Jak sfinansować budowę domu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak sfinansować budowę domu?

Homify Polska Homify Polska
Lucky 4 Ranch Rustykalne domy od Uptic Studios Rustykalny
Loading admin actions …

Finansowanie budowy domu trzeba zawsze podejmować bardzo roztropnie. Wszystkie decyzje podejmowane nagle pod wpływem chwili, a szczególnie tak zwane okazje, mogą czasami przy podejmowaniu decyzji finansowania budowy domu okazać się wręcz tragiczne w skutkach i doprowadzić nas do tego, że nie tylko nie ukończymy budowy domu, ale popadniemy w długi, z których będzie nam bardzo trudno się potem pozbierać, aby wyjść na prostą. Najlepiej byłoby mieć kogoś zaufanego, znającego się na rynku finansowym, mogącym udzielić cennych wskazówek odnośnie różnych drobniutkich chwycików stosowanych przez banki przy udzielania kredytów w celu sfinansowania budowy domu. Można też znaleźć wśród dobrych znajomych kogoś, kto już zakończył budowę domu lub pomagał komuś przy szukaniu na rynku korzystnych ofert finansowania budowy domu z bardzo dobrym skutkiem. Bezpłatni doradcy mogą również udzielić pomocnych rad jak sfinansować budowę domu, przybliżyć sytuację rynkową, ale należy wszystko jeszcze z kimś skonsultować i nigdy nie spieszyć się w podejmowaniu decyzji; w szczególności gdy wszystko wydaje się bardzo proste, łatwe i stosunkowo tanie. Warto zastanowić się też, czy mógłby u nas zaistnieć system gospodarczy budowy domu i zastanowić się, jak wtedy finansować budowę domu. Wszystko zależy od środków jakie posiadamy, pomysłów oraz organizacji.

Koszty samej budowy a inne koszty

Lucky 4 Ranch Rustykalne domy od Uptic Studios Rustykalny
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Przed obliczaniem kosztów finansowania budowy domu należy pomyśleć o tym, że zawsze trzeba mieć jakąś rezerwę finansową na różne inne koszty mogące towarzyszyć budowie domu, które nie zostaną uwzględnione przy rozeznawaniu kosztów finansowania budowy domu. Przy budowie domu warto pomyśleć o uwzględnieniu kosztów na przydomowy warsztat.

Kapitał własny

Najlepiej wcześniej przed zamiarem budowy domu mieć zgromadzony kapitał własny w jak największej kwocie. W przeważającej części banki nie tylko chętniej, ale wręcz wymagają przy udzielaniu kredytów finansowania budowy domu dość pokaźnego wkładu własnego. Wkład własny to nie tylko pieniądze jakie zgromadziliśmy wcześniej na finansowanie budowy domu, ale również nasze moce przerobowe na finansowanie budowy domu, jak również zasoby maszynowe i narzędziowe jakie mamy do dyspozycji, które w bardzo dużym stopniu obniżają nam koszty finansowania budowy domu. Warto zatem przed rozeznaniem kosztów finansowych budowy domu bardzo dokładnie wypunktować czym dysponujemy i co ewentualnie moglibyśmy zdobyć jako kapitał własny na sfinansowanie budowy domu bez użycia dodatkowych kosztów. Pomysłów może być bardzo dużo  na zdobycie takiego dodatkowego kapitału własnego na finansowanie budowy domu zarówno jeżeli chodzi o pozyskanie środków pieniężnych jak również materiałów, narzędzi, maszyn oraz fachowych rąk do pracy. Wystarczy trochę poszukać w ogłoszeniach internetowych, na tablicach ogłoszeniowych, lub wśród znajomych. Bardzo ważne jest rozeznanie takiego finansowania budowy domu wkładem własnym, ponieważ nie dostarcza nam zagrożeń jakie mogą nas spotkać w przyszłości finansując budowę domu kredytami, które zawsze mają w swej naturze dużą dozę ryzyka. Nie mając zasobnego kapitału własnego bardzo trudno podejmuje się decyzję podjęcia finansowania budowy domu, czasami odkłada się ją tak długo, że w końcu nigdy się nie podejmuje decyzji finansowania budowy domu. Jeżeli już zdobędziemy kapitał możemy sobie pozwolić na sfinansowanie budowy domu jak na powyższym projekcie.

Łączony kredyt na zakup działki i budowę domu

Finansowania budowy domu należy rozeznać, co lepsze dla nas nie tylko teraz w danym momencie, ale należy brać po uwagę także dalsze nasze losy, w jakich się znajdziemy, czy nie zmieni się nasza zdolność kredytowa, sytuacja rynku finansowego będzie stabilna. I jeszcze różne przypadki losowe mogą się zdarzyć. Zakładając łączny kredyt na zakup działki pod budowę domu i koszty poniesione na finansowanie budowy domu trzeba liczyć się z tym, że są to spore kwoty, od których trzeba będzie spłacać same odsetki nie spłacając zaciągniętego długu na zarówno zakup działki pod budowę domu jak również zaciągniętego długu na finansowanie budowy domu. W tym przypadku staje się to w miarę opłacalne, jak mamy szansę na dość szybką budowę domu wręcz błyskawiczną, co nie zawsze daje się dokładnie przewidzieć, bowiem losowe sytuacje potrafią nas zaskakiwać w najbardziej nieoczekiwanym momencie i najbardziej niecodziennym sposobem. Bardzo ważne bowiem jest branie po uwagę wszystkich za i przeciw i rozważenie wszystkich prawdopodobnych niekorzystnych sytuacji, które mogą się pojawiać przy finansowaniu budowy domu kredytem tak zwanym wspólnym na zakup działki pod budowę domu i kosztów finansowania budowy domu. Potrzebna jest tutaj nie tylko rozwaga ekonomiczna przy rozeznawaniu kosztów finansowania budowy domu, ale również duże wyczucie sytuacyjne. Zalety łącznego kredytu na zakup działki i budowę domu. Nie musimy dwa razy badać zdolności kredytowej i załatwiania formalności. Jak kupimy działkę mamy pewność, że będziemy mieć kredyt na finansowanie budowy domu. Wady łącznego kredytu na zakup działki i budowę domu. Do momentu uruchomienia pełnej kwoty kredytu na finansowanie budowy domu spłacamy tylko odsetki. Musimy wybrać projekt domu i określić koszt budowy przed sfinansowaniem zakupu działki. Mamy ograniczony czas do zakończenia inwestycji odbiorem technicznym.

Osobny kredyt na działkę i dom

Kredyt zaciągany zawsze niesie za sobą pewne koszty, a dwa kredyty to te pewne koszty trzeba nieść dwa razy. Przy osobnym kredycie na zakup działki, które teraz nie są takie małe, nie są łatwe do szybkiego spłacenia; branie drugiego kredytu na finansowanie budowy domu jest warte głębokiego przemyślenia i rozważenia wszystkich za i przeciw w zaistniałej sytuacji finansowania zarówno zakupu działki kredytem jak i finansowania budowy domu drugim kredytem, albo uzupełniającym. Można brać oba kredyty na zakup działki i finansowanie budowy domu w jednym banku, można w dwóch różnych; wymaga to jednak bardzo wnikliwej oceny i rozwagi w celu wyboru zarówno odpowiedniego banku, wynegocjowania odpowiednich warunków spłat, ewentualnych zabezpieczeń elastycznych z korzyścią dla kredytobiorcy.

Zalety osobnego kredytu na działkę i dom.

Spłacanie raty kredytowo-odsetkowej od początku od środków uruchomionych na zakup działki. Nie musimy przedstawiać projektu domu ani kosztorysu budowy przed zakupem działki. Więcej czasu mamy na ustalenie i planowanie budowy. Możemy zrezygnować z budowy, sprzedać działkę i zamknąć zobowiązania kredytowe.

Wady osobnego kredytu na działkę i dom.

Więcej formalności, dwukrotna weryfikacja wniosku. Banki bardziej są niechętne, proponują gorsze warunki kredytów, trzeba mieć wkład własny. Czasami druga weryfikacja zdolności ekonomicznej jest dla nas niekorzystna i możemy otrzymać mniejszy kredyt na finansowanie budowy domu.

Rodzina na swoim

Zawsze przy rozeznawaniu finansowania budowy domu trzeba brać pod uwagę, co możemy otrzymać, jeżeli spełniamy warunki, albo znajdziemy się w korzystnej sytuacji do uzyskania odpowiednich ulgowych kredytów na finansowanie budowy domu. Rozeznanie korzystnych dla nas programów kredytowania na finansowanie budowy domu w danym okresie jest też czasami bodźcem do podjęcia decyzji o tym, jak realnie można sfinansować budowę domu a potem dokonać finansowania budowy domu i w nim zamieszkać. Istnieją rządowe programy promujące kredyty z dopłatą Skarbu Państwa, są to dogodne kredyty preferencyjne wymagające niejednokrotnie spełnienia odpowiednich warunków do ich udzielenia, ale nie wszyscy mogą z nich skorzystać. Wnoszone są poprawki, które zamiast być bardziej korzystne są gorsze niż wcześniejsze i trudniej z nich korzystać. Rodzina na swoim to piękne hasło, tylko dlaczego ciągle jest tylu wyjeżdżających.

A ty jak zamierzasz sfinansować budowę swojego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu