, natomiast pomysł na nią nie może zostać odłożony na ostatnią chwilę. Planując budowę domu krok po kroku musimy wybiegać myślą naprzód i nie pomijać żadnego z kroków.

Na koniec ogród zimowy

Budowa ogrodu zimowego stanowi dopełnienie całej budowy Jeżeli chcemy aby ten ostatni krok w budowie naszego domu był efektowny to zdecyduj się na oranżerię, Ogrody zimowe zyskują coraz większa popularność, w zimie zapewniają domownikom nieco lata, w lecie zaś stanowią przedłużenie istniejącego ogrodu. Mogą pełnić w ten czas funkcję werandy i być idealnym miejscem na niedzielne śniadania. Ważne aby ogród zimowy współgrał z bryłą budynku był kompatybilny z jego wnętrzem i zewnętrzem. Z cała pewnością budowa ogrodu zimowego nie jest czymś co planujemy na początku, warto jednak rozważyć jego istnienie w projekcie, bo później może zabraknąć miejsca na tą cudowną świątynię dumania. Jak ważne są kolejne kroki i jak warto pamiętać o nich od samego początku świadczy powyższa gruntowanie przemyślana konstrukcja.

Zawsze ważne wnętrze

Projekt mieszkania 118m2 w Villa lux w Dąbrowie Górniczej​ Ale design Grzegorz Grzywacz Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody
Ale design Grzegorz Grzywacz

Projekt mieszkania 118m2 w Villa lux w Dąbrowie Górniczej​

Ale design Grzegorz Grzywacz

Nie możemy nigdy zapominać o projekcie wnętrza już w fazie projektu budynku. Jest to istotne ze względu na jego wewnętrzne funkcje. Chociaż budując dom ostatnim nad czym się zastanawiamy jest kolor tapet w kuchni to warto jednak zaplanować wcześniej wystrój wnętrza. Jest on bowiem sprzężony np. z rodzajem stolarki, którą przecież zamawiamy wcześniej. Jeżeli zatem chcemy aby w naszym nowym domu wszystko współgrało a budowa odbywała się krok po kroku to musimy równolegle budować i planować wystrój wnętrza. Jeżeli nie będziemy działać dwutorowo to zamkniemy sobie pole manewru na wstępie i pogrzebiemy marzenia, o których realizację tak walczymy. Budowa domu krok po kroku to bardzo trudne przedsięwzięcie. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie wymienione przez nas kroki muszą być zaplanowane wcześniej. Ich kolejność wcale nie jest oczywista, a wiele z nich musi odbywać się równolegle. Kolejność kroków musimy dopasować do istniejących prawideł oraz indywidualnego trybu. Jeżeli zaś szukamy inspiracji dla aranżacji wnętrza to koniecznie zajrzyjmy do ale design grzegorz grzywacz, tam morze pomysłów.

A ty podjąłeś już jakieś kroki?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu